Image default
Erkek Sağlık

Bacaktan Gelen Ölümcül Hastalık Akciğer Embolisi

Pulmoner Emboli ya da halk arasında kullanılan ismiyle akciğer embolisi nedir ? Akciğer embolisi öldürür mü ? Bu yazıyı okuyarak bu hastalık ile ilgili tüm merak edilenleri öğrenebilirsiniz.

Vücudumuzun hayati organlarından biri olan akciğerlerin temel görevi , oksijenin kana geçmesi, kandaki karbondioksitin de dışarı atılmasıdır. İşte akciğerin atardamarının tıkanması ve görevini yapamaması durumuna, akciğer embolisi adı verilir. Bu tıkanmanın en büyük sebebi, bacaktaki derin toplardamardır. Derin bacak toplardamarında oluşan pıhtının, akciğer atardamarını tıkaması ile ortaya çıkar. Hayati riski çok yüksek bir hastalıktır. Tedavi edilmediğinde başta akciğer ve kalp olmak üzere vücudumuzdaki tüm organların çalışmasını etkileyerek ne yazık ki ani ölümlere yol açabilir.

Son yıllarda akciğer embolisine bağlı ölüm oranları giderek artmaktadır. Akciğer embolisi, en sık bilinen ölümcül hastalıklar olan AIDS ve kanser hastalarının, ölüm oranlarının iki katına çıkmıştır. Oysa hızlı teşhis ve tedavi ile bu hastalık ölümcül olmaktan çıkabilmektedir. Bacakta emboli belirtileri genellikle ; bacakta ani şişme, renk değişikliği, damar genişlemesi, yine bu bölgede ağrı ve hassasiyet oluşur. İlerlediği safhada aniden yere yığılma ve nefes darlığı görülür. Bu belirtiler genellikle kalp krizi ile karıştırılabilir. Teşhisi koymak için bilgisayarlı tomografinin çekilmesi gerekmektedir.

Uzun süre hareketsiz kalmak bu hastalığa zemin hazırlamaktadır. Dolayısıyla en büyük risk grubunun hastanede uzun süre yatarak hareketsiz kalan hastalar , aşırı şişmanlar, kalp hastaları masa başında harketsiz çalışanlar, bilgisayar başından kalkmayanlar ve genetik emboli eğilimi olan kişiler olduğu görülmektedir.

Akciğer embolisinde, kadınlarda erkeklere göre daha sık karşılaşılmaktadır. Hastalığın oluşmaması için risk grubunda olan kişilerin otururken, ayağın parmakları yere basar halde parmak uçlarından destek alarak topuğu yukarı kaldırma hareketi sık sık tekrarlanmalıdır. Bol su tüketimi , hareket etmek , rahat kıyafetler tercih edilmesi, sigaradan uzak durulması önemlidir.

Tedavisi mümkündür. Pıhtı oluşumunu engelleyen ilaçlar, kan sulandırıcı ilaçlar kanın pıhtılaşma gücünü azaltırlar ve ileride yeni pıhtı oluşumunu engellerler. Akciğer embolisi tedavisi ne kadar sürer ? sorusunun cevabı değişmektedir. Hastanede kalış süresi, pıhtının büyüklüğüne göre değişmektedir.

Benzer Yazilar

Masaj Deyip Geçmeyin

Ahmet DOĞDU

Sünnet Sırasında Penisini Kaybetti

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde En Sık Görülen Prostat Kanserinin Ameliyatı

Editor

“Ofisteki Kurt Adam” için iş Yerinde Tıraş

Ahmet DOĞDU

Seksle ilgili yanlış bildikleriniz…

Ahmet DOĞDU

Erkek Dedi ki

Ahmet DOĞDU