Image default
Erkek Sağlık

Diş Taşı Nedir Neden Oluşur?

Tartarda denilen diş taşları diş etlerine, diş protezlerine yapışan yemek artıklarının tükürük salgısıyla birleşerek katılaşıp tabaka haline gelmesine denilmektedir. Diş taşları hem gülümsemenize gölge düşürür hem de kötü ağız kokusuna sebep olur. Diş taşlarından kurtulmak için yapılacak en etkili yöntem diş hekimine gidip on beş yirmi dakika gibi kısa bir sürede bu taşları temizletmektir. Ancak dişçi korkusu olan bir toplum olduğumuz düşünülürse evde yapılacak yöntemleri incelemek gerekecektir.

Tartarlara Çözüm

Diş taşlarından kurtulmak için en bilinen yöntem ceviz kabuğuyla hazırlanan bir karışımdır. Yaklaşık kırk gram kadar ceviz kabuğunun bir bardak şişe suyla yirmi dakika kaynaması gerekmektedir. Ceviz kabuğu suyunuz soğuduktan sonra diş fırçanızı bu suda on dakika bekletip dişlerinizi fırçalamanız ve bu işlemi günde üç kez tekrarlamanız gerekmektedir.

Portakal Kabuğuyla Tartarlardan Kurtulun

Diş taşlarından kurtulmak isteyenlerin tercih edebileceği bir diğer yöntem ise portakal kabuğu püresi ile gelen diş taşı temizliğidir. Bir adet portakalın kabuklarını blender yardımıyla püre olunca kadar çekin ve macun kıvamına gelen bu karışımı dişlerinize uygulayın iki dakika kadar beklettikten sonra ağzınızı çalkalayın ve bu kürü haftada üç kez tekrar edin.

Doğal Yöntemlerle Diş Taşını Yok Edin

Diş taşlarına bakteriler sebep olmaktadır yani bu durumda önce ağız içindeki bakterilere savaş açmak gerekmektedir. Hindistan cevizi yağını ısı yardımıyla erittikten ve soğuttuktan sonra gargara yaparak ağzınızı çalkalamak yeni oluşacak diş taşlarının önüne geçecek ve mevcut tartarların çözülmesine yardımcı olacaktır. Limon içerisindeki asit sayesinde tartarları çözücü etkiye sahiptir. Dişlerinizi normal şekilde fırçaladıktan sonra diş fırçanızı limon suyuna batırın ve nazikçe fırçalayın ve ağzınızı çalkalayın. Verilen bu önerileri tekrarladığınız ölçüde diş taşlarından kurtulmak bu kadar kolay.

Benzer Yazilar

Prostat Kanserine Karşı Altı Öneri

Editor

Sağlıklı Erkeklerde Periyodik Muayeneler

Ahmet DOĞDU

Daha İyi Bir Uyku İçin Tüketilmesi Gereken 5 Besin

Editor

Her Çiftin Bilmesi Gereken Cinsellik Tüyoları

Ahmet DOĞDU

Hangi Ünlü Erkekler Estetik Tercih Ediyor?

Ahmet DOĞDU

UZUN SAÇLARIN ERKEKTE DOĞRU KULLANIMI

Ahmet DOĞDU