23.9 C
Istanbul, TR
Perşembe, Tem 18, 2019
Vajinalog + 18

Cinsel İşlev Bozukluğu Sebepleri ve Tanısı

Cinsel ilişki öncesinde ya da sırasında hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen, uyarılmada zorluk çekme, ilişki sırasında düşük performans gösterme, kendini yetersiz görme gibi sorunlar cinsel işlev bozukluğu kaynaklı olabilirler. Bu gibi durumlardan bir süredir şikayetçi olan kişilerin uzman yardımı almaları önerilmektedir. Çoğu işlev bozukluğu hastası gerekli tedaviler sonucu eski sağlıklı cinsel yaşamlarına dönebilmektedir.

Cinsel fonksiyon bozukluğu cinsel isteksizlikten ya da ilişki sırasında yaşanan ağrı ve acılardan kaynaklı olmak üzere iki ana kategoriye ayrılmaktadır. Baskılanan cinsel istek fiziksel olarak uyarılamamaya yol açarken, bu sorunun kaynağı fiziksel olabildiği gibi genellikle psikolojiktir. İlişki sırasında ağrı kaynaklı işlev bozukluklarının ise birden farklı sebebi olduğu belirtilmiştir. Psikolojik sorunlar bu durumun ana sebebi olabildikleri gibi, fiziksel ve hormonal kaynaklı da olabilirler. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar da bu sorunların sebebi olabilir. Bu nedenle fiziksel ağrı ve acılardan kaynaklı cinsel isteksizlik durumlarında uzmanlardan yardım alınması önemlidir.

İşlev bozuklukları kadınlarda ve erkeklerde farklı şekillerde ortaya çıkabilmektedir. Kadınlarda görülen en yaygın işlev bozukluğu orgazm olamamaktır. Bunun en yaygın sebepleri psikolojiktir. Genelde tecrübesiz ve bilgisiz kadınların, cinsel ilişkiden utanma, kendilerini baskılama, ilişkiden endişe duyma gibi sebeplerden dolayı yaşadıkları durumlar olarak kaydedilmiştir. Cinsel taciz ve travma geçmişi olan kadınlarda da sıkça görülmektedir. Bu durum bazı kadınlarda vajinismus problemine kadar ilerleyebilmektedir. Bazı kadınların vajina salgılarının yetersiz olması ya da hormonlarındaki değişimler ve dengesizlikler de işlev bozukluğunun sebepleri olabilmektedir.

Erkeklerde ise yaygın olarak bilinen ismiyle iktidarsızlık sorunu görülmektedir. Genelde 65 yaş ve üstündeki erkeklerde ortaya çıkmakla beraber daha genç erkeklerde de görülebilmektedir. Bir diğer yaygın olan işlev bozukluğu ise erken boşalma sorunudur. Penetrasyondan hemen önce ya da hemen sonra yaşanan bu durum her yaştan erkek tarafından yaşanabilir ve bu hastaların sayısı gittikçe artmaktadır.

Cinsel işlev bozukluğu tam kriterleri ise fiziksel ve psikolojik olarak iki kategoriye ayrılmaktadır. Fiziksel nedenlerin başında kalp, diyabet, böbrek rahatsızlıkları, bazı ilaçların yan etkileri, hormonal dengesizlikler, alkol ve uyuşturucu kullanımı ve yoğun sigara kullanımı gelmektedir. Psikolojik nedenler ise stres, depresyon, performans kaygısı, mutsuz ilişki ve geçmişe dayalı cinsel travmalardır. Uzman görüşleri alınarak ve gerekli görüldüğü takdirde hem psikoojik destek hem de ilaç tedavisi birlikte yürütülerek bu sorunların üstesinden gelinmesi mümkündür.

Benzer Yazilar

Cinsel Birlikteliğin Herkesin Bilmediği Faydaları Nelerdir

Editor

İyi Bir İlişki İçin İlk Adım Nasıl Olmalıdır?

Editor

Kim Kardashian

Ahmet DOĞDU

Erkekler’de Bazı Nedenlerden Dolayı Cinsellikten Soğuyabilir.

Editor

Erkeklerin Sık Mastürbasyon Yapması Zararlı Mı?

Erkekler İçin Doğum Kontrol Hapı Üretildi

Editor