Image default
Sportaküs

Dünya Futbolunda Rekorlar Serisi

Efsane İngiliz futbolcu Gary Lineker muhtemelen sarı kartın ne olduğunu bilmez. Bu büyük ayıbın sebebinin futbolcunun 20 yıl civarındaki kariyeri boyunca bir tek sarı kart bile görmemiş olması olduğu tahmin ediliyor.

 world_soccer_ball

Bütün zamanların en çok gol atan kalecisi (evet; kalecisi) olan Paraguaylı Jose Luis

Chalevert; kariyeri boyunca 54 gol atmıştır.

 

Brezilyalı Paulo Araujo aynı maçta 5 kez kart görerek rekor kırmıştır. Futbolcu;

hakemin dalgınlığından faydalanarak, oyundan atıldığı halde maça devam etmiştir. Hakem ise adının ‘gelmiş, geçmiş ve gelecek en dalgın hakem’ olarak tarihe geçirilmesini reddetmiştir. (Yani öyle tahmin ediyoruz.)

 

1.90 boyundaki İngiliz futbolcu Willy Foulke; aktif sporculuk dönemine 141 kilo ile başlamış, jübilesini 165 kilo ile yapmıştır.

 

‘Kendi kalesine en erken gol atan futbolcu’ kategorisinde şimdilik rakip tanımayan Paraguaylı Carlos Gamarra bu başarıyı İngiltere maçının 3. dakikasında göstermiştir.

 

Franz Beckenbauer jübile maçında kendi kalesine gol atan tek futbolcu olma unvanını günümüze kadar kimseyle paylaşmamıştır.

 

En golcü futbolcu aynı zamanda futbol otoritelerince gelmiş geçmiş en büyük futbolcu olarak gösterilen Brezilyalı Pele’dir. 21 yıllık kariyerinde 1279 gol atmıştır.

 

Charlton takımı 1957 yılında Huddersfield ile yaptığı maçı 7-6 kazanmadan yarım saat önce 5-1 mağlup durumdaydı. Takımın maçın 75 dakikası boyunca 10 kişi olarak oynayan oyuncuları da sonuçtan ötürü şaşkınlığa düşmüşlerdir. (Büyük ihtimalle)

Avrupa şampiyonası elemelerinde alınan en farklı sonuç Almanya’nın Euro 2008 elemelerinde San Marino’yu deplasmanda 13-0 yenmesidir.

 

Kolombiya maçında kazanılan 3 penaltının birini bile gole çevirmemekteki ısrarıyla Arjantinli Martin Palermo; ‘uluslar arası bir maçta en çok penaltı kaçıran futbolcu’ unvanını bileğinin hakkıyla kazanmıştır. Dünyanın en çok penaltı kaçıran futbolcusu ise kullandığı 63 penaltıdan 16’sını gole çeviremeyen Gerd Müller’dir.

 

1986’daki bir maçtan sonra takım arkadaşları tarafından kendisine pusula hediye edilen Finlandiya’nın unutulmaz oyucularından Pentti’ye yapılan bu jestin sebebi; yön tayini konusunda sıkıntıları olabileceğinin düşünülmesidir. Pentti söz konusu maçta kendi kalesine 5 gol atmıştır.

 

Bayanlar futbol maçında alınan en farklı sonuçlu maç olarak Guinnes Rekorlar Kitabı’na giren Willenhall Town Ladies- Burton Brewers maçının skoru 57-0’dır.

 

Art arda en fazla lig şampiyonu olan takım rekoru Lübnan’ın Al-Ansar kulübüne aittir. Bu takım 1988-1999 yılları arasındaki 11 sezon boyunca 11 kez şampiyon olmuştur.

 

22 yıl boyunca Arsenal formasını giyen Tony Alexander Adams futbol hayatını başka bir takıma transfer olmadan bitirerek sadakat duygusunun oldukça üst seviyede olduğunu göstermiştir.

 

David Trezequet Şampiyonlar Ligi’ndeki en süratli golü atan futbolcudur. Çektiği şut 157,33 km. hızla Manchester United ağlarıyla buluşmuştur.

 

Kariyeri boyunca 4 kez ayağı kırılan Fransız futbolcu Just Fontaine böylece ‘en çok bacağı kırılan futbolcu’ unvanının sahibi olmuştur. 1962’de tekrar ayağı kırılınca futbolu ve dolayısıyla şansını daha fazla zorlamayı bırakmıştır.

 

Benzer Yazilar

Haftada İki Kez Sporla Yaşamınız Değişecek

Editor

Fitness Yaparken Protein Tozu Nasıl Kullanılmalıdır?

Sporun En trend Hareketi; Lunge

Ahmet DOĞDU

Yüzmenin Erkek Fizyolojisine Etkileri

Ahmet DOĞDU

Sporda Doğru Bilinen Yanlışlar

Ahmet DOĞDU

Boksta Bir İtalyan Efsanesi Roky Marciano (Rocco Marcegiano)

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz