26.3 C
Istanbul, TR
Cumartesi, Tem 20, 2019
Vajinalog + 18

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir ?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, ilerlediği taktirde ciddi sonuçlara sebep olabilir. Cinsel temasta bulunmak, sık cinsel ilişkiye girmek bu hastalıklara sebep olabilir. Çeşitli cinsel yollardan bulaşan hastalıklar vardır. Eğer cinsel yolla bulaşan hastalıklardan birisinin belirtisini görüyorsanız, hiç vakit kaybetmeden cinsel yolla bulaşan hastalıkların tedavi sürecine başlamalısınız.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların en temel sebebi korumasız cinsel ilişkiye girmektir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, sadece kişiyi değil, aile bireylerini de etkileyebilir. Örneğin eşlerden birin bu hastalıklardan herhangi biri varsa diğer eş ve doğabilecek çocuk da aynı hastalığı taşıma riskiyle karşı karşıyadır.

Bu nedenle herhangi bir belirtiyle karşı karşıyaysanız, vakit kaybetmeden tedavi sürecine başlamalısınız. Peki cinsel yolla buluşan hastalıklar ne zaman belli olur? İşte bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve belirtileri.

Genital Uçuk

Genellikle kadınlarda görülen bu hastalık, idrar yollarında çeşitli enfeksiyonlara, rahim ağzı kanserine ve düşüğe neden olabilir. En büyük belirtisi üreme organın kaşıntı ve uçuğa benzer kızarıkların görülmesidir.

HIV – AIDS

HIV virüsü, AIDS’e sebep olan bir virüstür, kan yoluyla bulaşır. Tedavisi olmayan ve ölümle sonuçlanan ciddi bir hastalıktır.

Sürekli olarak halsizlik, kilo kaybı, cinsel organda meydana gelen yara veya ağrılar, bu virüsün belirtileri arasındadır.

Frengi

Vücuda girdiği yerde şişkin ve ağrısız bir yara olarak kendini belli eder. Sinir sistemine etki ederek körlük, sağırlık gibi durumlara sebep olabilir. İlerlemesi durumunda tümör olarak, kanser hastalıklarını beraberinde getirebilir. Tedaviye erken evrede başlamak gereklidir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklardan Nasıl Korunmalı?

Şüpheli cinsel birlikteliklerden uzak durulmalıdır. Şüpheli bir cinsel temas sonrasında mutlaka cinsel yolla bulaşan hastalıklar testi yaptırılmalıdır. Cinsel ilişkide mutlaka prezervatif kullanılmalıdır.

 

Benzer Yazilar

Bir Sevgi Gösterisi Olarak Seks

Editor

Noel Anne

Ahmet DOĞDU

Ayna Güzelleri

Ahmet DOĞDU

Ön Sevişme Nasıl Olmalı

Editor

Cinsellik İçin Uygun Zamanı Yakalayın

Editor

Erkeklerin İnandığı Seks Mitleri