Image default
Vajinalog + 18

Cinsel İlişki Spor Sayılır Mı?

Cinsel ilişki sırasında ortalama şiddette yapılan bir spora göre çok daha az kalori harcanır. Ancak cinsel ilişkinin sağlığa katkısı vardır. Yapılabileceği ortalama süre ve yaktığı kalori bakımından incelendiğinde, cinsel ilişkinin bir egzersiz türü olmadığı görülsede. Tabi ki her çiftin ilişkiye girme biçimi birbiriyle aynı olmayabilir ve bazı çiftler tarzları dolayısıyla ortalamanın üzerinde enerji tüketebilirler. Ancak söz edilmesi gereken, üç örneklerden ziyade ortalamadır. Bu açıdan incelendiğinde, yüzme, koşu, yürüyüş gibi aerobik sporlara kıyasla cinsel ilişki de yakılan kalori, bilimsel araştırmalara göre çok daha az ve sınırlıdır.

Spor İle Cinsel İlişki Arasındaki Fark

Yapılan bir araştırmaya göre, 30 dakika boyunca orta tempoda koşu yapan çiftlerden erkekler 276 kalori, kadınlar ise 213 kalori yakmaktadır. Yani yaklaşık olarak erkekler dakikada 9.2 kalori, kadınlar 7.1 kalori yakmaktadır. Aynı çiftler, 1 ay boyunca haftada 1 defa, her hangi bir ilaç, alkol, vb. kullanmaksızın ortalama 25 dakika boyunca cinsel ilişkiye girdiklerinde, erkeklerin 100 kalori, kadınların 76 kalori yaktığı tespit edilmiştir. Bu durumda cinsel ilişki sırasında erkekler dakikada 3.3 kalori, kadınlar ise dakikada 2.5 kalori yakmaktadır.

Ortalama Cinsel İlişki Süresi Ne Kadardır

Görülebileceği gibi, abartılı bir cinsel ilişki yaşantısı ve ya cinsel ilişki sırasında abartılı bir enerji sarfiyatı söz konusu değilse, cinsel ilişki spor sayılır mı sorusu pek olumlu kabul görmez. Çünkü insanların ortalama cinsel ilişki süresi sadece 6 dakika olduğu için, spor olarak görülememe nedeni daha da iyi anlaşılmaktadır.

Cinsel İlişkinin Faydaları

Ancak cinsellik, sadece kalori yaparak bireylere katkı sağlamaz. Evrimsel sürecin 2 ana kriterinden biri olarak (diğeri hayatta kalmaktır) var olan bu özellik, türümüze (ve diğer sayısız canlı türüne) çeşitli şekillerde katkı sağlamaktadır. Düzenli ilişki faaliyeti insanlardaki kalp krizi, inme, Tip-2 Diyabet riskini; adet sancılarını, kronik ağrıları ve baş ağrısını azaltmaktadır. Yapılan diğer araştırmalar, üniversite yaşındaki insanların düzenli olarak cinsel ilişki yapmasının bağışıklık sistemlerini güçlendirdiğini; yaşlı erkeklerde ise haftada 2 defa orgazm olmanın ölüm oranlarını %50 oranında azalttığını göstermektedir. Ayrıca cinsel ilişki ve spor arasında da ilişkiler tespit edilmiştir: Depresyon geçiren erkekler üzerinde yapılan bir araştırmada, düzenli spor yapmanın hem psikolojik rahatsızlıklarına iyi geldiği, hem de cinsel performanslarını ve ilişkiden aldıkları hazzı arttırdığı tespit edilmiştir. Buradan cinsel ilişkinin faydaları olduğunu anlayabiliriz

Dolayısıyla, cinsel ilişki bir spor türü olarak görülemez ve egzersizin yerini alamaz; ancak ikisi beraber yürütüldüğünde, ikisinin de faydaları katlanarak artmaktadır.

Benzer Yazilar

Bir Kadını Geri Kazanmanın Yolları Nelerdir?

Editor

Erkekler Orgazm Taklidini Anlar Mı?

Ahmet DOĞDU

Kadınları Yatakta Mutlu Etmenin Püf Noktaları

Editor

Cinsel İsteksizlikte Performans İlaçları Kullanmak

Ahmet DOĞDU

Cinsel Organıyla En Çok Övünen Milletler

Ahmet DOĞDU

Yoga Yapmayan Erkek Kalmayacak Vol.5

Ahmet DOĞDU