Image default
Garaj

BMW 1.16 & Audi A3 Karşılaştırması

İki Alman panzeri karşı karşıya. Ortada bir savaş yok ama zorlu bir mücadele olacağı kesin. Bilin ki bu savaşın galibi yok. Çünkü, iki taraf da gerçekten tank gibi sağlam.

Karar Vermek Zor

Bmw 1.6 ve Audi A3 arasında bir seçim yapmak gerekiyorsa oturup bir düşünmek gerekir. Çünkü iki modelinde birbirine ağır bastığı noktalar var. Fakat dönüp baktığımızda iki modelinde spor çizgilere sahip olduğu aşikar. İki modelin en büyük ortak noktası da bu olsa gerek.

Ekonomi Mi? Performans Mı?

Kimi sürücüler ekonomi arıyorken kimi sürücüler ise performans aramakta. İki modelde sürücülerin bu ihtiyaçlarına cevap veriyor. İki model de benzin ve dizel motor seçeneklerini sürücülere sunmakta.

Motor Seçenekleri

Bmw 1.16 2016’da sadece dizel 116 hp motor seçeneğiyle sunulmakta. Audi A3’ün ise 1.4 TFSI 125 HP, 1.4 TFSI 150 HP, 1.6 TDI 110 HP olmak üzere 3 farklı motor seçeneği bulunmakta.

Motor Teknolojisi

Audi A3’ün motor teknolojisine bakıldığında turboşarj ile geliştirildiği görülür. Turboşarj teknolojisi “her bir damla benzinden daha fazlasını almak” amacıyla geliştirilmiştir ve Audi tarafından üretilen bir teknolojidir. Bmw 1.16’nın motor teknolojisine bakıldığında karşımıza BMW TwinPower Turbo çıkar. BMW TwinPower teknolojisi, benzinli ve dizel motorların verimli yakıt tüketimi ve düşük emisyonla birlikte çok düşük devirlerde bile çevik performans ve mükemmel tepki hızı sunar.

Kasa Çeşitliliği

Bmw 1.16’ya baktığımızda 2016 yılında 3 kapı, Coupe ve Cabrio modeli üretmemiştir. Audi A3 ise farklı modelleriyle göz doldurmakta. Audi A3 şuan bünyesinde A3 (3 kapı), A3 Sportback (5 kapı), A3 Cabriolet olmak üzere 4 farklı model barındırmaktadır. Audi A3’ün bu 4 modeli yanında S3, S3 Sportback ve S3 Sedan modelleri bulunmakta. A3 ile S3 arasındaki temelfark donanım ve performanstır. S3 donanım ve performans açısından A3’e göre daha üst seviyededir. Mazeretsiz

Audi A3’ün sedan model üretmesi ve 3 motor seçeneği sunabilmesi Bmw 1.16’ya göre daha fazla alternatif sunabilmesi anlamına geliyor. Ayrıca Audi S3 ile birlikte normal A3’e göre ekstra performans sunabiliyorken Bmw’nin performans için ürettiği “M” modellerinde 1 serisi bulunmamakta.

Zevkler ve renkler tartışılmaz. Herkesin bir otomobilden beklentileri farklıdır. O yüzden bu savaşın galibini siz belirleyin.

Benzer Yazilar

Otomobillerde Güvenlik Sistemleri

Editor

İkinci El Motor Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey

Ahmet DOĞDU

Aston Martin DB11 Özellikleri

Editor

Motor yağı nasıl değiştirilir?

Ahmet DOĞDU

Spor Arabaları Kullanmak Bir Sanattır

Ahmet DOĞDU

Rüya Otomobiller

Ahmet DOĞDU