19.4 C
Istanbul, TR
Cumartesi, Haz 22, 2019
Erkek Sağlık

Daha Sağlıklı Olmak İçin Tüketmeniz Gereken Yiyecekler

Sağlıklı yaşamın sırrı ne tükettiğimizde gizlidir. Yaşam evrelerinin en önemlisi olan beslenme, en çok dikkat edilmesi gereken konudur. Gün içerisinde bilip bilmediğimiz birçok yiyecek boğazımızdan geçmektedir. Bazı yiyeceklerin ne kadar sağlıksız olduğunu bilmemize rağmen tatlarını beğendiğimiz için yemeye devam ederiz. İşin sağlık kısmını göz ardı ederiz. Oysa kaçınmamız gereken sağlıksız besinlerin sayısı oldukça fazladır.

Doğru Beslenme

Sağlıklı besinler tüketirken, bu tüketimi en doğru şekilde yapmak gerekir. Meyve ve sebze tüketiminin sağlıklı olması bu besinleri sınırsız tüketmemiz gerektiği anlamına gelmez. Her şeyin fazlasının zarar olduğu bilinen bir gerçektir. Sebze ve meyve ne kadar tüketilmesi gerekirse asitli ve şekerli besinler o kadar az tüketilmelidir. En az tüketilmesi gereken yiyecekler aslında hepimizin bildiği gibi şeker oranı yüksek olan çok fazla tüketildiği halde sağlığı bozan besinlerdir. Genelde hazır olarak satılan gıdalardan uzak durmak gerekir. Obezite ve sağlıksız beslenme oranları her geçen sene daha da artmaktadır. İnsanlar özellikle yoğun çalışma hayatından dolayı hazır yiyeceklere rağbet etmektedir. Bu da vücut dengesini bozmaktadır.

Balanced diet
Balanced diet

Neler Tüketilmeli

Sağlıklı besin denilince akla sebze ve meyve gelir. Ancak günümüzde yapısıyla oynanmayan, GDO’suz sebze veya meyve bulmak oldukça zorlaşmıştır. Sebze, meyve ve diğer sağlıklı besin ürünlerini bildiğimiz yerlerden almak daha doğru bir karar olacaktır. En sağlıklı 50 besin sayılacak olsa bu besinlerin hemen hemen hepsi sebze ve meyvelerden oluşur. Bunun yanında et ve balık tüketimi de sağlıklı bir yaşamın vazgeçilmezlerindendir. Domates, biber, soğan gibi her yemeğin temelini oluşturan sebzeler gayet sağlıklıdır. Düzenli beslendiğiniz takdirde sindirim sistemimizin daha düzenli çalışmasını sağlayacaktır.

suet-ueruenleri

Günlük Tüketimin Vazgeçilmezleri

Günlük tüketimden bahsedildiği zaman akla gelmesi gerekenler, besin değeri oldukça yüksek olan süt ve süt ürünleridir. Bu çerçevede yumurta, süt, peynir gibi her gün tüketilmesi gereken besinlerden bahsetmek gerekir. Sağlıklı her insanın vazgeçilmezi süt ve süt ürünleri olmuştur. Bu ürünleri tüketmek insana uzun ve sağlıklı bir ömrün kapılarını açar. Sütü ve süt ürünlerini günlük tüketilmesi gereken besinler listenizden asla eksik etmemelisiniz.

 

Benzer Yazilar

Erkeklerin En Büyük Hayali: Adonis Kasları

Testis Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Editor

Şeker Hastalığı Ve Cinsel Sorunlar

Editor

Erkekler için; Günlük Ayak Bakımı

Erkek Sağlık

Six Pack Yapmanız İçin İhtiyacınız Olanlar

Editor

Burun Estetiği ve Değişim

Editor