Image default
Kapak

Baba Olmanın İdeal Yaşı Nedir?

Evli erkekler için evlendikleri zaman en çok kendilerine sordukları sorulardan biri de “ ne zaman baba olmalıyım?” sorusu olsa gerek. Ayrıca erkekler evlenme kararı alıp, evlenecekleri insanı hayal ettiklerinde de çocuk sahibi olmayı istedikleri yaşı düşünürler. Baba olmak için ideal bir yaş ortalanası vardır elbette. Bu özellikle sağlıkla alakalı ve insanın fiziksel özellikleri ile ilgili verilerdir. Psikolojik açıdan erkeklerin kendilerini ne zaman baba olma duygusuna hazır hissettikleri yaş değişebilir. Ancak baba olma yaşı biyolojik ve nörolojik açıdan 20 olarak belirlenmiştir.

erken-baba-olmak

Erkeklerin kendilerini rahat ve güçlü olarak hissettikleri 20 ve 30 yaş arası, cesur, enerjik ve karşı cinse karşı duygu ve cinsel dürtülerin yoğun olduğu dönemdir. Dolayısıyla bu yaşlarda erkekler baba olma dürtüsünü daha fazla hissederler. Baba olmak için sadece enerjik ve genç olma gibi olumlu faktörler tek başına yetmeyecektir elbette. İnsanların maddi güce ve gelecek kaygısına kapılmayacakları bir hayata da sahip olmaları gerekir.

Ayrıca insanın iş hayatına da yoğunlukla atıldıkları bu dönemde, erkeklerin işi ve yaptıkları işin yoğunlukları da son derece önemlidir. Evlerine, eşlerine ve çocuklarına ne kadar vakit ayırabilecekleri de halledilmesi gereken bir unsurdur. 20 ile 30 yaş arasında çocuk edinmek ve ona doğru hayatı sunarak babalığı yaşamak biraz daha riskli görülebilir. 30 ile 40 yaş arasında ise insanların hem psikolojik açıdan hem de sosyal açıdan olgunlaştıkları dönemdir. İşlerinde artık belli bir noktaya gelinen dönemdir. Bu durumda erkekler işlerinde kalıcı yerler edinebilirler. Hedefledikleri gelecekle ilgili planlarının büyük kısmana ulaşmışlardır. Üstelik bu yaşlarda da enerjik ve aktif birer birey olarak doğru baba olma yaşı olarak bu yaşlar arasını görebilirler.

baba-olmanin-ideal-yasi

Baba olmak için treni kaçırmadan yakalanmak için 40 ile 50 yaş arası çocuk yapmak gerekiyor. Baba olma için geç kalınan bir dönem olarak görülen bu yaşlar arasında, sabır azaları, hayal dünyası kırılır ve doğacak çocuklara vakit ayırma enerjisi azalır. Bu dönemde sadece rahat ve yaşamsal sorunları olmayan erkekler çocuk yapmayı düşünebilirler. Baba olma yaşı olarak en geç dönem ise elbette 50’li yaşların üzeridir. Bu dönemde doğacak çocuğa kalıcı bir babalık yapma ve gerçekten baba gibi görünme sorunları erkekleri isteksizleştirecektir.

Benzer Yazilar

2010′da Vizyona Giren Türk Filmleri

Ahmet DOĞDU

I Phone İçin Saçmalanan Kılıflar

Ahmet DOĞDU

En İyi Yılbaşı Eğlencesi Önerileri

Ahmet DOĞDU

Arşiviniz için Filim Önerileri

Ahmet DOĞDU

Yataklar Canlanıyor

Ahmet DOĞDU

Güzel ve Lüks içkiler ve Şişeleri

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz