Image default
Erkek Sağlık

Cep Telefonları Spermleri Pişiriyor

Teknolojinin gelişmesi mobil teknolojileri de etkilemiş ve bu alanda birçok yeni cihaz piyasaya çıkmıştır. Bu cihazlar internet teknolojisi ile uyumlu olması sebebiyle daha da yaygınlaşmıştır. Çıkan bu cihazların birisi ve günümüzde en çok ve yaygın kullanılanı akıllı telefonlar olmuştur. Hemen hemen her yaş için piyasaya sürülen akıllı telefonlar bulunmaktadır. Bu akıllı telefonlar alışkanlıklarımızı da etkilemiştir. Artık gün içinde sürekli internete girer olmuş durumdayız. Sürekli olarak ellerimizde bu akıllı nesneler, paylaşımlar yapmaktayız. Yeri geldiğinde sevdiklerimizle yaşamış olduğumuz anları paylaşmakta, yeri geldiğinde de siyasi ya da ekonomik analizler yapmaktayız. Peki günlük hayatımızın içerisinde yer alan cep telefonunun insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri ve özellikle de erkek cinsel sağlığına etkisi nasıldır?

Yüzde 47 Spermleri Azaltıyor

Gün içlerinde akıllı telefonlarını pantolonlarının cebinde taşıyan erkeklerin spermlerinde yüzde 47 oranında azalma görülmüştür. Çok çarpıcı olan bu araştırmayı İsrail’in Haifa Teknik Üniversitesi gerçekleştirdi. Teknik Üniversite’nin yapmış olduğu bu araştırmaya göre; Cep telefonlarının aktif halde yüzmekte olan sperm kalitesini ve sperm sayısını azalttığı tespit edildi. Bunun sebebinin elektromanyetik dalga aktivitelerinin yaymış olduğu ısı olduğu tespit edildi. Bu ısının spermleri yaktığı anlamına gelmektedir. Bu tespit bir nevi cep telefonu radyasyon yayar mı sorusunun da cevabıdır.

Telefonla Uyuma, Şarjda Konuşma, Kasığa Yakın Yerde Taşıma

Bahse konu çalışma için 100 adet erkek seçildi. Bu erkekler ortak özellikleri taşımaktaydı. Bunlardan birincisi bu erkekler cep telefonlarını kasıklarının yakınında taşımaktaydı. Diğer bir özellikleri telefonlarıyla şarj olma durumunda konuşmalarıydı. Son özellik ise yatarken cep telefonlarını sadece birkaç santimetre uzaklarına bırakmalarıydı. Özellikle batı dünyasında son zamanlarda, erkeklerdeki sperm kalitesinin düştüğü gözlemlenmekteydi. Bu da eşlerin yüzde 40’ında çocuk yapma sorunları oluşturuyordu. Bu durum ile cep telefonu kullanma arasında mutlaka bağlantı bulunmaktaydı. Cep telefonu zararları açısından oldukça faydalı bir araştırmadır.

Benzer Yazilar

Erkeklerde Cinsel Gücü Arttıran Egzersizler Nelerdir?

Editor

Erkeklerde üreme sağlığı

Ahmet DOĞDU

Kısır Erkeklerde Kanser Riski Daha Fazla

Ahmet DOĞDU

İsminize göre seks performansınız

Ahmet DOĞDU

Sağlıklı Bir Metabolizma İçin Tüketmeniz Gereken Besinler

Ahmet DOĞDU

Cilt Tipinizi Bilin

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz