Image default
Vajinalog + 18

Cinselliğin Şaşırtıcı 5 Faydası

Cinsellik sadece keyif verici değildir ayrıca sizin için birçok yönden iyidir. Seks yapmanın yararları stres seviyesinin azalmasından kanser riskinin azalmasına ve kalp krizi riskinin düşmesine kadar değişebiliyor. Ayrıca eşinizle duygusal yönden yakınlaşmanızı da sağlar. Seks ayrıca daha mutlu ve huzurlu hissetmenizi sağlamasının yanında anksiyeteyi azaltır ve sağlığınıza olumlu katkıda bulunur. İşte şimdi yazımızda seksin 5 faydasını listeliyoruz:

Bağışıklık Sisteminiz Güçlensin ve Daha Az Grip Olun

Sık sık ilişkiye girmenin faydaları saymakla bitmez. Daha fazla seksin, kışın daha az hastalanmanıza yarayacağını söyleyebiliriz. Bir araştırmada seksüel olarak çok aktif insanlarla kendilerini seks açısından aktif olarak görmeyenlerin incelendiğini görüyoruz. Daha fazla seks vücudun bakterilere, virüslere karşı geliştirdiği kuvvetlerin güçlenmesine yol açıyor. Araştırmaya göre vücudun bağışıklık sisteminin fazla seks yapanlarda daha güçlendiği sonucu ortaya çıkıyor. Cinselliğin yanında doğru beslenmek, egzersiz, yeterince uyku uyumak ve vaktinde aşılanmak da bulaşıcı hastalıklara karşı daha güçlü ve sağlıklı bir savunma sistemi oluşturmanızla sonuçlanır.

Daha Düşük Kan Basıncı

Eğer yüksek kan basıncı sorununuz varsa ya da vücudunuz ilerde daha yüksek kan basıncına sahip olmaya meyilliyse bunu seksle düşürebilirsiniz. Daha fazla seksin (ama mastürbasyon değil) kan basıncını düşürmeye yaradığına dair pek çok araştırma yapılmış. Seks kan basıncını düşürmek için kullanılan ilaçların yerini alamaz ama düşmesi açısından yararlı olduğunu şimdilik biliyoruz.

Kalp Krizi Riskini Azaltır

Daha sağlıklı bir kalbe nasıl sahip olabilirim diye soruyorsanız bunun cevabı olarak daha fazla seks yaparak diyebiliriz. Cinsel aktivitenin hormon seviyelerini (östrojen ve testosteron gibi) koruduğunu biliyoruz. Bu hormonların dengesi bozulursa bunun kalp krizine yol açtığını biliyoruz. Bu nedenle daha fazla seks yaparak kalbinizi güvene alabilirsiniz. Bir araştırmaya göre haftada en az iki kere seks yapan bir erkeğin yüzde 50 daha az kalp krizi riskinin olduğu bulunmuş.

 

Uykunuzu Düzenler

Seks sayesinde daha rahat uyuyabilirsiniz. Doğal uykuya yardımcı olan prolaktin hormonu orgazm sırasında vücutta artar. Bu hormon seviyesi yükselirse daha huzurlu ve rahat bir uyku uyursunuz. Cinsel ilişkiden sonra daha çabuk uyunduğu bir gerçektir. İşte bunun nedeni salgılanan bu hormondur.

Stresi Azaltır

Cinselliğin bilinmeyen faydaları hakkında sizleri bilgilendirmeye devam ediyoruz. Evet seks sayesinde daha az stresli olursunuz. Bunun nedeni dokunmanın, sarılmanın, cinsel yakınlaşmanın ve duygusal temasın daha iyi hissetmenize sebep olacağı ve bunun da huzurlu olmanıza yardımcı olacağıdır. Ayrıca cinsel ilişki, vücudun ödül ve mutluluk sistemini harekete geçirerek daha mutlu olmanızda yardımcı olur. Bütün bunlar anksiyeteyi azaltacak ve bu da sağlık açısından daha fazla fayda sağlayacaktır.

 

Benzer Yazilar

Kate Upton

Ahmet DOĞDU

İlk Defa Cinsel İlişkiye Girecek Erkek Ne Yapmalı?

Editor

Kadınlar Neden Orgazm Taklidi Yapar?

Erkeklerin Yatakta Beklediği 5 Hareket

Kelly Brook’un 2013 Takvimi

Ahmet DOĞDU

Erkeklerin Zevk Noktaları Ve Hassas Bölgeleri Nelerdir?

Yorum Yaz