Image default
Genel

Bu Yaz Nasıl Tatil Yapılmalı?

Bu yaz her yaz yapılandan farklı olarak, farklı bir yere gidilebilir. Her yaz Antalya, Bodrum, Muğla gibi tatil kentlerine gidiyorsanız, bu yaz bunu değiştirme kararı alın. Bu yaz farklı olarak ve biraz da bütçeyi büyüterek Amazon a gidebilirsiniz. Emin olabilirsiniz ki, bu sizin için çok daha heyecan verici olacaktır. Gitmeden önce bütçenizi hazırlamayı, pasaport gibi vize, evrak işlerini halletmeyi sakın unutmayın. Gideceğiniz yerin para birimi ile elinizdeki parayı kıyaslayın.  Yanınıza gerekli güneş kremini de adlıysanız eğer, yola çıkmaya hazırsınız demektir.

Yaklaşık 1 buçuk milyon kilometrelik alanı kaplayan ‘Amazon Havzası’  Brezilya, Peru, Kolombiya, Venezuela, Ekvador, Bolivya, Guyana, Surinam ve Fransız Guyanası olmak üzere 9 ülkenin sınırları içerisinde bulunmaktadır.  Ormanların %60 ı Brezilya sınırları içerisinde, %13 ü ise, Peru sınırları içerisinde yer almaktadır. Bu yüzden daha çok Brezilya sınırları içerisinde olacağınızdan, Brezilya için vize alabilirsiniz. Ayrıca Brezilya para birimi olan Brezilya Reali nin, para birimimiz karşısında değerli olduğunu hatırlamakta fayda var.  Güncel kur üzerinde 1 brezilya reali, 1,50 TL ye eş değerdir. Yani bu demek oluyor ki, para birimleri bizimkinden daha değerli. Ancak konaklama ve diğer ihtiyaçların fiyatı dolar üzerinden hesaplanmaktadır. Yani siz yine de Bireziya Reali ödersiniz ancak fiyat kur üzerinden değerlendirilir.

Brezilya’da 5 yıldızlı bir otel 177 dolar, yani 715 Brezilya reali ne eştir.  Ortalama otel fiyatlarına bakacak olursak eğer, ortalama otel fiyatları 67 dolardır. Restoran fiyatlarına bakacak olursak eğer, ucuz restoranda 5 dolar yani 20 real ile doyabilirsiniz. Bu da 30 TL ye denk gelmektedir. Mc Donalds tarzı bir yerde yemek yerseniz eğer, bu da 38 TL gibi bir fiyata denk geliyor. Yerli bira 11 TL ye denk gelirken, ithal bira 23 TL gibi bir fiyata denk gelmektedir.  İnternet üzerinde küçük bir araştırma yaparak detayları ve güncel kur üzerinden hesaplamaları yapabilirsiniz.

Amazon, çok sıcak ancak cennet gibi bir yer. Her yer balta girmemiş ormanlarla kaplı ve tertemiz, doğal bir havaya sahip. Ancak gezerken çok dikkat etmekte fayda var. Çünkü Amazon’da çok zehirli kurbağalar olduğu gibi birbirinden farkı yılan çeşitleriyle de karşılaşabilirsiniz. Tamamen doğal olan bu ormanlarda fazla durmamanız gerekmektedir. Ancak Brezilya kalınmak için muhteşem bir iklime sahiptir. Sıcak ve nemli havası sizi boğmak isteyebilir ancak yeterli ekipmanınız varsa iklim size pek te etki sağlamaz.

Değişik kültürleri ile Brezilyalılar sıcakkanlıdırlar. Fenerbahçe’nin yıldız oyuncusu Alex in de Brezilyalı olduğunu hatırlayın.  Farklı kahve kültürleri ile kahvelerine doyamayacaksınız. Ayrıca dansları ile dünyayı kasıp kavuran Brezilyalıların her yerde dans ettiklerini görebilirsiniz. Küçücük çocukların bile sanki yıllardır dans eğitimi almış olduğu görünce gözlerinize inanamayacaksınız. Buranın insanları doğuştan dans etmeyi biliyorlar denilebilir.

Bu yaz farklı olarak Brezilya’yı tercih edebilirsiniz. Piyasa ücretleri konusunda Avrupa ülkeleri gibi pahalı olmamaktadır ve çok güzel bir tatil geçirmenizi sağlayacak bir ortama ev sahipliği yapmaktadır.

Benzer Yazilar

Hem Ucuz Hem Vizesiz Seyahat Önerileri

Ahmet DOĞDU

Uzak Durmanız Gereken Kadın Profilleri

Ünlü Psikatristlerden Aşk Yorumları

Ahmet DOĞDU

Yapay Zekâ Geliyor Mesleğiniz Tehlikede mi?

Ahmet DOĞDU

Parfüm Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Heyecanı Ayakta Tutmanın En Güzel Yolu: Öpüşmek

Ahmet DOĞDU

1 Yorum

Çalışanlar İçin Hafta Sonunu Değerlendirme Fikirleri | Erkeksen Gel 05 Ağustos 2019 at 19:41

[…] sevimli bir tatil kasabası olan Tirilye, Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlıdır. Her yerden fışkıran tarihi […]

Yorumlar kapalı