Image default
Vajinalog + 18

Azoospermi Tedavisinin Vazgeçilmez Parçası Tese Nedir

Testislerde üretilen spermin dışarı atılamaması nedeniyle meydana gelen kısırlığın önüne geçmek için uygulanan operasyonla testislerden alınan spermlerin doğrudan yumurtanın içine yerleştirilmesi ve gebeliğe zemin hazırlamasına TESE adı verilir. Azoospermi tedavisinde uygulanan TESE tüp bebek yönteminde çok sık uygulanan bir yöntemdir. Mikrocerrahi tekniği ile yapılan bu operasyonlar yaklaşık 45 dakikayı bulan operasyonlardır. TESE uygulamasında testislerde bulunan ve sperm olduğu varsayılan parcalar alınarak bir solüsyonun içinde muhafaza edilir. Daha sonra canlı spermler ayrıştırılarak yumurta ile bir araya getirilir.

Azoospermi  erkeklerde  meni içerisinde  hiç sperm bulunmamasına verilen addır.Azoospermi genellikle iki nedenle meydana gelir. Bunları ilki doğuştan meydana gelen ve sperm kanallarının eksikliğinden kaynaklanan problem olurken bir diğer neden de enfeksiyonlar ve cerrahi uygulamalar sonrasında oluşan etkenlerdir.  Tıkanıklığa bağlı azoospermi yaşayan hastalarda cerrahi müdehalelerin sonuç vermesi düşük bir ihtimal olurken bu hastalarda cerrahi operasyon ile sperm elde etme yoluna gidilir ve bu sperm yumurtaya aşılanarak normal tüp bebek uygulaması gerçekleştirilir. Azoospermi tedavisinde hastalarda yapılacak uygulamaları sıralarsak gelinen aşamalarda, hormon tetkikleri,ultrasonografi ve testis muayenesi ve tüp bebek öncesi bazı rutin testlerdir.

Tesislerde üretilen fakat kanalların tıkanması nedeniyle bir türlü dışarı atılamayan spermin, cerrahi müdehalesi ile  alınarak yumurtaya enjekte edilmesi işlemine TESE yöntemi denir. Mikrocerrahi ile büyütülerek sperm özelliği taşıyan parçaların alınarak solisyon içinde laboratuvar ortamında saklanması ve çoğaltılarak,yumurtaya enjekte edilmesi işlemi ile son bulan TESE uygulaması % 60 oranında başarıya ulaşır.Erkeklerde Azoospermi tedavisinde önemli bir yere sahip olan bu yöntem cocuk sahibi olmakda en çok tercih edilen bir yöntemdir.

Erkekler için azoospermi uygulaması çocuk sahibi olmak için önem arz eden bir tedavi yöntemidir. Azoospermide en çok tercih edilen müdehale şekli olan TESE’nin, yapılan testlerin normal değerler vermesi halinde bir kaç defa uygulanabilir.Üroloji uzmanlarınca yapılacak değerlendirmeler ve hormonal değerlerin ölçümleri sonrasında testislerin büyüklüğü oranında TESE’nin yeniden uygulanıp uygulanamayacağına  uzman doktorlar tarafından karar verilir.

Benzer Yazilar

irina shayk

Ahmet DOĞDU

Erkeklerin En Sık Yaptığı Seks Hataları

Ahmet DOĞDU

Cumartesi Güzelleri Bu Hafta Konuklarımız Poposuyla Dikkat Çekenler

Ahmet DOĞDU

Victoria’s Secret 2012 Show

Ahmet DOĞDU

Evlilikte Cinsel Açıdan Sorun Yaşamamak İçin 5 Altın Kural

Ahmet DOĞDU

Mini Etek

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz