Image default
Erkek Sağlık

Beyaz Dişler İçin Hangi Besinlerden Uzak Durmalısınız?

Beyaz dişlerinizi kaybetmek istemiyor ve onları korumak istiyorsanız, bazı fedakarlıklar yapmanız gerekmektedir. Bu yüzden, yediğimiz besinlere dikkat etmemiz gerekmektedir. Bembeyaz dişler için savaşmaya var mısınız?

1- Domates Sosu

Domates sosu, her yemeğin içinde olduğu gibi birçok yiyeceğin üzerine de sos olarak atılabilmektedir. Bizlere çok lezzetli görünen domates sosu, göründüğü kadar masum bir besin değildir. Domates sosu, asidik yapısı sayesinde dişlerimizin en üst katmanını zayıflatacağından ötürü lekelerin daha görünür hale gelmesine neden olabiliriz.

2- Sigara Ve Nargile

Sigara ve nargilenin ikisinin de içinde nikotin ve katran gibi zehirler içerdiğinden ötürü, dişlerimizde sarı lekeler bırakabilmesi mümkündür. Daha kötüsü sigara ve nargilenin kullanımına devam edilmesi, ciddi sağlık sorunlarına, diş çürümelerine ve hatta diş kaybına kadar gidebilmektedir.

3- Tüm Gazlı İçecekler

Soda masum görünen içecekler arasındadır. Fakat hiçte masum değildir. Çünkü asitli bir yapısı olması dolayısıyla dişlerin daha gözenekli ve lekelere açık bir şekilde görünmesine sebep olur. Kola gibi daha koyu renklere sahip içecekler ise dişlerimize çok daha fazla zarar vererek, dişlerimizin daha koyu renkler almasına neden olmaktadır.

4- Çay Ve Kahve

Çoğu insan çay ve kahveyi ya keyif aracı olarak ya da içerisindeki kafein sayesinde uykusunu açmak için kullanabilmektedir. Ancak, kahve ve çay her gün tüketilmeye devam ederse, dişlerin sararmasına neden olacaktır.

5-Meyve Suları

Meyve suları domates sosu kadar olmasa da ona nazaran daha hafif bir asidik durumu vardır. Bu nedenle dişlerin leke tutmasına açık hale gelmesini sağlar. Ayrıca meyve suları bir tür şeker içerdikleri için de diş sağlığı açısından son derece sakıncalıdır. Çünkü zamanla dişlerin çürümesine ve diş kaybına kadar giden bir yolu kapsamaktadır.

Benzer Yazilar

Behçet Hastalığı Nedir?

Editor

Tıraş Sonrası Tahriş Belirtilerine Son

Ahmet DOĞDU

Hazımsızlıktan Kurtulmak İçin Beslenmenize Dikkat Edin!

Editor

Kadınlar neden orgazm taklidi yapar?

Ahmet DOĞDU

Bu Yaz Sigarayı Bırakmak İçin 7 Neden

Editor

Ayağınıza Bakın!

Ahmet DOĞDU