26.3 C
Istanbul, TR
Cumartesi, Tem 20, 2019
Erkek Sağlık

Cinsel İştahsızlık Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Cinsel iştahsızlık, yeterli uyarılma olmasına rağmen kadın veya erkekte cinsel herhangi bir isteğin duyulmaması anlamına gelir. Bu durumun cinsel etkinlik isteğinin azalması ya da hiç olmaması şeklinde görülebilir.

Cinsel İştahsızlık Belirtileri

Bu sorunu yaşayan kişilerde depresif duyguların gelişmesi, yorgunluk, halsizlik gibi belirtiler görülebilir. Ancak temel belirti cinsel isteğin olmamasıdır. Bunun sonucu olarak cinsel ilişki sıklığında azalmalar yaşanmaktadır.

Erkeklerde Cinsel İştahsızlık Nedenleri

Libidonun düzenlenmesinde en temel faktör testosteron hormonudur. Erkeklik hormonu olan testosteron hormonunun eksiliği neticesinde, erkeklerde cinsel isteksizlik görülebilir. Ancak cinsel isteksizliğin genel nedeni psikolojik faktörlere bağlıdır. Bunların yanı bazı durumlar cinsel isteksizliğe sebep olabilir. Cinsel iştahsızlığa sebep olan durumlar:

Antidepresan İlaçlar Kullanımı

Antidepresan ilaç kullanımı, özellikle 6 aydan daha uzun süreli kullanımlarda santral etkili mekanizmalarda etki göstererek cinsel isteği ve fonksiyonu baskılamaktadır. Uzun süreli antidepresan ilacı kullanan kişilere, bu ilaçla beraber sertleştirici ilaçların kullanımı tavsiye edilir.

B12 Vitamini Eksikliği

Bazı çalışmalar ve çeşitli yayınlar bize B12 vitamini eksikliğinin cinsel fonksiyonlar ve cinsel istek üzerinde etkili olabileceğini söylüyor. Ancak bu konuda net bir bilgi olduğu söylenemez.

Beslenme Şekli

Afrodizyak etkili çikolata, çilek gibi birtakım besinler bulunmaktadır. Bu besinlerin cinsel dürtüyü uyarıcı etkisi bulunmaktadır. Ancak genel olarak cinsel isteksizlik ve beslenme arasında bir bağ kurmak zordur.

Cinsel İştahsızlık Ne Zaman Anlaşılır?

Başta stres olmak üzere çeşitli psikolojik nedenlere bağlı olarak görülen cinsel iştahsızlık, bu faktörlere bağlı olarak zaman zaman değişik tablolar gösterebilir. Cinsel iştah konusunda zaman zaman azalma yaşanabildiği gibi artışlar da yaşanabilir. Ancak diğer sebeplere bağlı olarak ilerleyerek belirgin bir hale gelir.

Benzer Yazilar

Erkekler İç Çamaşırı Seçiminde Nelere Dikkat Etmelidirler?

Sağlıklı Bir Metabolizma İçin Tüketmeniz Gereken Besinler

Editor

Erkeklerde Ergenlik Dönemi Cinselliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ahmet DOĞDU

Sabah Ereksiyonunun Nedenleri

Editor

Erkekler Cinsellikten Neden Korkar ?

Editor

Daha Sağlıklı Olmak İçin Tüketmeniz Gereken Yiyecekler

Editor