Image default
Erkek Sağlık

Bağımlılıkla Mücadele İçin Neler Yapılabilir?

Dünya genelinde 26 Haziran bağımlılıkla mücadele günü olarak kabullenilmiştir. Bağımlılıkla mücadelenin önemi hem toplumsal olarak hem de bireysel olarak büyük değer taşımaktadır. Peki, tam anlamıyla bağımlılık kavramının ne olduğunu biliyor musunuz?

Bağımlılık Nedir?

Biyolojik bağımlılık, kullanılmakta olan maddeye bir uyum gelişmesine bağlılık nedeniyle maddenin varlığına karşı duyulan biyolojik bir istektir. Psikolojik bağımlılık ise kişinin duygusal veya karakter yapısı gereği sonucunda, ihtiyaçlarını giderme amacıyla o maddeye düşkünlüğü olarak tanımlanmıştır. Bağımlılık bilindiği üzere sigara, alkol ya da uyuşturucu madde ile sınırlı kalmayıp internet bağımlılığı, müzik bağımlılığı gibi birçok çeşidi de mevcuttur ve her çeşidi diğerleri kadar risk teşkil etmektedir. Bağımlılık çok ciddi bir hastalıktır ve tedavisi mümkün olsa bile çok zor bir süreçtir.

Bağımlılıkla Mücadelenin Önemi
Bağımlılıkla Mücadelenin Önemi

Bağımlılık Tedavisi

Bağımlılık tedavisi hakkında ilk olarak belirtmemiz gereken husus şudur ki; bu süreç tamamen bir profesyonel ya da profesyonel bir ekip tarafından yürütülmelidir. Madde bağımlısı biri tedavi olmayı istiyorsa, bu konudaki sorunlarına çözüm arayan kişinin devlet hastanelerine bağlı olan Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezleri (AMATEM) ile psikiyatri servislerine başvurarak tedavi sürecini başlatabilir. Doktor ve hasta işbirliği ile yürütülecek tedavi, 2-6 hafta arasında hastanede yatarak arındırma ve bir yıl süre ile psikolojik tedavi biçiminde gerçekleştirilmektedir. Bağımlılıkla mücadele raporu uzmanlar tarafından hazırlanarak tedavi sürecindeki gelişim kaydedilmektedir. Bağımlılık tedavisinde uygulanan tedavi yöntemleri aşağıdaki listede belirtildiği gibidir. Ancak tekrar hatırlanması gerekmektedir, bu yöntemler uzmanlar tarafından yapılmalıdır.

Bağımlılıkla Mücadele Raporu
Bağımlılıkla Mücadele Raporunu Kimler Verir?

Bağımlılık Tedavi Yöntemleri

  • Bireysel psikoterapi
  • Bilişsel davranışçı psikoterapi
  • Grup terapileri
  • Resim terapisi
  • Spor terapisi
  • Müzik terapisi
  • Ebru sanatı çalışmaları
  • Ahşap boyama çalışmaları
  • El sanatı çalışmaları

Unutulmamalıdır ki; en iyi bağımlılıktan korunma yöntemi, hiç başlamamaktır.

Benzer Yazilar

Beyaz Dişlere Giden 9 Yol!

Ahmet DOĞDU

Çocuk Sahibi Olmak İçin Daha Az Patates Yiyin

Ahmet DOĞDU

Erkekler de Pilates Yapar

Ahmet DOĞDU

Sekiz tahrik noktası

Ahmet DOĞDU

Cilt Tipinizi Bilin

Ahmet DOĞDU

Penis Büyütme Amacıyla Yapılan Yanlış Davranışlar

Ahmet DOĞDU