Image default
Erkek Sağlık

Behçet Hastalığı Nedir?

Behçet hastalığın ortaya çıkış nedeni tam olarak bilinmeyen önce ağız, genital bölgelerde aftlarla başlayıp ilerleyen safhalarda göz lezyonları, gastrointestinal sistem gibi bir çok doku ve organda tutulumu olan kompleks bir hastalıktır. İlk kez 1937 yılında İstanbul’da Dermatoloji Profesörü Dr. Hulusi Behçet tarafından 3 hastası üzerindeki bulguların bu hastalığın diğer hastalıklardan farklı kendine özgü bir hastalık ve birçok klinik belirtileri olduğunu fark etmesi ile Behçet hastalığı testi sonucunda tanımlanmıştır.

Behçet hastalığı testi
Behçet hastalığı testi

Hastalık, tüm dünyada görülebilmekle birlikte coğrafi farklılıklarda mevcuttur. Ortadoğu’da ve Asya’da özellikle Türkiye, Japonya ve Akdeniz ülkelerinde sıklıkla, Amerika ve Kuzey Avrupa’da ise nadiren görülmekte olup yaş sıklığı ise 20-40 yaş aralığındadır. Erkeklerde kadınlara oranla daha sık rastlanmaktadır.

Behçet Hastalığının Ortaya Çıkış Nedeni Nedir?

Behçet hastalığının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Hastalığın vücudun bağışıklık sistemi tarafından kendi kendine oluşturduğu ve viral, bakteriyel enfeksiyonlar, genetik, çevresel ve psikolojik birçok faktöründe etkisi ile tetiklendiği düşünülmektedir.

Behçet Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Behçet hastalığı belirtileri birkaç konu altında ele alınabilir;

  • Oral Aftlar

Hastalığın ilk belirtisi olan oral aftlar ağız bölgesinde damak, diş eti ve dilde görülmektedir. Bu lezyonlar ağrılı olup iz bırakmadan aralıklarla yeniden çıkabilir.

Behçet hastalığı
Behçet hastalığı
  • Genital Ülserler

Oral aftlara benzerlik gösterirler daha derin, büyük ve ağrılıdırlar. Erkeklerde penis ve scrotumda, kadınlarda vajinal bölgede sıkça görülür.

  • Gözdeki Etkileri

Işığa hassasiyet, bulanık görme hatta körlüğe kadar ilerleyebilir.

  • Derideki Etkileri

Genelde bacaklarda ağrılı, kırmızı renkte, fındık büyüklüğünde lezyonlar görülür. Yüz, ense, ellerde de görülebilir.

Behçet hastalığı tedavisi
Behçet hastalığı tedavisi
  • Nörolojik Etkileri

Uzun vadede gelişir, felce kadar ilerleyebilir.

Behçet Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Hastalığın nedeni tam olarak bilinmediği için hastalığa özgü tedavi yöntemi de bilinmemektedir. Ancak oluşan belirtilere göre ağızda aftlar için antiseptik gargara, genital ve deri lezyonlarında kortizon kremleri, antibakteriyel uygulamalar kullanılmaktadır. Kanser tedavilerinde sıklıkla kullanılan Kolşisin de başvurulan Behçet hastalığı tedavisi yöntemlerindendir. Tedavinin süresi ve seyri hastalığın ilerleme durumuna göre planlanmakta olup hastalığın tamamen düzeldiği durumlar görülmekle birlikte belli sürelerden sonra nükseden vakalarda mevcuttur.

Benzer Yazilar

Erkeklerde Hidrosel Hastalığı ve Tedavisi

Ahmet DOĞDU

Erkeğin kadından önce ölme sebebi

Ahmet DOĞDU

Erkeklerin Ergenlik Döneminde Yaşadıkları Problemler

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde Göğüs Ağrısı Neden Olur?

Ahmet DOĞDU

Tese ile Sperm Bulunamadığı Durumda Ne Yapılmalı?

Ahmet DOĞDU

En Çok Tercih Edilen Kilo Aldırıcılar!

Ahmet DOĞDU