Image default
Erkek Sağlık

Beyin Sağlığı İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her yaşta beyin değişim geçirmekte ve zihinsel fonksiyonlar da bununla birlikte değişmektedir. Yaş ilerledikçe insanların aklına beyin sağlığını korumak için neler yapmalıyız sorusu gelir. Çünkü zihinsel gerileme çok yaygındır ve yaşlanmanın en korkulan sonuçları bu konuda ortaya çıkmaktadır. Ne yaparsak yapalım bilişsel gerileme kaçınılmazdır. Ama bunu yavaşlatmak bizim elimizde. Şimdi yazımızda beyin fonksiyonlarını korumak için ne yapmalıyız bunları anlatalım;

Zihinsel Uyarıları Arttırarak Beyninizi Geliştirin

Farelerle ve insanlarla yapılan araştırmalara göre beyin aktiviteleri artarsa nöron hücreleri arasında yeni bağlantılar gelişir ve hatta beyin hücrelerinde yeni oluşumlar meydana gelir. Bu da gelecekte yaşlanacak hücre kayıplarını azaltmaktadır.

Beyni geliştirmek için herhangi bir zihinsel aktivite yararlı olur. Beyin sağlığı için ne yapmalıyız derseniz  kitap okuyabilir, kurslara gidebilir, matematik problemleri ya da zihinsel jimnastik diyebileceğimiz bulmaca gibi sorular çözebilirsiniz. Ayrıca resim çizmek,  boyamak ve bu gibi el beceri uğraşlarıyla zaman geçirmek de faydalı olacaktır.

Fiziksel Aktiviteyi Arttırabilirsiniz

Araştırmalar gösteriyor ki kasları kullanmak da zihninize yardımcı olur. Hayvanlarda yapılan araştırmalara göre egzersiz yapmak küçük kan damarlarını genişletmekte ve bu da beyin bölgesine zengin oksijen taşınmasına yardımcı olmaktadır. Böylelikle beynin daha etkili, esnek ve uyumlu olmasına destek sunulmuş olur. Egzersiz ayrıca kan basıncını düşürür, kolesterol seviyesini iyileştirir, kandaki şeker seviyesini düzenler ve zihinsel stresi azaltır. Yalnız beyninize değil ayrıca kalbinize de faydalı olur.

Kan Basıncınızı ve Kan Şekerinizi Dengeleyin

Yüksek kan basıncı bilişsel gerilemeyi arttırır. Kan basıncınızı dengelemek için  yaşam stilinizi buna uygun bir ortama göre ayarlayabilirsiniz. Huzurlu olmaya çalışın, düzenli egzersiz yapın, alkol ve sigaradan uzak durun, stresi azaltın ve doğru beslenin.

Şeker hastalığı bunama için önemli bir faktördür. Şeker hastalığını önlemek için de doğru beslenmeli, egzersiz yapmalı  ve huzurlu bir hayat yaşamalısınız. Bunları uyguluyorsanız ve kan şekeriniz yine de yüksekse tıbbi olarak destek almalısınız.

Ayrıca bütün bunların yanında kolesterol seviyesini de denge de tutmak önemlidir. Bunamanın önemli faktörlerinden biri de kötü kolesterolün yüksek olmasıdır. Bunun için kilo kontrolüne önem vermeli, sigaradan ve alkolden uzak durmalısınız.

Stresi Azaltın ve Sosyalleşin

Endişeli, depresif, uykusunu iyi alamamış ve psikolojik olarak tükenmiş insanların bilişsel testlerde düşük puan aldığı bir gerçektir. Bu seviyelerin düşük çıkması da ilerde bunamayı hızlandırır. İyi bir zihinsel sağlık ve düzenli uyku hayatınızda en önemli hedefler olsun.

Ayrıca güçlü sosyal bağlar bunamanın önüne geçebilmektedir. Sosyalleşmek kan basıncını düşürür ve uzun bir hayatın sırrıdır.

Aldığınız Gıdalara Dikkat Edin

İyi ve doğru beslenme yalnız vücuda değil ek olarak beyninize de faydalıdır. Beyin sağlığı için ne yemeli diye bir soru aklınıza gelirse meyve, sebze, balık, zeytin gibi doymamış yağ içeren gıdalar alırsanız bilişsel yıpranmanın ve bunamanın önüne geçebilirsiniz.

Benzer Yazilar

Jilette Meydan Okuyan Tıraş Makineleri

Ahmet DOĞDU

Ne kadar seks yapmak normal?

Ahmet DOĞDU

En Büyük Seks Korkuları

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde Penis Eğriliğine Dikkat!

Ahmet DOĞDU

En Popüler Ayrılık Nedeni Sosyal Medya

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde İdrar Kaçırma Nedenleri

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz