Image default
Erkek Moda

Casual Giyim Hakkında Merak Edilen Her Şey

Casual Giyim Hakkında Merak Edilen Her Şey

Ülkemizde ingilizce karşılığıyla kullanılan casual türkçe anlamıyla resmi olmayan, günlük, rahat, spor kıyafetlerin belli bir düzende şık olmasını anlatır. Son zamanlarda moda dünyasının vazgeçilmeyeni. Bu moda akımında takım elbiseniz üzerinde kravat kullanmadan da şık, kravat kullanarak da hem rahat hem şık olabilirsiniz. Amerikan kültüründen bir kavram ‘free friday’ türkçesiyle ‘serbest cuma’ ile birlikte kurumsal firmalarda cuma günleri rahatlık ön planda. Casual giyim hakkında merak edilen her şeyi araştırdık;

Business Casual

Kurumların cuma günlerini serbest şıklık olarak belirlemesinden dolayı ofis şıklığında karşımıza business casual tarzı çıkıyor. Türkçe karşılığı kurumsal rahat giyim denilen business casual, tarzında chino veya khaki kumaş pantolonlar, gömlek üzeri kazak ya da yelek, klasik ayakkabılar… Kurumun kurallarına göre kravat ve ceket de giyilebilir.

Smart Casual

Türkçe karşılığı şık günlük olan smart casual, California Slikon Vadisi’nde 1939 yılında bilişim çalışanlarının işe gelirken takım elbise giymeyi reddedip, pantolon t-shirt ile işe gelmeleri sonucunda ortaya çıkan giyim tarzıdır. Amerikan İnsan Kaynakları Derneği’nin yaptığı araştırmalara göre, 1992 yılında firmaların rahat giyim günü %24 iken, 1999 yılında bu oran %95’e çıkmıştır. Amerika’da takım elbise giyenlerin oranı şimdilerde %9. Dünyada çok kullanılan bu tarz, ülkemizde de hızla yayılmakta. Bu tarzda düz koyu pantolon, kot veya pastel renk slimfit pantolonlar, gömlek üzeri kazaklarla veya blezer ceketlerle kravat takmadan kombinlenir. Ayakkabı olarak klasik şart değil spor ayakkabılar da trendin tamamlayıcısı.

Casual giyim tarzı çeşitli aksesuarlarla desteklendiğinde daha şık görünümler ortaya çıkar. Kaliteli spor- şık ceketler, kol düğmeleri, desenli cep mendilleri, kravatlar, pantolon askıları, yaka iğneleri kombininizi zenginleştirmekte size yardımcı olacaktır.

 

Benzer Yazilar

Network Kış Sezonu

Ahmet DOĞDU

Vücut Tipine Göre Giyinme Tüyoları

Editor

Erkeklerde Yeni Trend Spor Giyim

Ahmet DOĞDU

Erkelerde Fular Kullanımına İlişkin Kombinler

Zayıf Erkeğin Giyim Tarzı Nasıl Olmalı?

Ahmet DOĞDU

Spor Giyinmeyi Seven Erkekler için Trend Önerisi

Yorum Yaz