Image default
Sportaküs

Boksta Bir İtalyan Efsanesi Roky Marciano (Rocco Marcegiano)

 

marciano49 müsabakadan 49 galibiyetle çıkan ve bunların % 43.3’ünü nakavtla kazanan Rocky Marciano müthiş hızlı refleksleri ve dünyanın gördüğü en güçlü yumruğa sahip insanlardan biri olmasıyla alanında bir efsane olmuştur. Bu İtalyan asıllı Amerikalı boksör 1923-1969 yılları arasında yaşamıştır.

İtalyan kökenli bir ailenin çocuğu olan Rocky Marciano 1 Eylül 1923’te Massachusetts’de doğdu. Spora aslında beyzbol oynayarak başlayan Marciano; boksa başladığında 12 yaşındaydı. Çıkardığı maçlardan sonra ringlerin gördüğü en muhteşem olarak anılmaya başladı. Dünyanın en güçlü solağı olduğu, kendine has özel vuruşunun diğer tüm özel vuruşlardan daha etkili olduğu, yumruğunun inanılmaz derecede güçlü olduğu Rocky Marciano hakkında söylenenlerden sadece bir kısmıdır. Tekniğinden çok sert yumrukları ve dayanıklılığıyla tanınan boksör kendi dönemi itibarıyla ‘efsane’ unvanını gerçekten hak etmiştir.

Ağır sıklette hiç yenilmeden sporu bırakan tek isim olan Marciano 1948’de profesyonelliğe adım attıktan sonra art arda galibiyetler alarak bir anda bütün dikkatleri üzerine çekti. 1951’de ünlü boksör Joe Louis’i, daha sonra da ağır sıklette unvanın sahibi Jersey Joe Scott’ı yenen Rocky Marciano 1952’de ağır sıkletin yeni şampiyonu oldu. 1952’den boksu bıraktığı 1956’ya kadar girdiği her müsabakadan galip ayrılan Marciano 1956’da Archie Moore ile dövüşüp bu zorlu maçı da kazandıktan sonra boksu bıraktığını açıkladı. Israrlara rağmen bu kararından dönmeyen boksör 1969 yılında bir uçak kazasında hayatını kaybetti.

 

Benzer Yazilar

Sağlıklı Yaşam için Spor

Ahmet DOĞDU

Bilardo Tarihi

Ahmet DOĞDU

Erkek Vücut Geliştirme Arka Kol

Ahmet DOĞDU

Halı Saha Maçlarında Nelere Dikkat Edilmeli ?

Ahmet DOĞDU

Spora Başlamanın Tam Vakti

Editor

Kampta Yürüyüşte ya da Yolculukta Yanınızdan Ayırmak İstemeyeceğiniz Kablosuz Hoparlörler

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz