24.9 C
Istanbul, TR
Çarşamba, Tem 17, 2019
Erkek Sağlık

Cep Telefonları Spermleri Pişiriyor

Teknolojinin gelişmesi mobil teknolojileri de etkilemiş ve bu alanda birçok yeni cihaz piyasaya çıkmıştır. Bu cihazlar internet teknolojisi ile uyumlu olması sebebiyle daha da yaygınlaşmıştır. Çıkan bu cihazların birisi ve günümüzde en çok ve yaygın kullanılanı akıllı telefonlar olmuştur. Hemen hemen her yaş için piyasaya sürülen akıllı telefonlar bulunmaktadır. Bu akıllı telefonlar alışkanlıklarımızı da etkilemiştir. Artık gün içinde sürekli internete girer olmuş durumdayız. Sürekli olarak ellerimizde bu akıllı nesneler, paylaşımlar yapmaktayız. Yeri geldiğinde sevdiklerimizle yaşamış olduğumuz anları paylaşmakta, yeri geldiğinde de siyasi ya da ekonomik analizler yapmaktayız. Peki günlük hayatımızın içerisinde yer alan cep telefonunun insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri ve özellikle de erkek cinsel sağlığına etkisi nasıldır?

Yüzde 47 Spermleri Azaltıyor

Gün içlerinde akıllı telefonlarını pantolonlarının cebinde taşıyan erkeklerin spermlerinde yüzde 47 oranında azalma görülmüştür. Çok çarpıcı olan bu araştırmayı İsrail’in Haifa Teknik Üniversitesi gerçekleştirdi. Teknik Üniversite’nin yapmış olduğu bu araştırmaya göre; Cep telefonlarının aktif halde yüzmekte olan sperm kalitesini ve sperm sayısını azalttığı tespit edildi. Bunun sebebinin elektromanyetik dalga aktivitelerinin yaymış olduğu ısı olduğu tespit edildi. Bu ısının spermleri yaktığı anlamına gelmektedir. Bu tespit bir nevi cep telefonu radyasyon yayar mı sorusunun da cevabıdır.

Telefonla Uyuma, Şarjda Konuşma, Kasığa Yakın Yerde Taşıma

Bahse konu çalışma için 100 adet erkek seçildi. Bu erkekler ortak özellikleri taşımaktaydı. Bunlardan birincisi bu erkekler cep telefonlarını kasıklarının yakınında taşımaktaydı. Diğer bir özellikleri telefonlarıyla şarj olma durumunda konuşmalarıydı. Son özellik ise yatarken cep telefonlarını sadece birkaç santimetre uzaklarına bırakmalarıydı. Özellikle batı dünyasında son zamanlarda, erkeklerdeki sperm kalitesinin düştüğü gözlemlenmekteydi. Bu da eşlerin yüzde 40’ında çocuk yapma sorunları oluşturuyordu. Bu durum ile cep telefonu kullanma arasında mutlaka bağlantı bulunmaktaydı. Cep telefonu zararları açısından oldukça faydalı bir araştırmadır.

Benzer Yazilar

Ceviz Sperm Kalitesini Arttırabilir

Editor

Kişisel Bakımına Özen Gösteren Erkekler

Editor

Protein Tozu Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Editor

Erkek ve kadın neden aldatır?

Erkek Sağlık

Erkek Cilt Bakımı

Erkek Sağlık

Erkeklerde Göğüs Ağrısı Neden Olur?

Ahmet DOĞDU