Image default
Sportaküs

Daha Fazla Ağırlık Kaldırabilmek İçin Yapılması Gerekenler

Günümüzde spor bir çok kişi tarafından yapılan ve isminin sıkça duyulduğu bir aktivite haline gelmiştir. Hemen hemen her kişi artık spor yapmaktadır. Spor yaparken karşılaşılan en büyük sorunlardan bir tanesi de ağırlık kaldırmaktır. Ağırlık kaldırmanın ve kaldırılan ağırlıkta artış göstermenin bir çok püf noktası bulunmaktadır. Ağırlık kaldırmada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta nefes kontrolüdür. Bir hareket yaparken nefesi doğru zamanda almak ve doğru zamanda vermek oldukça önemlidir. Nefes tutmaya çalışmak hiç bir zaman yapılmaması gereken bir unsurdur. Nefesin ne zaman alınıp ne zaman verileceği ise yapılan hareketlere göre değişiklik göstermektedir.

Ağır kaldırmada dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise hareketi doğru açı ile yapabilmektir. Eğer yapılan hareket bölgede hissedilmiyor ise hareket doğru bir biçimde yapılmamış olmaktadır. Hareketi doğru bir biçimde yapmamak hem boşa acı çektirir hem gelişiminizi engeller hem de ağırlık konusunda bir adım geriye atmanıza neden olur. Dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise karbonhidrat alımının sağlanmasıdır. Spor yapmaya başlamadan önce kesinlikle karbonhidrat alımı yapılmalıdır çünkü yağlar ve karbonlar vücudun enerji yakıtı konumundadır. Kesinlikle alınmalı ve doğru ölçünün bilinmesi gerekmektedir. En değerli karbonhidratlar ise mercimek, nohut, bulgur pilavı ve muzdur.

Ağırlığı arttırmak ise aniden yapılmaması gereken bir harekettir. İnsanlardan arkanızda durmanızı ve kaldırmaya başlarken de hafif hafif dokunarak yardımda bulunmasını isteyin. Kendinize güvenin ve zamanla vücudunuzu alıştırın.

AĞIR KALDIRMANIN PÜF NOKTALARI

  • Düzgün nefes alma tekniklerine çalışın çünkü düzgün nefes almak oksijenlenmiş kanı kaslarınıza göndermektedir.
  • Her zaman yanınızda bir izleyici kullanın çünkü izleyici kullandığınız zaman maksimuma ulaşamayacağınız korkusu ortadan kalkmaktadır. Eğer ağır bir ağırlık ile uğraşıyor iseniz zaten izleyiciniz sizi kurtarır ve size psikolojik bir faktör kazandırır.
  • Maksimum ağırlığa ulaşabilmeniz için ellerinizi nereye koymanız gerektiğini iyice öğrenin. Kollarınızın uzunluğuna ve boyunuza göre ellerinizi öyle br yere yerleştirin ki ağırlığı kaldırabilmeniz kolay olsun.
  • Yaptığınız ağırlık tekrarlarını azaltarak ağırlığı arttırma yönünde ilerleyin.
  • Orta derecede izolasyon egzersizi yapmadan önce kaldırma egzersizi yapın.

Benzer Yazilar

Boksta Bir İtalyan Efsanesi Roky Marciano (Rocco Marcegiano)

Ahmet DOĞDU

Fitness Yaparken Protein Tozu Nasıl Kullanılmalıdır?

Protein Tozunun Gerçek Etkisi

Editor

Erkekler Diyette Neden Daha Başarılı?

Ahmet DOĞDU

Erkekler İçin Diyet Ve Zayıflama Programları

Editor

Setler Arası Kaç Dakika Dinlenilmelidir?

Editor