Image default
Sportaküs

Bisiklet Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte outdoor spor aktiviteleri yapmak isteyen spor severler için bisiklet alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz. Ama öncesinde gerçekten bu sporu yapmak istediğinizden emin olmasınız. Aksi takdirde satın alacağınız bisikleti çürümeye terketmek zorunda kalabilirsiniz. Genellikle bir heves olarak satın alındıktan sonra yorgunluk, kısıtlı zaman ve bisiklet yollarının yetersizliğinden şikayet edilerek bu spor bırakılmaktadır.

  1. Hangi Bisiklet Türünü Almalısınız

Yol, şehir ve dağ olmak üzere bisiklet çeşitlerini 3 ana grup içinde toplayabilmekteyiz. Hangi bisiklet türünü alacağınıza bisikleti nerede sürmek istediğinize bağlı olarak karar vermeniz gerekmektedir. Bisikletinizi İstanbul gibi metropollerde spor amaçlı kullanmak istediğiniz takdirde lastik kalınlığı ve kilitli amortisörün sağlayacağı konforla şehir bisikleti seçmelisiniz. Bu koşullarda seçiminiz dağ bisikleti yönünde yaparsanız kalın lastiği sürtünme katsayısını arttıracağından gereğinden fazla yorulacaksınız. Eğer yol bisikleti seçerseniz bozuk yol koşulları nedeniyle amortisörsüz yapısı konforunuzu olumsuz etkilerken; bisikletiniz de olumsuz darbe görecektir. Bozuk yol koşullarında dengenizi ve konforunuzu maksimize etmek için dağ bisikleti kullanmalısınız. Uzun yol yapma düşüncesi içindeyseniz yol bisikleti almalısınız. Ancak bisikletinizle tur yapmak isterseniz yol bisikletleri yerine touring bisikletleri almalsınız. Çünkü kadro, tekerlerlek yapısı ve parçaları uzun yol koşullarına göre tasarlanmıştır.

  1. Bütçeniz Ne Kadar Olmalı

Hangi bisiklet türünü almaya karar verdikten sonra bisikletlerin geniş fiyat yelpazesi sizleri şaşırtabilir. Ancak kaliteli bir bisikleti yaklaşık 1000 liraya alabileceğinizi de unutmayın. Bütçenizi bisikletinize göre ayarlamak yerine bisikletinizi bütçenize göre ayarlamalısınız. Çünkü ilk bisikletinizi aldıktan bir süre sonra bu bisikleti değiştirmek isteyeceksiniz. Salcano, Mosso ve Carraro markaları fiyat / performans oranı bakımından cezbedicidir.

  1. Bisiklet Nereden Alınır?

Modeli seçtiğiniz zaman bu bisiklet modelini internet üzerinden almaktan uzak durmalısınız. Çünkü bisiklet satın aldığınız yer aynı zamanda size teknik destek vereceğinden iyi ilişkiler kurmak avantajlı olacaktır. Bu yüzden size kaliteli teknik servis hizmeti düşündüğünüz en yakın yetkli servisten bisikletinizi almalısınız. Amatör bisikletçilerin sorun yaşaması kaçınılmaz olacağından servisle bulunduğunuz konum arasındaki mesafe önemli bir faktör olmaktadır.

Benzer Yazilar

Erkek Vücut Geliştirme Ön Kol Ve Bilek

Ahmet DOĞDU

Protein Tozunun Gerçek Etkisi

Editor

Spor Salonları Hakkında Önemli Kurallar

Editor

6 Adımda Sağlık İçin Spor

Editor

Sigara ve Vücut Geliştir(ME)

Editor

Snowboard Hakkında Bilinmesi Gerekenler..

Ahmet DOĞDU