Image default
Vajinalog + 18

Cinsel İsteğiniz Azaldıysa İlişkinizde Problem Olabilir!

Cinsel istek azalması sanki uzun ilişkilerde hep olan ve olması da doğal kabul edilen bir faktör olarak görülmesine rağmen aslında tam olarak öyle de değil. Çünkü uzun süren ilişkilerde kişilerde oluşan isteksizlik zamanla kendini aşktan çok sevgiye, tutkudan çok şevkate bırakıyormuş gibi görünse de çiftlerin başka konularda yaşantılarıyla ilgili birçok faktörden etkilenebilmektedir. Cinsel ilişkiye duyulan istek özellikle çiftlerin birinde farklı bir değişim gösteriyorsa işler iyice karmaşık bir hal alacaktır ve bu tür isteksizliklerin ardında aslında bilinmeyen faktörlerin yer aldığı psikologlar tarafından söylenenler arasında.

İletişim Kuramamak Temel Sorunlardan Biri

Cinsel istek azalması altında temel olarak dönemsel kullanılan ilaçlar, beslenme düzeninde yapılan değişiklikler, yetersiz uyku düzeni, aşırı stres, iletişim problemleri, monoton bir cinsel hayat ve psikolojik birçok sebep bulunabilir. Temel belli başlı problemlerin yanı sıra psikolojik olarak eşlerin birbirleri ile düzgün iletişim kuramaması da cinsel ilişkiyi fazlasıyla etkileyebilmektedir. Aslında cinsel ilişki çok fazla iletişim kurulmayan bir olgu olarak düşünülse de aksine çok fazla iletişime ihtiyaç duyan bir olgudur. Kişiler farkında olmadan beden dili aracılığı ile birbirlerine fazlaca duygu ve talebi iletmiş olurlar. Eğer partnerler bunu iletmede veya iletilen bilginin algılanmasında diğerini yeteri kadar önemsemiyor veya hissedemiyorsa işte burada asıl sorun ortaya çıkmaya başlamaktadır.

Karakter Farklılıkları

İlişki sırasında karakterlerin özellikleri (örneğin baskın olma veya daha pasif olma gibi) de devreye girer ve ilişki süresince egemenlik, teslim olma durumu, kendisi rahat hissetme veya tam aksi kendini sıkma durumları ilişkiyi ciddi derece de etkilemektedir. Bu tür iletişim şekillerinden herhangi birini kullanamayan partner kendini iyi ifade edemediği için ilişkiye karşı istek duymamaya başlar ve zamanla bu durum gittikçe daha isteksiz bir hal alır. Cinsel istek azalması bu tip iletişim ve karakter farklılıklarından ciddi derecede etkilenmektedir.

Psikolojik Değişimler

Psikolojik sorunlar yaşayan partnerlerde de cinsel istek azalması görülebilir. Örneğin depresyon cinsel isteği ciddi düzeyde azaltır ve depresyonun sebebi altında eşle ilgili konular yer alıyorsa bu durumu daha da karmaşıklaştırabilir. Veya yaşa bağlı olarak kendini eskisi kadar çekici hissetmeme durumları, bedenini beğenmeme, farklı isteklerini göz ardı etme gibi psikolojik temeller de kişilerde cinsel isteği etkileyen temel durumlardır. Bu temel durumların birçoğu ise partnerin daha önce kurulan diyaloglarda söylediklerinden, hal ve tavırlarından fazlasıyla etkilendiği için patnerlerden birinin isteksiz olması altında aslında çift arasında yaşanan başka sorunların yer alma ihtimali çokça yüksektir.

Benzer Yazilar

Pirelli Takvimi 50. Yıla Özel

Ahmet DOĞDU

Türk Erkeklerin Beğendiği Kadın Vücutları Nelerdir?

Editor

Bir Ön Sevişme Savaşı; Tek El ve Kopça

Ahmet DOĞDU

Kadınlar Nasıl Orgazm Olur?

Cinsel Hastalıklardan Korunma Yöntemleri

Editor

Cinsel İlişkide Erkeğe ve Kadına Zevk Veren 7 Şey

Editor

Yorum Yaz