Image default
Erkek Moda

Bohem Giyim Tarzı Nasıl Olur?

1960 yıllarının sonu, 1970 yıllarının başında kendini gösteren bohem giyim tarzı, günümüzde yine yükselişte olan bir tarzıdır. Bohem (bohemian) İngilizceden dilimize geçmiş bir kavramdır. Aslen Bohemyalılar anlamında gelir. Bohemya Krallığı 1867 yılında Avusturya-Macaristan Krallığına girene kadar özerk olan bir devletken, 1. Dünya Savaşı sonrasında Çekya’nın ana kurucu bölgelerinden biri olmuştur. Ama günümüzde, bohem anlamı değişmiş bağımsız, anı yaşamayı seven, özgür ve rahat yaşam tarzı anlamını kazanmıştır. Çingenelerden ilham alan bu yaşam tarzı, günümüzde ise giyim tarzına yansımıştır.

Bohem giyim tarzı nedir?
Bohem giyim tarzı nedir?

Bohem Giyim Tarzı Nedir?

Özellikle rahatlığı ve özgürlüğü ön plana koyan kişiler, uygun fiyatlarla ve yumuşak, nefes alan kumaşlarla bohem giyim önerilerini yenilediler. Doğal kumaşların kullanımı konforu arttırdı, günümüz hızına uyum göstererek fazla zamanınızı harcamamaya başladı. Böylece hızlıca şık olabileceğiniz ve rahatlığı bulabileceğiniz bir tarz gelişti.

Erkek Bohem Giyim Tarzında Neler Kullanılır?

Kadınların bohem tarzı, çingene kıyafetlerine yakın olsa da erkek bohem giyimi korsan giyimine daha yakındır ve aksesuar bolca kullanılır.

Erkek bohem giyim tarzı kombini
Erkek bohem giyim tarzı kombini

Erkek Bohem Giyim Tarzında Kullanılan Alt Giyimler

En önemli parçası, şalvar pantolondur. İpli, önden düğmeli veya yandan düğmeli modelleri bulunan şalvar pantolonlar genellikle pamuklu kumaş ya da keten kumaştan yapılır. Bu şekilde rahatlığı ön planda tutar. Bir diğer pantolon modeli, balıkçı pantolon. Thai pantolon olarak da adlandırılan bu pantolon modeli, iple bağlamalı ve bel bölgesinde kendinden kuşağı olan bir pantolondur. Yine pamuklu veya ketenden yapılırlar. Son olarak, beli lastikli bol paça pantolonlar kullanılmaktadır.

Erkek Bohem Giyim Tarzında Kullanılan Üst Giyimler

Üst giyimde, genellikle yakası olmayan ya da kısa dik bir yakaya sahip olan gömlekler kullanılır. Çoğunlukla keten olan kumaşlar nedeniyle sıcak yaz aylarında ideal üst giyim olurlar. Yarıya kadar düğmeli veya iple bağlamalı modelleri vardır. Gömlekler dışında bazı baskılı tişörtler de kullanılan kıyafetler arasındadır. Etnik desenler bu tişörtlerde sıkça kullanılmaktadır.

Erkek Bohem Giyim Tarzında Kullanılan Aksesuarlar

Bohem elbiselerin yanı sıra aksesuar kullanmak bu tarzda çok önemlidir. Kullanabileceğiniz en güzel aksesuar şapka olabilir. Kasket tarzı şapkalar gayet şık bir görünüm sağlar. Ayrıca deri veya ipten yapılmış bileklikler ya da etnik figürlerin olduğu kolyelerle, erkek bohem giyim tarzı sizi yansıtan bir tarz olabilir.

Benzer Yazilar

İlk Randevuda Nasıl Giyinilmeli?

Ahmet DOĞDU

Modada Kısa Paça Erkek Pantolon Diyarı

Ahmet DOĞDU

Demode Kalmayın…

Ahmet DOĞDU

Valentino Garavani

Ahmet DOĞDU

Erkek Gardırobunda Mutlaka Bulunması Gereken Sonbahara Geçiş Parçaları 

Damat Tween 2016

Ahmet DOĞDU