Image default
Sportaküs

Çarşı Efsanesi: Beşiktaşlı Olan Da Olmayan Da Tutkun

Spor tarih boyunca uluslararası alanda kendini gösteren ve ülkeler ile kültürler arasında değişimi sağlayan unsurlardan biri olarak gösterilebilir. Özellikle futbolun ülkemizde de büyük ilgiyle takip edilmesi de önemlidir.

Özellikle değinmeden geçilmeyecek olan 4 büyükler arasında yer alan Beşiktaş taraftarı küçük büyük fark etmeden herkesin sempatisini kazanmış durumda. Peki nedir bunun sebebi? İnsanlar tutmadıkları halde bir takımın her hareketini nasıl hoşgörü ve sempatiyle karşılayabilir? Yoksa futbol sandığımız gibi yalnızca spordan ibaret değil mi?

Bu sorunun en güzel cevabı Çarşı taraftar grubu oluşturuyor. Evet futbol yalnızca futbol değil. 1982 yılında kurulan Beşiktaş taraftar grubunun oluşturduğu, başlarda küçük olsa da daha sonra etkinliğini artıran bu grup Optik başkan ismiyle anılan Mehmet Işıklar tarafından kuruldu. Beşiktaş altyapısı oldukça eskiye dayanıyor işin gerçekten en göze çarpan kısmı ise şampiyonluğu bulunmadığı, listelerin en altlarında bulunduğu 1970’ler döneminde taraftar grubunun gittikçe artması.

carsi-her-seye-karsi

Bu artış ile beraber her maç kapalı tribünlerde izlenmesi ve Beşiktaşlılar dışında hiç kimsenin o tribünlere girmeye bile cesaret edememesi insanın yüzünü gülümseten bir durum. Her maç sonunda çıkan kavgalar, atışmalar ve Mehmet Işıklar’ın kendini göstermesiyle bambaşka bir boyut alarak çarşıya dönüşmüş.

Gözlük kullandığı dönemlerden kendisine kalan Optik lakabıyla da son holigan olarak bilinen Mehmet Işıklar, birçok Beşiktaş marşının yazılmasında, çarşı grubunun her etkinliğinde aktif bir şekilde rol oynamıştır. 2007 yılına gelindiğinde ise hala nedeni belli olmayan çoğunlukla kalp krizi olarak bahsedilen ani ölümle Çarşı’yı derin bir üzüntüye sürüklemiştir. Bir dönem çarşının kapatılması gündeme gelse de taraftar şiddetle karşı çıkmış ve kapattırmamıştır. En bilinen sloganlarıyla “Çarşı her şeye karşı’’   Tepkilerini ve duruşlarını net bir şekilde ifade ederler.

Belki de bu kadar ilgiyle takip edilmelerinin sebebi de budur. Futbolun ötesinde bambaşka bir dünya olduğunu Forza Beşiktaş forum gibi başka gruplar ile de  kendine has üsluplarıyla dile getirmeleri ve bizim alışkın olmadığımız dünya da bu farklılık karşısında yüzümüzün gülümsememiz nedenler arasında gösterilebilir. Kanserli hastaların tedavisinde, birçok okula yardım ve derneğe bağışta kendini gösteren çarşı, siyasi anlamda da duruşunu hiç değiştirmemiştir. Solcu kesime ithafen dik ve asi duruşunu korumaktadır.

Güzel bir bilgi olarak da Beşiktaş-Liverpool maçı sırasında 132 desibel ses seviyesine ulaşarak da dünya ses rekorunu kırmış fakat Guinness hakem heyetinin bulunmaması sebebiyle resmiyet kazanamamıştır.

Benzer Yazilar

Partner Yogayı Denediniz mi?

Ahmet DOĞDU

Kış Aylarında Spor Yapmak İçin 4 Neden

Editor

Fenerbahçe’nin Yeni Forma Sponsorları Belli Oldu

Editor

F1 Sporu İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Ahmet DOĞDU

Efsane F1 Pilotu Niki Lauda Kimdir?

Ahmet DOĞDU

Radamel Falcao Kimdir?

Editor

Yorum Yaz