Image default
Erkek Sağlık

Cinsel İştahsızlık Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Cinsel iştahsızlık, yeterli uyarılma olmasına rağmen kadın veya erkekte cinsel herhangi bir isteğin duyulmaması anlamına gelir. Bu durumun cinsel etkinlik isteğinin azalması ya da hiç olmaması şeklinde görülebilir.

Cinsel İştahsızlık Belirtileri

Bu sorunu yaşayan kişilerde depresif duyguların gelişmesi, yorgunluk, halsizlik gibi belirtiler görülebilir. Ancak temel belirti cinsel isteğin olmamasıdır. Bunun sonucu olarak cinsel ilişki sıklığında azalmalar yaşanmaktadır.

Erkeklerde Cinsel İştahsızlık Nedenleri

Libidonun düzenlenmesinde en temel faktör testosteron hormonudur. Erkeklik hormonu olan testosteron hormonunun eksiliği neticesinde, erkeklerde cinsel isteksizlik görülebilir. Ancak cinsel isteksizliğin genel nedeni psikolojik faktörlere bağlıdır. Bunların yanı bazı durumlar cinsel isteksizliğe sebep olabilir. Cinsel iştahsızlığa sebep olan durumlar:

Antidepresan İlaçlar Kullanımı

Antidepresan ilaç kullanımı, özellikle 6 aydan daha uzun süreli kullanımlarda santral etkili mekanizmalarda etki göstererek cinsel isteği ve fonksiyonu baskılamaktadır. Uzun süreli antidepresan ilacı kullanan kişilere, bu ilaçla beraber sertleştirici ilaçların kullanımı tavsiye edilir.

B12 Vitamini Eksikliği

Bazı çalışmalar ve çeşitli yayınlar bize B12 vitamini eksikliğinin cinsel fonksiyonlar ve cinsel istek üzerinde etkili olabileceğini söylüyor. Ancak bu konuda net bir bilgi olduğu söylenemez.

Beslenme Şekli

Afrodizyak etkili çikolata, çilek gibi birtakım besinler bulunmaktadır. Bu besinlerin cinsel dürtüyü uyarıcı etkisi bulunmaktadır. Ancak genel olarak cinsel isteksizlik ve beslenme arasında bir bağ kurmak zordur.

Cinsel İştahsızlık Ne Zaman Anlaşılır?

Başta stres olmak üzere çeşitli psikolojik nedenlere bağlı olarak görülen cinsel iştahsızlık, bu faktörlere bağlı olarak zaman zaman değişik tablolar gösterebilir. Cinsel iştah konusunda zaman zaman azalma yaşanabildiği gibi artışlar da yaşanabilir. Ancak diğer sebeplere bağlı olarak ilerleyerek belirgin bir hale gelir.

Benzer Yazilar

Erkekte SERTLEŞME BOZUKLUĞU?

Ahmet DOĞDU

Sevgili dırdırı hasta ediyor!

Ahmet DOĞDU

Aşırı Kilonun Sekste Olumsuzlukları Var Mıdır?

Editor

Saç Dökülmesinin Evreleri

Ahmet DOĞDU

Burcunuz Sex Hakkında Size Neler Sunuyor

Ahmet DOĞDU

Kışın Dökülen Saçlar için Bakım Önerileri

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz