24.9 C
Istanbul, TR
Çarşamba, Tem 17, 2019
Erkek Moda

DAMATLIK SEÇERKEN DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER

Bugün en özel gününüz. Mutlu bir birlikteliğin zirvesine çıkacağınız düğün etkinliğinizin gerçekleşeceği o muhteşem gün. İşte bu gün için gelin adayının güzelliği kadar damat adayının da şıklığı ve asilliği konuşulmalıdır. Damatlık alırken öncelikle karar vermemiz gereken ilk nokta şudur. Hazır damatlık mı, yoksa özel dikim damatlık mı?

Eğer güvenebileceğiniz iyi bir terziniz varsa üzerine dikilmiş bir damatlığın şıklığı ve kusursuzluğu inanın paha biçilemez. Geniş omuzlara sahipseniz, boyunuz da uzunsa ve sana uygun damatlık bulmakta zorlanıyorsanız, damatlığınızı güvendiğiniz bir terziye özel dikim yaptırmanızda fayda vardır. Ama fit bir vücuda sahipsiz ve zamanınız da kısıtlıysa hazır damatlık da tercih edebilirsiniz. Damatlık seçiminde size yol gösterecek bir çok etkeni şu şekilde sıralayabiliriz.

VÜCUT TİPİ

Damatlık seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli konu vücut tipine uygun seçim yapmaktır. Eğer vücudunuza uygun bir damatlık seçmezseniz, isterseniz kainatın en kaliteli, en şık takım elbisesini alın, üzerinizde beklediğiniz kadar iyi durmayacaktır.

Eğer fazla kilolarınız varsa mutlaka koyu renk damatlık seçmelisiniz. Çünkü açık tonlar tüm dikkatleri kilolarınızda toplayacaktır. Göbek bölgenizdeki fazlalıkları saklamak istiyorsanız kıyafetinize uygun bir kuşak takmanızı öneririz ve mümkünse kruvaze damatlık modellerini tercih etmelisiniz. Böylelikle ceket sizi sıkmaz ve vücudunuzdaki fazla kiloları ortaya çıkarmaz. Ancak ideal vücut tipine sahipseniz slim-fit damatlık modelleri üzerinizde gayet hoş durabilir.

MEKÂN SEÇİMİ

Damatlığınızı nereden alacağınıza karar verirken düğün mekanına uygun bir damatlık seçmenizi tavsiye etmekte fayda vardır. Mesela kumsalda düğün yapmayı planlıyorsanız, ketenden oluşan damatlık modellerinden kendinize uygun olanı tercih edebilirsiniz. Kır düğünü yapacaksanız, mavi takım elbiseden yana bir seçim yapabilirken; ihtişamlı bir otel düğünü yapıyorsanız damatlık tercihinizi mutlaka smokinden yana kullanmalısınız. Kısacası mekana göre kumaş ve model seçmelisiniz.

MEVSİM ŞARTLARI

Mevsimler, damatlık seçiminde özellikle renk ve kumaş açısından önemli bir faktördür. Eğer düğününüz kış düğünü olacaksa siyah, lacivert, gri ya da bordo tonlarında bir damatlık tercih edebilirsiniz. Eğer düğününüz sonbaharda düğünü olacaksa, toprak ya da sütlü kahve tonlarına yönelerek, kravat, papyon gibi detaylarda kahverengi veya turuncu gibi renklere yer vermeniz çok hoş bir görüntü sağlayacaktır. Eğer düğününüz ilkbahar ve yaz aylarında ise damatlığınızda dilediğiniz gibi açık renk kullanabilirsiniz. Özellikle açık mavi damatlıklar veya farklı renklerin bir araya geldiği kombinler yazın sıklıkla tercih modeller arasındadır.

Benzer Yazilar

90’lı Yılların Erkek Modası

Editor

2017 Yılında Tercih Edilebilecek Sandalet Modelleri

Levi’s Ayakabı Dünyası

Erkek Moda

Marka Giymekten Hoşlanan Erkekler için Tommy Hilfiger Erkek Kot Pantolon Modelleri

Erkek Moda

Erkeklerde Tulum Modası

Trençkot giyen erkeklerin dayanılmaz çekiciliği..

Ahmet DOĞDU