Image default
Erkek Sağlık

Doğru Tıraş Olmanın Püf Noktaları

Tıraş olmak, özellikle erkekler için, en önemli temizlik ve yüz bakım alışkanlıklarından biridir. Birçok kişi uzun sakal ve bıyık bırakmayı sevdiği için uzun aralıklara tıraş olmaktadır. Ancak erkeklerin çoğu hem kişisel zevkleri hem de iş hayatının bir gereği olarak her gün veya gün aşırı sakal ve bıyıklarını kesmek ihtiyacı hisseder. Doğru bir şekilde, birkaç püf noktasına dikkat ederek yapılan bir tıraş ise, cildin karşılaşabileceği sorunları azaltacak veya tamamen yok edecektir. Bu yüzden sakal tıraşı olunurken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, birkaç madde halinde sıralamaya çalıştık.

Cildinizi Nemlendirin

Cildimizin neme sandığımızdan daha fazla ihtiyacı vardır. Sakallarımızı tıraş etmeden hemen önce cildimizi nemlendirmek özellikle hassas ciltli kişilere büyük fayda sağlar. Çünkü bu işlem esnasında hem ölü deriler temizlenir hem de cilt yumuşayarak tıraş bıçağının hareketlerine hazır hale gelir. Cildi nemlendirmek oldukça kolaydır. Sıcak su ile yüzünüzü iyice yıkamak bunun için yeterli olacaktır. Ancak bundan da iyisi tıraşı, duş sonrasına ertelemektir. Çünkü duş sırasında sıcak su ve su buharını iyice hisseden cildiniz daha fazla yumuşayacaktır.

Tıraş Köpüğü Kullanın

Tıraş köpüğü kullanmak da rahat bir tıraş için oldukça önemlidir. Tıraş köpüğü sayesinde, kullanacağınız tıraş bucağı yüzünüzün üzerinde çok daha rahat hareket edecek ve cildiniz daha az tahriş olacaktır. Tıraş köpüğü yerine tıraş jeli tercih edilebileceği gibi uzun sakallı kişiler tıraş fırçası kullanarak köpükten daha fazla faydalanabilirler.

Doğru Tıraş Bıçağını Seçin

Tıraş bıçakları artık birden fazla jilet içermektedir. Bu konudaki seçim cildiniz hassasiyetine bağlıdır ve çok hassas bir cilde sahip değilseniz 2 veya 3 jiletli bıçaklar sizin için uygun olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta uzun süre kullanılmış bir bıçak ile tıraş olmamaktadır. Eğer kullandığınız bıçak sizi zorluyorsa onu mutlaka değiştirmeniz gerekmektedir.

Tıraş Yönünü Doğru Seçmek

Genelde tıraş olan kişiler tek bir yöne doğru tıraş olmak gerektiğini düşünürler. Aslında bu pek de doğru değildir. Çünkü erkeklerin sakalları hem yukarı hem de aşağıya doğru çıkabilir. Bu yüzden sakalın çıktığı yöne doğru tıraş olmak daha doğru olacaktır. Yine önemli noktalardan biri tıraş olmaya favorilerden başlayıp aşağıda doğru devam etmektedir. Boyun bölgesindeki sakalların yumuşaması zor olduğu için bu bölgeyi biraz bekletmek gerekmektedir. Peki tıraş sonrası tahriş olan cilde ne iyi gelir?

Tıraş Bittikten Sonra

Tıraş bittikten sonra birçok erkek yüzünde bir yanma hissi duyar. Bunu azaltmak için tıraştan sonra nemlendirici krem kullanın ama öncesinde yüzünüzü soğuk su ile yıkayın. Krem yerine losyon kullanmak da yanma hissini azaltacaktır. Bunun yanında yukarıda bahsettiğimiz yöntemleri uygulamanız tıraş sonrası oluşan tahriş hissini azalmak için faydalı olacaktır.

Benzer Yazilar

Ceviz Sperm Kalitesini Arttırabilir

Ahmet DOĞDU

Sağlıklı Bir Metabolizma İçin Tüketmeniz Gereken Besinler

Ahmet DOĞDU

Erkekler İçin Kaş Bakımı

Ahmet DOĞDU

Mastürbasyonun Yararları ve Zararları Nelerdir?

Editor

Tıraş Sonrası Tahriş Belirtilerine Son

Ahmet DOĞDU

MEDULLAMAX BİR ŞİFA DEPOSUDUR!

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz