19.5 C
Istanbul, TR
Pazar, Haz 23, 2019
Erkek Sağlık

Cilt Tipinizi Bilin

İnsanın dışı kadar, içi de güzel olmalı. Bu bir gerçek. Öte yandan, dışımızın güzelliğini korumayı da ihmal etmemek gerek. İşte burada cilt bakımı devreye giriyor. New York’taki Mount Sinai Hastanesi dermatolojik ve kozmetik cerrahi bölümü şefi ve cilt bakımı üzerine kitap yazarı Ellen Marmur, işin sırrının neyi nasıl yapacağını bilmek olduğunu söylüyor.

Marmur, KİT olarak kısaltılabilecek üç aşamalı bir strateji öneriyor: Koruma, İyileştirme ve Tanıma. Öncelikle; koruma, güneşten korunma manasına geliyor. Pek çok erkeğin umursamadığı güneş ışınları, yıllar içinde ciltte ciddi yaşlanmalara neden olabiliyor. İkinci aşama; iyileştirme. Bu da doğru cilt ve tıraş ürünlerini kullanmayı gerektiriyor. Bunun içinse Marmur, son aşama olan tanıma safhasına dikkat çekiyor. Kendi cildinize özgü ihtiyaçlarınızı, ancak cildinizi tanıyarak saptayabilirsiniz. Dr. Marmur ve New Jersey’deki ABC Day Spa’nın sahibi tanınmış estetisyen Valentina Chistova’nın bu aşamayla ilgili tavsiyelerini aşağıda dikkatinize sunuyoruz. İşin “iç güzelliği” kısmını ise size bırakıyoruz.

Cilt tipi: Kuru
Nasıl tanımlarım?:
Yıkadıktan sonra, cildinizde gerginlik hissedersiniz. Bazı bölgelerde pütürlü lekeler görülebilir veya cildiniz ölü deri tabakaları yüzünden soluk bir hal alabilir.

Bakım: “Sabah tıraş olduktan sonra ve akşam yatmadan önce nemlendirici uygulayın” diyor Chistova ve ekliyor: “Akşamları, gece kullanımı için özel olarak formüle edilmiş yoğun bir nemlendirici kullanabilirsiniz.” Sabun yerine temizleme sütü kullanmayı da düşünebilirsiniz. Bu sayede, cildinizdeki doğal yağların kaybı azalacaktır. Marmur, gözenekleri kapattığı; yanaklarınızı, çenenizi ve boynunuzu daha da kuruttuğu için bu tip cilde sahipseniz tıraş sonrası losyon kullanmaktan da kaçınmanızı tavsiye ediyor.

Cilt tipi: Yağlı
Nasıl tanımlarım?:
Yüzünüzü yıkamanızın üzerinden daha bir saat geçmeden cildiniz parlamaya başlar. Yüzünüze dokunduğunuzda parmağınıza yağlı bir sıvı bulaşır. Ayrıca, siyah nokta oluşumuna yatkınsınızdır.
Bakım:
Yağlı ciltler için özel hazırlanmış pek çok yüz temizleme jelinden birini seçip kullanın. Ayrıca, Chistova yüzünüzü yıkadıktan sonra bir parça pamukla tonik uygulamanızı öneriyor. Yüz temizleme tonikleri cildi arındırır ve gözenekleri kapatır. Yağlı cilde sahip olanlar da nemlendirici kullanmalılar. Ancak günde sadece bir defa ve akşamları. Marmur, tıraş sonrası losyonları deneyerek hangisinin sizin cildinize en uygun olduğunu ve gün içinde cildinizin parlamasının önüne geçtiğini bulmanızı da tavsiye ediyor.

Cilt tipi: Karma
Nasıl tanımlarım?:
Dr. Marmur’a göre erkeklerde en çok rastlanan cilt tipidir. Yanaklarınız ve alnınız kuru olabilir, ancak kaş çizginiz ve burnunuza uzanan T bölgesinde parlak bir yağlı tabaka oluşur.
Bakım:
Yüzünüzün her bölgesine özel bakım uygulamalısınız. T bölgesinde yağlı ciltler için, yanak ve alnınızda ise kuru ciltler için gerekli uygulamaları yapmanız gerekiyor. Ayrıca Dr. Marmur, “Yaşlanma etkilerini azaltmak için güneşten koruyucu krem uygulamayı da ihmal etmeyin” diye ekliyor.

Cilt tipi: Hassas
Nasıl tanımlarım?:
Yüzünüz güneşten hemen yanar. Cildiniz kızarıklık ve kabarıklıklara açıktır.
Bakım:
Bu tip bir cilde sahipseniz, size ve cildinize özel tavsiyelerde bulunması için bir dermatolog veya cilt bakım uzmanından yardım almalısınız. Ancak yine de Chistova, bazı basit ve temel önerilerde bulunuyor: Yüzünüzü günde bir-iki defadan fazla yıkamayın. Bunu yaparken de en hassas sabunları ve yüz bakım ürünlerini kullanmaya özen gösterin. Bazı markaların hassas ciltler için ürettiği yüz yıkama jellerini kullanmak, bir kalıp sabundan çok daha faydalı sonuç verebiliyor.

Photo: @iStockphoto.com/mediaphotos

 

Benzer Yazilar

Erkek Dedi ki

Erkek Sağlık

Erkeklerde Meme Büyümesi (Jinekomasti)

Editor

Kolestrol Olayına Mikrobiyel Uzaklaşma!

Editor

Saç Dökülmesini Engellemek İçin Ne Yapmalı?

Prostat kanserine karşı kahve

Erkek Sağlık

Göbek Yapan Arkadaşlar

Erkek Sağlık