Image default
Sportaküs

Body’de Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Öneriler

Neredeyse herkesin bildiği veya duyduğu, son zamanlarda ise iyice yaygınlaşan body sporunda her sporda olduğu gibi başarılı olmak için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. İşte Body Building’ciler için birkaç ipucu.

1-Düzenli Olun

Eğer bu sporda başarılı olmak ve uyu yerlere gelmek istiyorsanız spor günlerinizi sakın aksatmayın. Bu bütün spor dallarının altın kuralıdır. Hiçbir bahane üretmeyin. Antrenman günlerinizi kesinlikle aksatmayın.

2-Kas Gruplarının Hiçbirini İhmal Etmeyin

Unutmayın ki Ulisses gibi dengeli ve harika bir vücuda sahip olmak istiyorsanız. Bütün kas gruplarınızı çalıştırmalı ve hiçbirini ihmal etmemelisiniz. Biceps ile bacağın öneminin hiçbir farkı yoktur. Bütün kasların önemi aynıdır.

3-Natural Olun

Yine Ulisses i örnek vermem gerekecek ama eğer şişme bir kas istemiyorsanız tamamen natural olun. Protein, aminoasit ve karbonhidrat hapı veya tozu asla kullanmayın. Unutmayın ki bir protein hapının %5 i size kas olarak gelirse %95 i de böbrek taşı gibi birçok hastalığa sebep olabilir

4-Antrenörünüzle veya Hocanızla Konuşun

Özellikle yeni başlayanlar için bu çok önemlidir. İşi bilen biriyle sürekli iletişim halinde olun. Bir sorununuz varsa sorun öğrenin. Bunu yaparken aynı şeyi birkaç kişiye sorun. Çünkü herkes her şeyi tam olarak bilemez.

5-Merak Edin, Araştırın

Eğer istediğiniz cevabı insanlardan alamadıysanız, internette araştırın. Body ile ilgili bir dünya bilgi ve onlarca forum var. İstediğiniz bilgiye ulaşacağınıza emin olabilirsiniz.

6-Sınırlarınızı Zorlayın

Her antrenmanda sürekli kaldırabileceğiniz maksimum ağırlığı kaldırın. Çünkü unutmayın ki kas gelişimi, maksimum ağırlık kaldırarak kas liflerini yırtarak oluşur. Yırtılan kaslar protein yardımıyla kendilerini yenilerken daha büyük yeniler ve kaslar büyür.

7-Her Besinden Tüketin

Unutmayın body da proteinin önemi çok büyüktür. Ama bunun yanında kasılmaları önlemek için magnezyum, enerji için karbonhidrat ve vücuda gerekli olduğu kadar da yağ alın.

8-Günlük Besin İhtiyacınızı Bilin

Kilonuza, yaşınıza ve boyunuza göre günlük besin ihtiyacınızı belirleyin ve buna göre beslenin. Ortalama bir body’cinin kilo başına 1,5 ila 2 gr protein alması gerekir.

9-Hırsınızı Kaybetmeyin

Sakın hırsınızı kaybetmeyin. İlk günkü hevesinizi koruyun. Çünkü bir kere kaybederseniz bir daha toparlayamayabilirsiniz ve spor hayatınız bitebilir.

Benzer Yazilar

Erkek Vücut Geliştirme Sırt Ve Kanat

Ahmet DOĞDU

Mastürbasyon ile Vücut Geliştirme İlişkisi

Editor

Dünyanın En İlginç 3 Sporu

Ahmet DOĞDU

Kalesini En Uzun Süre İle Gole Kapatan Eldivenler

Editor

Daha Fazla Ağırlık Kaldırabilmek İçin Yapılması Gerekenler

Editor

5 Örnekte Ekstrem Sporu

Ahmet DOĞDU