Image default
FelsefErkek

Bağlanma Korkusu Olan Erkeğe Nasıl Davranılmalı

Bağlanma psikolojide bireyin başka bir kişiden yakınlık bekleme eğilimi ve bu kişinin yanında olduğunda bireyin kendisini güvende hissetmesidir.

Yetişkin bireylerde bağlanma ise bebeklikten itibaren annesi ile yaşayan bireyin aynı ölçülerde kendisini seven değer veren birine güvenmesiyle sevgi sunmaya hazır haliyle oluşur.

baglanma-korkusu-olan-erkek.jpg

Erkeklerde Bağlanma Korkusunun Temeli

Erkeklerde bağlanma korkusunun temel nedeni önceden yaşadıkları yarım kalmış aşklardır. Tüm bunların asıl nedeni ise bilinçaltına yatan ve dile getirilemeyen korku ve kaygıların ilişkiye yansıması durumudur. Ayrılmaktan ya da kaybetmekten korkulduğu için bağlanmaktan korkulur. Bir şeyin varlığı ne kadar mutlu ediyorsa kaybıda o derece mutsuz edeceği düşüncesi korkutucu ve kaygı vericidir. Bu nedenle erkek kendini duygularını saklar, ilişkisinde kendisini açıklamaktan çekinilebilir. Böylelikle kendini psikolojik olarak savunma yolunu seçmiş olunur.

 

Bağlanma korkusu uzun vadeli ilişkiye girmekten ve evlilik kararı almaktan korkmak anlamına gelmektedir. Bağlanma korkusu en iyi ilişkileri bile berbat hale getirebilir ve bu herkesin başına gelebilir.

Peki, Bağlanma Korkusu Olan Erkeklere Nasıl Yaklaşılmalı?

baglanma-korkusu.jpg

Öncelikle erkekler ailelerinde yaşadıkları yaşanmışlıkları kendi ilişkilerinde yaşadıklarında bu olumsuz olarak yansımaktadır. Kendi ailesinde sürekli kavga eden ya da tartışan insanlar görmüşler ise kendi ilişkilerinde de bunu yaşamaktan korkarlar. Bunun için ilk önce bağlanma korkusu yaşayan erkeğe güven duygusunun aşılanması gerekir. Ailesinde yaşadığı olumsuz durumların kendi ilişkilerinde yaşanmayacağına dair güveninin verilmesi gerekir.

Bağlanma korkusu yaşayan bir erkekle yaşanan ilişkide önemli olan ikinci adım doğru iletişimin kurulmasıdır. Önceye dayalı korkusunun ne olduğunu ortaya çıkartılmalı ve bunun ile ilgili karşılıklı konuşularak çözüme ulaşılması çok önemlidir. Ancak bunu ortaya çıkartırken ısrarcı olmak yerine anlayışlı davranılması gerekir.

baglanma-korkusu-olan-erkekte-dikkat-edilecek-noktalar.jpg

Üçüncü adım ise empati yapmaktır. Erkeğin korkusu ve kaygısının ortaya çıkması ile birlikte bunun ailesinden kaynaklanan bir problem mi, eskiye dayalı ilişkisinden kaynaklanan bir problem mi bunun ayrımının iyi yapılması gerekir.

Dördüncü adımda bu sorunu yaşayan partnerinize karşı çok sabırlı davranmanız gerekmektedir. Dönem dönem onu yalnız bırakarak iyi düşünmesini sağlamak gerekebilir. Sağlıklı düşüncelerin sağlanması ile her korku gibi bu korkunun da üstesinden gelinebilir.

Benzer Yazilar

İnternet Aşkları Gerçek mi?

İlişkinize Bağlı Mısınız Yoksa Bağımlı Mı?

Ahmet DOĞDU

Kadınlar Neden Mutsuz Erkekleri Çekici Buluyor?

Kin Tutmak ya da Tutmamak

Ahmet DOĞDU

Erkeklere odun diyenler, bi’ bakar mısınız?

Ahmet DOĞDU

Kadınların Hoşlanmadığı 5 Davranış

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz