Image default
Garaj

Donanımlı ve İddialı, Onun Adı Talisman

Renault, yeni orta sınıf sedan modeli Talisman’la çok ciddi rakiplerin olduğu bir pazara giriş yapıyor. Yeni Talisman konfor, verimlilik, performans ve düşük yakıt tüketimiyle sınıfında güçlü bir rakip olarak görülüyor. Tüm detayların düşünüldüğü Talisman’da sunulan özellikler kullanıcıyı cezp ediyor. Talisman, 109.400tl ile 141.750 tl arasında değişen fiyatlar ile satışa sunuluyor.

Talisman ülkemizde 3 farklı motor seçeneğiyle satılıyor. Birincisi 1,5 litrelik 110 hp güç 260 nm tork üreten dizel motor. Bu motor, 6 ileri manuel seçeneğinde kilometrede sadece 95 g CO2 yayarken üst düzey verimliliğiyle de göz dolduruyor. Bir diğeri 1,6 litrelik 130 hp gücünde 320nm tork üreten dizel motor. Bu motor seçeneğine baktığımızda ise hem sürüş hem de ekonomiklik açısından kullanıcısını beklentilerini sonuna kadar karşılıyor. Bu her iki motor seçeneği Talisman’da hem 6 ileri manuel şanzımanda hem de EDC çift kavramalı otomatik şanzıman seçeneği ile tercih edilebiliyor. Bir diğer motor seçeneği ise 1,6 litrelik 160 hp güç ve 380nm tork üreten yeni dizel motor olarak kullanıcının beğenisine sunuluyor. Bu motor, Twin turbosu ve çift kavramalı otomatik vites sayesinde esnek ve canlı bir sürüş deneyimi vaat ediyor. Bu şekilde bütün motor devirlerinde mevcut olan tepkisellik ve kullanım keyfi beklentileri karşılayacak bir seviyeye ulaşıyor. Bu motorun diğerlerinden farkı sadece 6 ileri edc çift kavramalı şanzımanla satılıyor olması. Bu motor seçeneği rakamsal verilerin yanında sürüş ve performans açısından değerlendirildiğinde başarılı sonuçlar veriyor. Hem otoyolda hem de köy ve dağ yollarında oldukça tatminkar bir profil çiziyor. Bu peformansının yanında yakıtta da oldukça verimli olması bu motor seçeneğinin değerini katlıyor.

Modern ve etkileyici dış hatlar

Aracın dış hatlarına baktığımızda modern ve etkileyici çizgiler göze çarpıyor. Aracın ön kısmındaki logo dikkat çekecek ölçüde büyük ve ızgarayla birlikte daha dik bir açıyla konumlandırılmış. Yine ön panelde c şeklinde yerleştirilmiş gündüz farları araca daha şık bir görünümle birlikte daha geniş ve asil bir duruş katıyor. Araca profilden baktığınızda ön çamurluklarda yer alan metal profiller araca farklı bir hava katıyor. Aracın arkaya doğru incelen cam çizgisi daha dinamik bir havası katıyor. Aracın arka kısmı ise daha atletik çizgilere sahip. Arka kısmında yer alan lambalar yine ön kısımda olduğu gibi led olarak tasarlanmış. Emsallerinden farklı olarak tasarlanmış stop lambaları sayesinde dinamik görüntüsünü güçlendiriyor. Stopların yatay bir formda yerleştirilmesiyle aracın arka kısmı yere daha yakın olarak algılanıyor ve daha sportif görünüyor. Aracın toplam uzunluğu 4848 mm ve araç 2808 gibi geniş bir dingil mesafesine sahip. Bu da araca konforla birlikte daha dinamik bir hava katıyor. Araçta 608 litrelik tatminkar bir bagaj yer alıyor. Taşıyacak çok eşyası olanlar için ideal bir hacme sahip. Bagaj kapağını açmak için bagajın altına bir sensör yerleştirilmiş ve bu sayede bagajın altına ayağınızı uzatarak bagaj kapağını açmanız mümkün. Bu sayede eliniz dolu olsa bile ellerinizi kullanmanıza gerek kalmadan bagajı açmanız mümkün hale geliyor.

Ferah ve konforlu iç mekan

İç mekanında bir çok fonksiyon sürücünün kolaylığı için düşünülmüş. Aracın 8.7 inçlik R-link 2 dokunmatik ekranından bütün fonksiyonlar sezgisel olarak kontrol edilebiliyor. Ekranda en çok kullanılan fonksiyonlar ön planda tutuluyor ve bu sayede daha kolay bir kullanım sunuyor. Aynı zamanda internete de bağlanabilen bu dokunmatik ekranla birlikte bir başka cihaza ihtiyacınız olmadan uygulamalar ve internetin sunduğu diğer hizmetleri kolayca kullanma imkanı sunuluyor. Soğutmalı torpido gözü ve bunun gibi aracın birçok yerinde pratik stoklama alanları yer alıyor. Araçta yaklaşık 25 litre yerleştirme gözü bulunuyor. Sürücü koltuğu kontağı kapattığınızda 50 mm gerileyerek araçtan rahatça çıkmanızı sağlıyor. Tekrar kullanım için oturduğunuzda ise ayarlamış olduğunuz eski haline otomatik olarak dönerek sürücüye yardımcı oluyor. Aracın ön kısımda sunulan konfor tatmin edici ayarda. Elektrikli olarak kontrol edilebilen koltuklara masaj fonksiyonu da eklenerek konfor daha da artırılmış. Aracın arka kısmında ise sınıfının standartlarında bir yaşam alanı sunuluyor. Arka koltuklarda en çok dikkat çeken detay, koltukların yerden çok daha yüksek olarak konumlandırılmış olması. Yolcular bu sayede yola çok daha hakim olabilme imkanı buluyor.

Talisman’la kontrol sizde

Talisman’da rakiplerinde olmayan 4 kontrol adına bir sistem kullanılıyor. Bu özellik dört tekerleğin de birlikte hareket ettiği manasına geliyor. Özellikle şehir içi kullanımlarda size üstün manevra ve hareket kabiliyeti kazandırıyor. Sürücü belli bir açıyla direksiyonu kırdığında arka tekerlekler de ters aksla dönerek aracın manevra kabiliyetini arttırıyor. Araçta 5 farklı sürüş modu kullanıcıya sunuluyor. Eco, sport, confort, natural ve perso olarak araç kullanılabiliyor. Sport ve konfort modları arasında araçta yer alan tek bir kontrol tuşu ile kolayca geçilebiliyor. Bu modlar arasında seçim yaptığınızda motora, şanzımana, direksiyona, amortisörlere ve otomobilin sesinden aydınlatmasına kadar her şeyine müdahale etmek mümkün oluyor.

Sizi tanıyan sistem

Aracın ilgi çeken bir diğer özelliği ise sizi tanıyor olması. Aracınıza yaklaştığınızda sizi tanıyor, gündüz farları yanıyor, iç mekan aydınlanıyor, dikiz aynaları açılıyor ve renkli ambians aktive oluyor. Araçta bulunan şerit takip sistemi, güvenli takip mesafesi uyarı sısistemi, adaptif cruise control, eller serbest park sistemi, veya ön arka yan park yardımı ve buna benzer bir çok sistemle aracın kullanış güvenlik ve konfor seviyesini yükseltiyor.

Benzer Yazilar

BMW 4 Serisi

Ahmet DOĞDU

Bentley Continental GT Ayrıcalığı

Ahmet DOĞDU

2012 Mercedes-Benz A-Class Concept

Ahmet DOĞDU

Jeep Wrangler Call of Duty: Black Ops Edition

Ahmet DOĞDU

Hyundai Genesis G90

Editor

Bentley Continental GTC

Ahmet DOĞDU