Image default
Erkek Sağlık

Çalma Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir

Çalma Hastalığı

Kleptomani olarak bilinen bu çalma hastalığı, kişinin ihtiyacı olmayan nesnelere karşı koyulamaz bir dürtü sayesinde izinsiz sahip olma yani istemsizce çalmak ve bunu sürekli tekrarlama halidir. Çalınan eşyalar çoğunlukla maddi alma yeterliliği olan ya da hiç ihtiyacı olunmayacak şeylerdir. Bayanlarda görülme durumu erkeklere oranla 2 – 3 kat fazladır. Kadınlarda ortalama 30 – 35 yaş arası görülürken, erkeklerde ise 50 – 5 yaşları arasında daha çok görülmektedir.

Kleptomani Hastalığı Olan Kişiler Ne Yaşar?

Kleptomanisi olan bir kişi hırsızlık yapma dürtüsü ile ilk olarak gerginlik yaşamaya başlar ve gitgide bu gerginliğin seviyesi artar. Zaman ilerledikçe dürtüsüne yenik düşüp hırsızlık eylemini gerçekleştirir. Bunun sonucunda hırsızlık yapmış olmaktan haz alma, rahatlama ve doyuma ulaşma duyguları yaşanmış olan gerginliğin önüne geçer. Günümüzde hırsızlık yaparak maddi kazanım sağlayan kişilerle farkları burada ortaya çıkar. Kleptomanik kişiler sadece psikolojik olarak kendilerini rahatlatmak için, belirli bir doyuma ulaşmak için hırsızlık eylemini gerçekleştirmektedirler. Yaptıklarının yanlış olduğunun bilincindedirler. Fakat yine de hırsızlık yapma dürtüsüne yenik düşerler. Bazen çaldıkları ürünleri evlerinde bir süre tuttuktan sonra ya çöpe atarlar ya da ihtiyacı olan birisine verirler.

Kleptomaninin Nedenleri Nelerdir?

Kleptomani dürtülerin kontrol edilememesi olarak adlandırılmaktadır. Bu durum farklı dürtü kontrol sistemi bozuklukları ile birlikte görülmektedir. Stres hastalığın en büyük etkenlerinden biri olarak bilinmekte. Çocukluk döneminde aile içinde yaşanan olumsuz olaylar sonucunda, aileden yeteri kadar sevgi görmeme durumunda, çevresinden kabul görmeyen ve cinsellikle ilgili sorun yaşayan kişilerde bu hastalığa daha çok rastlanılır. Hırsızlık yaparak kendilerini kanıtladıklarını hissederler.  Geçirilmiş olan bazı hastalıklar kleptomani yaşanmasına sebep olabilir. Bu hastalıklar şunlardır; epilepsi, beyin atrofisi, demans, bazı tümörler ve kimi ilaçlar.

Kleptomani Tedavisi Nasıldır?

Kleptomani sık karşılaşılan bir hastalık değildir. Görülme ihtimali binde 6’dır. Tedavisi olan bir hastalıktır. Tedavi için hangi safhada olduğu ne neden ortaya çıktığı incelenmelidir. Hastalığın ortaya çıkış nedeni bulunduktan sonra, tedavi sürecinde psikolojik destek sağlanmaktadır. Kimi zaman terapilerin yetersiz oldu vakalar ile karşılaşılır. Böyle bir durumda antidepresanlar ile ilaç tedavisi ya da hipnoz ile tedavi mümkün olabilmektedir.

Benzer Yazilar

Erkekler İçin Popüler Saç Stilleri

Ahmet DOĞDU

Erkek Cilt Bakımı

Ahmet DOĞDU

Kolestrol Olayına Mikrobiyel Uzaklaşma!

Ahmet DOĞDU

Sakal Bakımında Son Trendler

Ahmet DOĞDU

Yazın Kilo Vermek için Ne Yapmalı?

Ahmet DOĞDU

Seksin yaşı var mı?

Ahmet DOĞDU