Image default
Erkek Moda

Dövme Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Dövme, sanıldığından da eski bir tarihçeye sahiptir. Birçok medeniyette farklı amaçlarla yapılarak günümüze gelmiş olan dövme geleneği, şimdilerde tam anlamıyla bir vücut sanatıdır. Öyle ki, dövme yaptıranlara sorduğunuzda bunun bir bağımlılık olduğu cevabını alabilirsiniz. İlk dövmesini yaptıranların çoğu, bir sonraki dövmenin hayalini kurmaya başlamışlardır bile. Yaptırmak isteyip de henüz yaptıramayanların ise dövme ile ilgili bilinmesi gerekenler hakkında sıkı bir araştırma yapması önemlidir.

dovme-yaptirmadan-once

 1. Dövme kalıcı olunca, kararını vermek çocukluğumuzda sakızlardan çıkan dövmeleri yapmak kadar kolay olmuyor. Dolayısıyla, dövme yaptırmadan önce iyi bir araştırmayı dergilerden, sitelerden ve sayfalardan yapmak önemli.
 2. Yaptıracağınız şey en azından sizin için anlamlı olmalı. Yazı mı resim mi, renkli mi, neyle ilgili olacağı konusunda net değilseniz bile, bir bilene danışmanızda fayda olacaktır.
 3. Dövme yaptırmak hata kaldırmadığı için dövmeciye güveniyor olmanız çok önemli. Önceden yaptığı işlere göz atabilir, arkadaş tavsiyesiyle bir yere gidebilir, ilgili yorumları okuyabilir hatta en güzeli çalışma ortamında ziyaret edebilirsiniz.
 4. Dövmeyi yaptıracağınız bölge ve boyut önemlidir. Özellikle; iç kol, baldır ve göğüs gibi yumuşak bölgeler daha fazla acıyabilir. Bazı bölgeler dövmeyi kusabileceği için, üzerinden geçilmesi gerekebilir ki solmalar yaşanmasın. Zaten, işlem biter bitmez bir süre jelatinle kapatılmalı; vazelin, bepanthen gibi kremler kullanılmalıdır.

  dovme-nasil-yapilir

 5. Fiyat, en çok merak edilen konulardan biridir. Kullanılan malzemeye, dövmeciye olan talebe, renk seçimine ve ebatına göre değişkenlik gösteren fiyatlar konusunda çok da ucuza kaçılmamalı. Her ucuz yapan kalitesiz demek değil bu elbette ama kullanılan malzemenin kalitesi sağlık açısından önemli olacaktır.
 6. Kullanılan malzemeye alerjiniz olup olmadığını araştırmanız yararlı olacaktır. Ortamın steril olması, kullanılacak iğnenin önünüzde açılması, işlem boyunca lateks eldiven kullanılması, yapılacak bölgeye batikon sürülmesi önemlidir. Sonrasında oluşabilecek kabuklanmalar, kesinlikle ellenmemelidir.
 7. Dövme ile ilgili bilinmesi gerekenlerden birisi de; yapımı tek seans veya birkaç seans sürebileceğidir. Bunu öğrenerek gitmeniz, acıkıp şekerinizin düşmesini engelleyecektir. Hareketinizi rahat kılacak giysiler giymeniz önemlidir ki ani hareket yapmadığınız takdirde dövmeniz bozulmasın.
 8. Siz siz olun; alkollüyken, moralsizken dövme yaptırmayın. Pişmanlığın yanı sıra, alkol gibi maddeler kanı sulandıracağından işlem sırasında zararlı olabilecektir. Sıkılmamak için bulunan popüler çözümlerden birisi, gözünüzün sürekli göremeyeceği bir bölgeye yaptırmanızdır.
 9. Sıkıldım derseniz, dövme silme işlemi var elbet ama yapımından kolay bir süreç olmadığını bilmenizde fayda var. Bunun yerine, dövme üstüne dövme yaptırarak kamufle etmeyi tercih edenler çoğunlukta. Bu işlemi sadece sıkılanlar değil; vücudunda deformasyon, değişim olduğu için dövmesi etkilenenler de yapmakta.
 10. Dövme, dört mevsim yapılır. Mevsimlerce kullanılır; ama yazın tatil ayları olduğundan havuzun kloru, denizin hijyeni ve güneşe direkt maruz kalınacaktır. Bu açıdan, zorlayıcı olacağından çok tercih edilmemektedir.

Benzer Yazilar

Erkek ve Pembe

Ahmet DOĞDU

Nostaljik Çizgiler

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde Güneş Gözlüğü Stili

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde Çorap Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Türkiye’nin En Şık Giyinen 5 Olgun Erkeği

Ahmet DOĞDU

En iyi Erkek Parfümleri

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz