Image default
Erkek Moda

Casual giyim nedir? Casual Giyim Önerileri

Son günlerde, moda ve stil ile ilgilenenlerin hemen her zaman karşısına çıkmakta olan bir terim “casual” terimi. Casual, gündelik rahat, sportif giyim ile şıklığı birleştiren bir kavram. Kot pantolon, tshirt ve spor ayakkabı şeklinde özetleyebileceğimiz spor giyim ile takım elbise, rugan ayakkabı tarzı klasik şık giyimi harmanlayan casual giyim son günlerde özellikle iş hayatındaki erkeklerin vazgeçilmez tarzı olmaya başladı.

Casual giyim, ABD’de son yıllarda “free friday” olarak betimlenen Cuma günlerinde izin verilen serbest giyim kültürünün yansıması olarak iş dünyasında ağırlık kazandı. Hatta, kimi şirketler sadece Cuma günü değil tüm hafta boyunca da casual giyime izin verebiliyor. Casual giyim ise kendi içinde iki şekilde hayatımıza yansıyor. Bunların ilki smart casual, diğeri de business casual giyim tarzı.

Smart Casual ile gündelik hayatta şıklık garanti

Smart kelime anlamı olarak akıllı demek. Haliyle smart casual tarzı da akıllı günlük giyim şeklinde nitelendirilebilir. Peki smart casual giyim tercih eden beyler nasıl giyinmeli? Öncelikle rahat, şık bir pantolon tercih etmeniz gerekiyor. Her ne kadar kot pantolonlar ile de bu tarzı yansıtmak mümkün olsa da bu tarzın resmi pantolonu genellikle koyu, kahverengi ya da lacivert tonlu pastel renklere sahip düz kanvas kumaştan üretilen pantolonlar olarak göze çarpıyor. Kombini tamamlamak için ise şık, sportif bir gömlek tercih etmeniz şart. Gömleklerde mavi renk en fazla tercih edilen renkler arasında. Gömleğinizi soğuk havalarda şık bir kazakla tamamlamanız da mümkün. Ceket seçimi ise smart casualdaki en önemli kısım. Şık, sportif bir ceket smart casual için vazgeçilmez bir unsur. Ayakkabı, ve aynı renkte kemer ise şıklığınızın teminatı olacak. Klasik ayakkabı ile spor ayakkabı arasında  tercih yaptığınızda tarzınız oturmuş olur.

ceket-kase-beyaz-tisort

İş hayatında tercih Business Casual  olmalı

Özellikle iş hayatında, takım elbisenin yerini alan tarz Business casual tarzıdır. Business casual için pantolon seçiminde kumaş pantolonlar öne çıkıyor. Yine düz bir renk ve pastel tonlar tercih edilmeli. Şık bir gömlek ve şık bir ceketle kombininizi tamamlayabilirsiniz. Yine ayakkabı ve kemer tercihinizi aynı renkte yapmalısınız. Şık bir saatle takım elbise giymeden de iş hayatının en şıkları arasında yer alabilirsiniz.

 

Benzer Yazilar

Yeni Erkek Modasında Alışamadıklarımız

Ahmet DOĞDU

Kol Saatiniz ile Kombin Yapabileceğiniz 11 Bileklik

Kadınların En Sevdiği Erkek Tarzları

Erkeklerde Osmanlı Tarzı Yüzük Modası

Alışveriş Sevmeyen Erkekler İçin Asla Modası Geçmeyenler

Ahmet DOĞDU

Saat Almak isteyen Erkekler için Marka Tavsiyeleri

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz