25.2 C
Istanbul, TR
Perşembe, Tem 18, 2019
Erkek Sağlık

Daha İyi Bir Uyku İçin Tüketilmesi Gereken 5 Besin

Gün içerisinde tükettiğimiz gıdaların uyku kalitemiz üzerinden önemli bir etkisi olduğu yapılan araştırmalar ile ortaya konmuş durumda. Günümüz insanın en büyük sorunlarından biri de ne yazık ki uyku problemidir. Kaliteli uykunun insan sağlığı üzerindeki olumlu etkileri uzmanlar tarafından kanıtlanmış durumda. Sağlıklı, kaliteli ve düzenli bir uykuya sahip olabilmek için uyku ve beslenme arasındaki ilişkiyi bilmemiz ve ona göre beslenmemiz gerekir. Uyumadan önce alacağınız bazı gıdalar ile sağlıklı bir uykuya kavuşabilirsiniz.

1. Mucize Besin Bal

Arılar tarafından insanlığa hediye edilmiş olan bal bir çok faydasına ek olarak uyku problemlerine de yardımcı bir besin olarak tüketilebilir. Geceleri yatmadan birkaç saat önce bitki çayı ya da süte karıştırılan bir kaşık bal uyumamıza yardımcı olacaktır.

2.Tam Tahıllı Gıdalar Sağlıklı Uyku Sağlar

Magnezyum açısından zengin olan tam tahıllı gıdalar, uykuya dalmakta zorluk yaşatan magnezyum eksikliği sorununa gidermemize yardımcı olacaktır. Örnek vermek gerekirse nohut B6 vitamini açısından zengin bir besindir ve melatonin salgılanmasına yardımcı olarak uykuya dalmayı kolaylaştırır.

3. Her Yaşta Süt

7’den 70’e herkesin tüketmesinde fayda olan sütün, uyku sağlığı ve düzeni açısından önemi büyüktür. Yatmadan önce içilecek olan bir bardak ılık süt, içerisinde bulunan kalsiyum sayesinde uykuyu tetikleyen triptofan açısından oldukça zengindir.

4. Bitki Çayları

Geceleri tüketeceğiniz yüksek kafeinli kahve ya da uyku kaçırdığı söylenen çaylar yerine doğal bitki çayları içerek uyku problemlerinizin önüne geçebilir, rahat ve deliksiz bir uykuya kavuşabilirsiniz.

5. Yumurta

Yumurta da süt gibi triptofan açısından zengin bir besin olarak uyku ve beslenme arasındaki ilişki açısından önemli bir halka olarak uyku problemlerinizin çözülmesinde yardımcı olacaktır, özellikle tam tahıllı besinler ile tüketilen yumurta geceleri bir bebek gibi uyumanıza yardımcı olur.

 

Benzer Yazilar

En Çok Tercih Edilen Kilo Aldırıcılar!

Editor

Letonya’da Erkek Kıtlığı Yaşanıyor!

Erkek Sağlık

Erkeklerde meme kanseri riski

Erkek Sağlık

Erkeklerde Meme Büyümesi

Editor

Sperminiz sizi hasta ediyor haberiniz yok!

Erkek Sağlık

Jinekomasti Nedir?

Editor