Image default
Sportaküs

Bilinçli Atılan Her Adım Sağlam Vücuda Gider

Yaşınız ve cinsiyetiniz ne olursa olsun, sağlıklı olmanız ve kendinize daha iyi bir yaşam kalitesi oluşturmanız adına, spor yapmanız şarttır. Ancak vücudunuza fayda sağlamak için gereken sihirli sözcükler tam olarak bunlar değildir. Gereken, doğru zamanda, doğru miktarda, doğru egzersizleri yapmaktır. Aksi takdirde yaptığınız antrenmanlar, bir süre sonra sizin için zaman kaybından ibaret olmakla kalmayıp sağlık kaybına bile neden olabilmektedir.

Her konuda olduğu gibi spor konusunda da, bir uzmandan destek alarak bu işe başlamak ve devamını getirmek dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biridir. ‘Spor işte ne olacak, televizyonda programları takip ederim, internetten videolar izler bende yaparım ne gerek var yardım almaya’ demek sizi hataya düşürebilir. Yapılacak egzersizler mutlaka bellidir ve kolaylıkla ulaşabilirsiniz, ancak unutmayalım ki, her insanın vücut fonksiyonları ve ihtiyaçları farklıdır. Bu nedenle işe uzmanınızla birlikte, kendinize özel bir antrenman programı hazırlayarak başlamalısınız. Ve bu programları belirli dönemlerde değiştirerek devam etmelisiniz. Normal şartlarda bir programın 2 ayda bir değiştirilmesi önerilmektedir. Ancak bu kişiden kişiye farklılık gösterir. En sağlıklı sonuca kişinin destek aldığı uzman ile birlikte, uzmanın gözlemleri göz önüne alınarak, bazen deneme yöntemleri kullanarak karar verilmelidir. Zaten değişim süreci yapılan egzersizlerin etkisini azaltması ile kendini belli edecektir. Bu değişimin neden gerekli olduğunu anlamak ise çok basittir, bunun için uzman olmaya falan da gerek yoktur. Sürekli aynı program uygulandığında vücut kaslarınız rutine alışır ve bir süre sonra bu sıradan etkiye tepki vermemeye başlar. Ve bu sıradanlık motivasyonunuzu ciddi ölçüde etkileyerek spordan soğumanıza neden olabilir. O halde yapılacak program değişikliği ile vücudu şaşırtmak ve etkileri farklılaştırarak alınacak tepkileri yenilemek gerekmektedir. Yeni programınızda vücudunuzun şekline göre; egzersiz ihtiyacı fazla olan bölgelerin çalışma yoğunluğunu artırabilir, yaptığınız sürekli hareketlerin seviyelerini değiştirebilir, tekrar sayılarını yeniden belirleyebilir ve çalışma saatlerinizi ve dinlenme sürelerinizi uzatarak veya kısaltarak düzenlemelere gidebilirsiniz.

Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Sağlam vücuda sahip olmanın yolu ise bilinçli ve düzenli spor yapmaktan geçmektedir.

Benzer Yazilar

Erkek Vücut Geliştirme Ön Kol Ve Bilek

Ahmet DOĞDU

5 Başlık Altında Neden Egzersiz Yapmalıyız?

Editor

Dünyanın En Popüler Spor Dalları Nelerdir?

Editor

Abdoulay Diaby Kimdir?

Editor

5 Neden İle Vücut Geliştirmede Full Body Mi Split Program Mı?

Ahmet DOĞDU

Erkek Dediğin Fit Olmalıdır!

Ahmet DOĞDU