Image default
Vajinalog + 18

Cinsel Hastalıklardan Korunmanın Yolları Nelerdir?

Cinsel hayatın ehemmiyeti büyüktür. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre her yıl dünya üzerinde üç yüz kırk milyon birey cinsel hastalıklara yakalanmaktadır. Hem cinsel ilişkiyi sağlıklı bir biçimde sürdürebilmek hem de cinsel hastalıklardan sakınmak için çeşitli yöntemler mevcuttur. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar testi STD testidir. Hekim kontrolünde ve sağlık kuruluşlarında yapılabilmektedir. Bu test hastalık olup olmadığının tespiti ile alakalıdır. Daha da önemli olan hasta olmadan gereken önlemlerin her iki partner tarafından da alınmasıdır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için ne gibi tedbirler alınmalıdır sorusuna uzman hekimlerin tavsiyeleri arasında şunlar bulunur. İlişki esnasında kondom kullanılmalıdır. Böylece bireyler sıvıların taşıdığı bazı hastalıklardan korunabilir. AIDS gibi ciddi hastalıklar hariç. Cinsel ilişkiye girilen partner sayısının artması hastalık riskini arttırır. Tek kişiye bağlı bir cinsel hayat edinilmelidir. Bu konuda dikkat edilecek önemli nokta partnerin de tek kişiyle cinsel hayat yaşamasıdır. Cinsel işçilere yönelmemek gerekli bir tedbirdir. Başkalarına ait enjektörler, jiletler, tırnak makasları, törpüler gibi kesici aletler kullanılmamalıdır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda kadınlar erkeklere göre daha şanssızdır.

Kadınların genital organlarının farklı yapısından ötürü enfeksiyonlara karşı daha hassastırlar. Bundan dolayı cinsel hastalıkların erkeklerden kadınlara geçme ihtimali daha yüksektir. Hastalıkların belirtileri kadınlarda daha sinsi olduğu için geç fark edilmekte ve tedavi de zorlaşmaktadır. Kadınlarda görülen cinsel hastalıklar iyileştirilmez ise kısırlığa yol açabilir. Erkekler genital organları bakımından daha şanslı gibi görünse bile diğer faktörlerden dolayı cinsel yolla bulaşabilen hastalıklara daha çok yakalanıyorlar. Bu faktörler arasında; erkeklerin daha aktif sürdürülen cinsel hayatları, kadınlara göre fazla cinsel partner değiştirmesi, cinsel işçilere yönelmeleri yer alıyor.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma yolları maddeler halinde sıralanacak olursa sıralama şöyledir: Prezervatif kullanmadan cinsel bir ilişkiye girmemek, sık sık cinsel partner değiştirmemek, birden fazla cinsel partner edinmemek, cinsel partnerin de birden fazla cinsel partner edinmemesi, cinsel hastalık geçirmiş biriyle ilişkiye girmeden düzenli sağlık kontrolü yaptırmak, cinsel işçilerden uzak durmak, vajinanın kurumasını sağlayan maddeler kullanmamak.

Benzer Yazilar

Kate Upton

Ahmet DOĞDU

Aynı Anda Orgazm Yöntemleri

Editor

Kim Kardashian

Ahmet DOĞDU

Kadınları Etkilemek İçin 5 Yol

Editor

Kadınlara Silah Verilmez Konusunu Kapatıyoruz

Ahmet DOĞDU

Kadınlar İçin İdeal Penis Ölçüsü Ne Kadar?

Editor