Image default
Sportaküs

Bisikletçi Olmalı mı, Olmamalı mı?

Son birkaç yılda kapımızın önünden geçen bisikletli sayısında ciddi bir artış var. Siz de bu arkadaşlara katılmayı düşünüyorsanız, bu düşüncenizi birkaç temelde sorgulamanızda fayda var.

1. Önce Mali Durum

Bisiklet ve ekipman bu sporu yapacaklar için çok önemlidir. İşin içine daha fazla girdikçe de harcayacağınız para sürekli olarak artar. Örneğin başlangıç seviyesi bir dağ bisikleti ve kıyafet de dahil olmak üzere ekipman için en az 2000 TL. harcamanız gerekir. Bisiklet sporuna başlayanlar istisnasız bir süre sonra üst seviyede bir bisiklete ihtiyaç duyar. Daha sonra da farklı tipte bir bisiklete… Açıkçası güç bela geçiniyorsanız hüsran çanları çalıyor demektir. Mali imkan, bu işin olmazsa olmazıdır. Belki de koşuyu denemelisiniz.

Sözün özü kıt kanaat aldığınız bisiklet, ikinci el piyasasında anca üçte bir fiyatla satılır. Dikkatli olmakta fayda var.

2. Sonra Bir Amaç

Bu sporu neden yapmak istediğinize dair kesin bir yargınız olsun ve özellikle başlangıçta bu doğrultuda hareket edin. Spor yapmak ya da zayıflamak, çevredeki doğal güzellikleri keşfetmek, komşu illere seyahat etmek ve oraları keşfetmek, yeni bir sosyal gruba dahil olmak bu sporun başlıca amaçlarındandır.

Amacınızı belirlerken bu amacın sizin fiziki yapınıza, ayırabileceğiniz vakte, sosyal yaşantınıza uygun olduğundan emin olunuz. Mesela evli ve iki çocuklu bir bisikletçinin düzenli olarak kamplı bisiklet festivallerinde boy göstermesi pek olası değildir. Ama çocuklar uyanmadan sabah gayet güzel mesafe alabilir. Ya da yaşınız ileri, ömür boyu sigara içtiniz ve göbeğiniz de bir anıt gibi yükselmişse dağlar size uygun olmayabilir. Kısa şehir turları daha ideal olacaktır.

Sözün özü, gördüğümüz iki teker tutkunlarından daha fazla bu işten yanlış seçimler yüzünden vazgeçmiş iki teker küskünü var.

3. Son Olarak Aksiyon

Bisikletiniz ve ekipmanınız tamam, kendinize göre bir veya birkaç amacınınız da var. O halde şimdi aksiyon zamanı, atlayın bisiklete. “Bugün işten geç geldim, pedal basacak yanlarım ağrıyor, misafir gelecekti” üşenmelerini bırakın. Çünkü bütün bu üşenmelerinize rağmen eve döndüğünüzde kendiniz için bir şey yapmış olmanın mutluluğunu ve gülümsemesini taşıyacaksınız.

Bir süre sonra mutlaka küçük bir grubunuz olacak. Bu grubu siz organize edin. Sosyal medyadan daha büyük grupları ve etkinliklerini takip edin. Size uygun olanlarını kaçırmayın.

Benzer Yazilar

Sağlıklı ve Başarılı Vücut Geliştirme

Editor

5 Örnekte Ekstrem Sporu

Ahmet DOĞDU

Sihirbaz Pump’ın Sihirli Tesiri

Editor

Erkek Vücut Geliştirme Karın Ve Bel

Ahmet DOĞDU

Boksta Bir İtalyan Efsanesi Roky Marciano (Rocco Marcegiano)

Ahmet DOĞDU

Fitness Yaparken Protein Tozu Nasıl Kullanılmalıdır?