23.9 C
Istanbul, TR
Perşembe, Tem 18, 2019
Erkek Sağlık

Çocuk Sahibi Olmak İçin Daha Az Patates Yiyin

Her insan eğitimini tamamlayıp, bir iş sahibi olup aile kurmayı amaçlar. Kadınlar beyaz atlı prensleriyle yapacakları evliliği hayal ederken, erkekler prenseslerinden çocuklarının annesi olmasını düşer. Erkekler sevdikleri kadından çocuk sahibi olarak, mutlu bir baba olmayı çok istemektedir. Bu konuda sağlığın önemi büyüktür. Çünkü yakın bir dönemde yapılan bir araştırmaya göre gün içlerinde tükettiğimiz bazı besinlerin erkeklerde sperm kalitesini düşürmeye yol açtığını ve bunun da çocuk sahibi olma durumunu azalttığı ortaya çıktı. Erkekler için sperm kalitesi nasıl arttırılır sorusu çok önemli bir yer tutmaktadır.

Baba Olmak İçin Beslenme Çok Önemli

Daha öncelerden yapılmış birçok araştırmayı inceleyen uzmanlar, sperm sağlığı ile beslenme arasında direkt bir ilişki olduğunu keşfettiler ve bunun üzerine araştırmalarını derinleştirdiler. Kümes hayvanları, balık, az yağlı süt ürünleri, meyve tüketen erkeklerin çocuk sahibi olmaları ihtimali daha da arttıran ve sperm kalitesini arttıran yiyecekler arasındadır. Özellikle de çocuk yaşta bu gıdaları tüketmeye başlayanların. Bu araştırmaya imza atan İspanyol araştırmacılara göre; Çinko, D vitamini ve Omega-3 yağ asitleri açısından zengin besinleri tüketmek sperm sağlığı açısından oldukça yarar getirmektedir.

Sperm Sağlığınız İçin C ve E Vitamini

Erkeklerin sperm kalitesinin yükselmesi açısında E ve C vitamini almak da oldukça ama oldukça önemlidir. Rovira Virgili Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından yapılan araştırmalarda, kafein, işlenmiş et, kırmızı et ve alkolün çocuk sahibi olma konusunda erkeklerin şansını azalttığını belirtti. Yine peynirin ve patatesin de sperm kalitesini olumsuz yönde etkilediğini belirtti. Bunların yanında genel olarak yapılan araştırmalarda da stresin sperm kalitesini etkilediği ortaya çıkmıştı. İş hayatı ve günlük hayatın getirmiş olduğu sıkıntılar kişilerde stresin artmasına sebep olmaktadır. Gerek stresi yenmek gerekse de vücudun fiziki sağlığı açısından spor yapma da, sperm kalitesini arttıracaktır. Yine yapılan araştırmalarda sigarayı bıraktıktan sonra sperm kalitesi arttığı gözlemlenmiştir.

Benzer Yazilar

Doğal Yollarla Testosteron Artırmak Mümkün Mü?

Ahmet DOĞDU

Spermi olmayan erkeklere müjde!

Erkek Sağlık

Erkekde Kozmetik Hakkında Kötü Haber

Erkek Sağlık

Zayıflamak İçin Ne Yapmalı?

Erkeklerde Düzenli Sporun Önemi

Editor

Diş Taşı Nedir Neden Oluşur?

Editor