24.1 C
Istanbul, TR
Pazar, Haz 23, 2019
Erkek Sağlık

Sağlıklı Yaşam Ve Check Up

Hiç check up yaptırdınız mı? Yapmayın beyler vücudunuzda neler olup bitiyor öğrenin. Bizden size check up neden önemli? Sorusuna en kapsamlı yanıt:

Check up,  oluşabilecek hastalıkların oluşmadan engellenmesi ve genel sağlık durumunu araştıran bir tarama yöntemidir. Check up yaptırmak kişinin karar vereceği bir işlemdir. Ancak kişi isterse check up yapılır. Check up yaptırmak sağlıklı yaşamak demektir. Check up bazı hastalıkların erken teşhis edilmesinde en önemli faktördür. Check up taraması yapıldıktan sonra ortaya çıkan hastalıkların erken teşhis ile tedavi ve iyileşme oranı daha yüksek olur. Tıbda erken teşhis edilen bir hastalık ile kişinin yaşam kalitesi ve yaşama şansı olumlu şekilde değişir. Check up için tarama yaptıracak bir kişiden, organ işlevlerini belirleyen kan testleri, kan sayımı gibi bazı testler istenir. Kanser taraması ve kardiyolojik tetkikler yaptırmakta bir hayli önem teşkil eder.

Check up taramasının bir başka amacı ise, yaşa bağlı hastalıkların, hormonal hastalıkların ve sigaraya bağlı gelişen hastalıkların risk oluşturma olasılıklarını araştırmaktır. Ailesinde kanser hastası olan özellikle erkeklerin yılda bir kere prostat spesifik antijen, solunun yoları fonksiyon testi ve aynı zamanda akciğer filmi çektirmelerinde yarar vardır.  Ailesinde koroner arter hastası olan kişilerinde efor testi gibi bazı testleri yaptırmalarında yarar vardır.

HER SAĞLIKLI KİŞİNİN YILDA BİR KEZ CHECK UP YAPTIRMASI SAĞLIK YÖNÜNDEN OLDUKÇA ÖNEMLİDİR

Check up taraması yaptırmak kişinin kendine verdiği önemin göstergesidir. Aynı zamanda kişi sağlık yönünden birçok şeyin farkında olur.

Benzer Yazilar

Yağsız Bir Vücudun Hayalini Kuran Erkeklere 5 Öneri

Erkeklerde Günlük Protein Alımı Ne Kadar Olmalı?

Tek bir telefonla sağlık hizmeti!

Erkek Sağlık

Prostat kanserine karşı kahve

Erkek Sağlık

Erkek Saç Bakımında, Doğal Tüyolar!

Erkek Sağlık

5 Adımda Mükemmel Tıraş

Erkek Sağlık