Image default
Erkek Sağlık

Dağınık Saçların Sırrı

Dağınık Saçların Sırrı

 

“Öyle önemli işlerle meşgulüm ki, saçlarıma ayıracak vaktim yok.”

“Özgür ruhlu ve doğal bir erkeğim ben.”

“Saat öğleni geçmiş olabilir, ama ben süper seksi kız arkadaşımla yatak maceramdan yeni kalktım daha…”

“Yataktan yeni kalkmış gibi” görünen saç stilini pek çok farklı şekilde yorumlamak mümkün. Neticede, bu en çekici stillerden birisi ve takım elbiseli gençlerden sanatçı ruhlara kadar herkesi etkisi altına alıyor. Bu öyle bir model ki, saçınızı arkaya veya yana doğru taradığınız anda cool bir uslu çocuğa dönüşmeniz de an meselesi. İşte bu da “dağınık” saç stilini erkekler arasında favori yapmaya yetiyor: Bakımı çok kolay…

Öte yandan, kendinizi tamamen bırakarak da “yataktan kalkmış gibi” görünen saça ulaşmanız mümkün değil. Aşağıda, size uygun stili seçme ve kendi üzerinizde uygulama yöntemlerini uzman kuaför Ashley Smith’ten önerilerle bulabilirsiniz.

Adam Levine (Solist – Maroon 5)


Görünüm: Üstler dağınık, yanlar temiz.

Hangi tip saça uygulanabilir?: Tümü.

Kim için?: İş saatlerinde daha derli toplu görünmesi gerekenler için biçilmiş kaftan. Yanlar düzgünce kesilmiş olduğundan, iş ortamına daha uygun olabilir.

Nasıl tarif edersiniz?: Yanlar ve arka için “temiz” ve “derli toplu” kelimelerini kullanın. Üstte ise daha uzun ve dağınık bir model isteyin.

Hangi ürünleri kullanmalı?: Mat görünüm için suda çözünebilir kremleri tercih edin.  Saçınızda fark edilmemeli. Bunun gibi kısa ve parçalı modellerde parlak jöleden kaçının, uzaktan bakınca saçınız yağlı gibi görünebilir. Ayrıca, tüm gün boyunca etkisini devam ettiren ürünleri tercih edebilirsiniz.

Hazırlama süresi: Beş-on dakika. Kuru saçla başlayın. Parmak ucunuza nohut kadar bir parça jel alıp ellerinize iyice yayın. Topak ve pürüz olmamalı. Köklerinden başlayarak saçlarınızı elinizle şekillendirin. Saç uçlarını parmak uçlarınızla çekerek dikleştirin. İstediğiniz şekli verebilirsiniz.

Kuaföre gitme vakti: Dört-altı haftada bir. Pek çok berber, kesimler arasında ufak tefek düzeltmeleri ücretsiz olarak yapacaktır. Kısa saçlar için bu ziyaretler önemlidir. Örneğin, altı haftada bir kesime gidiyorsanız, üç haftada bir beş dakikalığına uğrayıp ense ve favorinizi düzelttirmenizi tavsiye ederiz.

Robert Pattinson (Aktör – Twilight)


Görünüm: Çok daha uzun ve karmaşık görünümlü bir versiyon.

Hangi tip saça uygulanabilir?: Düz, hafif dalgalı.

Kim için?: Daha genç, yaşam biçimi daha “pis” bir görünüme müsait kişiler için uygundur. Sabahları saçına yeterli vakit ayırabilecek, ancak sık sık kuaföre gitmekten hoşlanmayanlar için tavsiye edilebilir.

Nasıl tarif edersiniz?: “Uzatmak istiyorum, sürekli bakım gerektirmesin. Karmaşık bir kesim ve oldukça uzun olsun ki pek çok farklı şekilde kullanabileyim.” diyebilirsiniz.

Hangi ürünleri kullanmalı?: Şekil vermek için krem veya jöle kullanın. Gerçekten hafif bir tür olmalı ki, gözle görünmesin ancak saçınızı da tutabilsin. İyi bir saç spreyi de kullanabilirsiniz.

Hazırlama süresi: 15-20 dakika ayırmalısınız. Kuru veya tercihen nemli saça uygulayın. Yukarıda anlattığımız tekniğin aynısını kullanın: Elinize yayın ve kökten uca doğru tüm saçlarınıza sürün. Saç uçlarını parmaklarınızla çekin. Saçlarınız kuruyunca spreyle sabitleştirin, böylece zamanla model bozulmaz.

Kuaföre gitme vakti: Sekiz ile on haftada bir. Hatta daha uzun bir süre bile olabilir. Kısacası, saçlarınız artık şekil vermenizi zorlaştıracak kadar uzadığında berberinizin kapısını çalabilirsiniz.

Ryan Reynolds (Aktör)

Görünüm: Robert’tan daha muhafazakar, Adam’dan biraz daha çılgın.

Hangi tip saça uygulanabilir?: Dalgalı, kıvırcık saçlar.

Kim için?: Saçı kendinden dağınık olan ve ortalama bir “yataktan yeni kalkmış” havası arayanlar için.

Nasıl tarif edersiniz?: Ciddi miktarda dağınık kesim istediğinizi söyleyin. Kuaförünüzün dalgalı saçta uzman olduğundan emin olun, zira dalgalı saç kesimi düz saç kesiminden daha zordur.

Hangi ürünleri kullanmalı?: Saç daha kaba dokulu olduğundan, biraz daha yağ bazlı ürünlere yönelebilirsiniz. Losyonu andıran bakım kremleri en iyi seçim olabilir.

Hazırlama süresi: Beş ile on dakika arasında. Nemli veya kuru saça uygulayın. Elinize nohut kadar yayıp kökten uca doğru saçınıza sürün. Parmak uçlarınızla saç tutamlarını belirleyip zevkinize göre dağınık modeli oluşturabilirsiniz. Eğer saçınız aşırı kuru veya sertse, şekillendirici üründen az miktarda yanınızda taşımanızda fayda olabilir. Gün içerisinde bir-iki defa modeli tazelemeniz gerekebilir.

Kuaföre gitme vakti: Dört ile altı haftada bir. Dalgalı ve kıvırcık saçlar aşağı değil de yanlara doğru uzadığı için düzenli olarak kuaförünüzü ziyaret etmeniz gerekecektir.

Photos: Getty Images

 

Benzer Yazilar

Erkekler de Pilates Yapmalı Mı?

Erkeklerde Cinsel Sağlık Sorunlarının Belirteçleri

Viagra Kullanımı Sperm Kalitesini Arttırıyor Mu?

Ahmet DOĞDU

Yağsız Bir Vücudun Hayalini Kuran Erkeklere 5 Öneri

Erken Boşalmanın 5 Nedeni

Editor

Orşit Hastalığı ve Tedavisi

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz