23.9 C
Istanbul, TR
Perşembe, Tem 18, 2019
Vajinalog + 18

Cinsel Hastalıklardan Korunma Yöntemleri

Günümüzde en çok görülen cinsel hastalıklar; AIDS, Hepatit B, Bel Soğukluğu, Frengi, Klamidya Enfeksiyonu, Mikoplazma Enfeksiyonu, Donovanoz, Şankroid, uçuklar, siğiller, Molluskum Kontagiosum, Trikomonas Vaginalis Enfeksiyonudur. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar testi STD testidir. Cinsel ilişki yaşayan bireyler şüphe edecekleri bir durum yoksa bile yılda bir kez STD testi yaptırmalılar. Hastalıklarla mücadelede ilişkideki her iki bireyin de doktorlarca incelenmesi gereklidir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için ne gibi tedbirler alınmalıdır diye düşünülecek olursa en güvenli, etkili ve masrafsız yöntemin tek eşlilik olduğu görülür. Bu sonuca cinsel hastalıklarla mücadele eden kişilerin hastalığa yakalanma hikayelerinden yola çıkılarak ulaşılmıştır. Bu kişilerin birçoğu yurtdışı seyahatleri esnasında daha önce hiç tanımadıkları kişilerle cinsel ilişkiye girmişler ve bir süre sonra da hastalanmışlardır. Siğiller, uçuklar gibi bazılarının dışında cinsel hastalıklardan korunmadaki bir yöntem de doğru bir şekilde kordom kullanılmasıdır.

Kordom kullanırkenki zaman cinsel ilişkinin başından sonuna kadar geçen zamandır. Spermisit içeren kordomlar tercih edilmelidir. Kullanıldıktan sonra bir poşete konulup, ağzı da sıkıca kapatılıp çöpe atılmalıdır. Ellerin ikisi de mutlaka sabun ile yıkanıp dezenfekte edilmelidir. Cinsel hastalıkların birçoğu kandan ya da vücuttaki sıvılardan bulaşmakta olduğu için seyahatler sırasında hiç bilinmeyen, güvenilirliğinden emin olunmayan yerlerde dövme yaptırılmamalıdır. Yıldızı düşük ve ucuz otellerde ya da pansiyonlarda barınılmamalı, hijyenin en üst olduğu güvenli mekanlar tercih edilmelidir. Unutulmamalıdır ki sadece cinsel yolla bulaşanlar için değil tüm hastalıklardan korunmak için ilk sırada hijyen gelmektedir. Ev ya da her zaman gidilen güvenilir kuaförler dışında bir yere gidilip tıraş olunmamalı, saç kestirilmemelidir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların tedavisi bazıları teşhis konulduktan sonra ilaçlarla sağlanır. Ancak toplumdaki utanmalar, çekinmeler neticesinde şikayetleri olan hastalar tedavi için başvuru yapmamaktadır. Böylece hastalığın yayılmasının önüne geçilememesi normaldir. Ama iyi eğitim almış kişiler sayesinde bu çekinmelerin giderek azaldığı görülmektedir. Bazen de hastalık belirtilerini kişiler fark edemedikleri için istemeden de olsa hem tedavi olamazlar hem de hastalığı çevrelerindekilere yayarlar. Bu sebepten dolayı düzenli sağlık kontrolü şarttır.

Benzer Yazilar

Yoga Yapmayan Erkek Kalmayacak Vol.4

Ahmet DOĞDU

Cinsel İşlev Bozukluğu Sebepleri ve Tanısı

Editor

Ayna Güzelleri

Ahmet DOĞDU

Afrodizyak Etkili Yiyecekler

Erkeklerin İlişki Sırasında Duymak İstedikleri Sözler

Editor

Aşkı Alevlendirmek İçin Nelere Dikkat Edilmeli

Editor