Image default
Erkek Sağlık

Banyodan Sonra Bu Testi Yaparak Kanseri Önleyin!

Her kanser çeşidinde olduğu gibi testis kanserinde de erken tanı çok ama çok önemlidir. Geç kalındığı takdirde ölümle bile sonuçlanabilmektedir. Bu bakımdan testis kanseri öldürür mü sorusu çokça sorulmaktadır. Çünkü testis tümörü ağrısız gelişmekte ve tedavilere geç başlandığı takdirde ölüme götürebilen bir hastalıktır. Özellikle bu kanser çeşidinde ağrı yaşanmaması, kişilerin doktora geç başvurmasına sebep olabilmektedir. Ancak eğer erken teşhisle tedaviye başlanırsa bu kanser türünden tamamen kurtulabilirsiniz. Hatta üreme fonksiyonlarınızda bozulma meydana gelmeden ve cinsel fonksiyonunuz işlevini yitirmeden sağlık bir şekilde hayatınızı devam ettirebilirsiniz.

20 ve 40 Yaş Arası Erkekler Dikkat

Testis kanseri en sıklıkla 20 ile 40 yaş arası erkeklerde görülmektedir. Testis kanseri hastalığına yakalanma en yüksek oranda riski olan erkekler; Doğuştan inmemiş testisi bulunan kişilerdir. Çünkü bu erkekler, normal erkeklere göre tam olarak 5 kat daha yüksek oranda bu kansere yakalanabilmektedirler. Testis kanseri nedenleri arasında bu durum sayılmaktadır. Bu kişilerde cerrahi operasyon ile testis torbasına indirilse dahi risk ortadan kalkmamaktadır. Bu yüzden bu kansere yakalanma ihtimali bulunan erkeklerin, kendi kendilerine mutlaka muayenelerini yapmaları ve her banyo sununda bu kontrolü gerçekleştirmelidirler.

Kanserli Kitle Elle Tespit Edilebilir

Bahse konu bu kanser türündeki kontrolün yapılması çok kolaydır. Çünkü testisler vücudun dışında sktrotum denilen bir torbada bulunmaktadır. Bu bakımdan elle yapılacak kontrollerde çok kolay kanserli kitle fark edilebilmektedir. Özellikle yapılan sıcak banyolardan sonra erkeklerin testislerini sarmakta olan torbalar oldukça yumuşamaktadır. Bu sıcak duş sonrası erkek, yumuşamış olan bu bölgeyi elleriyle kontrol ederek çok kolay bir şekilde kanserli kitleyi fark edebilir. Bu kontrolün yapılması şu şekilde olabilir; Banyoda ayakta durur vaziyette iken, başparmak testisin önünde tutulur, diğer parmaklar ise arkasından tutar, sonra testis parmaklar arasında çok yumuşak bir şekilde ezilmek suretiyle kontrol tamamlanır. Tekrar etmekte fayda vardır ki; Testis kanseri evreleri açısından erken teşhis çok önemlidir.

Benzer Yazilar

Erkeklerde Bel Soğukluğu ve Tedavisi

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde Düzenli Sporun Önemi

Ahmet DOĞDU

Testis Kanseri Nedir ? Belirtileri Nelerdir ?

Ahmet DOĞDU

Jilette Meydan Okuyan Tıraş Makineleri

Ahmet DOĞDU

Yürüyüş Yapmanın 5 Faydası

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde meme kanseri riski

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz