Image default
Sportaküs

Dünya Kupalarına Damga Vuran Olaylar

Dünya Kupası Nedir

FIFA Dünya Kupası, Dünya’da 4 senede bir düzenlenen futbol organizasyonudur. 1930 yılında yapılmaya başlanmış 1942 ve 1946 yılında İkinci Dünya Savaşı nedeniyle yapılamamış olan Dünya Kupası’na Dünya üzerindeki 199 milli takım Dünya Kupası’na gitmek için 2 sene boyunca mücadele verirler.

İlk Dünya Kupasını Kazanan Ülke

İlk FIFA Dünya Kupası, dönemin FIFA Başkanı Jules Rimet’in onuruna Jules Rimet Kupası, 1930 yılında Uruguay’da 13 – 30 Mayıs tarihleri arasında 1929’da Barcelona Kongresi’nde alınan FIFA kararı çerçevesinde düzenlendi ve tüm maçlar başkent Montevideo’da oynandı. Ver İlk dünya kupasını finalde Uruguay, komşusu Arjantin’i 4-2 yenerek şampiyon oldu.

Dünya Kupasına En çok Katılan Ülke

Dünya Kupası tarihinde şu ana kadar düzenlenen tüm turnuvalarda yer alan tek ülke Brezilya oldu. Brezilya, 1930’dan bu yana gerçekleştirilen 21 turnuvanın tamamına katılmayı başardı. Bu turnuvalarda 5 kez şampiyonluk yaşayan Brezilya, Dünya Kupası’nın en başarılı ülkesi olarak da dikkati çekti.

1970’e Kadar Olan Dünya Kupası Ve 1970’den sonra Olan Dünya Kupası

 • 1970’e kadar ilk Dünya Kupası’nı takip eden sekiz turnuva boyunca Dünya Kupası’nın adı FIFA’nın 3. başkanı Jules Rimet’in adını taşıyan kupa olarak anılıyordu.
 • 1970’e kadar verilen kupanın ismi gibi şekli de farklıydı. Yunan zafer tanrıçasından ilham alınarak tasarlanan kupa sterling gümüşü ve lazuliden yapılıyordu.
 • 1970’ten bugüne gelen kupa ise 18 ayar altından yapılıyor ve altı kilo ağırlığındadır
 • Dünya kupasının sembolu, Dünya’yı elinde taşıyan iki insanı temsil ediyor.
 • Dünya Kupası’nda ilk kırmızı kartı bir Türk gösterdi!
 • Dünya kupalarında kırmızı kart uygulaması 1970 Meksika’da başladı.
 • Ancak bu kupada hakemler kırmızı kartlarına başvurmadı.
 • Almanya’da gerçekleştirilen 1974 Dünya Kupası’na çağrılan ilk Türk hakem Doğan Babacan, Almanya ile Şili arasında Berlin’de oynanan maçın 67. dakikasında Şilili futbolcu Carlos Caszely’i kırmızı kartla oyun dışında bıraktı. Bu kart, dünya kupalarının ilk kırmızı kartı oldu

1950 Dünya Kupası

1950 Dünya Kupası’nda herkes Brezilya’nın kazanacağına o kadar emindi ki FIFA başkanı konuşmasını Portekizce hazırlamıştı. Brezilya o yıl Uruguay’a 2-1 yenilerek kupayı elinden kaçırdı

Dünya Kupasının En Hızlı Kırmızı Kart Gören Oyuncusu

Dünya Kupası tarihinin en hızlı kırmızı kart gören oyuncusu Uruguaylı Jose Batista’dır. Uruguaylı oyuncu 1986 Dünya Kupası gruptaki İskoçya maçının 56. Saniyesinde Gordon Strachan’e yaptığı hareket ile kırmızı kart görerek tarihe dünya kupalarında en hızlı kırmızı kart gören oyuncu olarak geçmiştir.

Dünya Kupalarının En Başarısız Takımı

Birden fazla Dünya Kupası’na katılıp da tüm maçları kaybeden tek ülke El Salvador. Ülke, Dünya Kupası tarihinde sadece bir gole sahiptir.

Ayrıca Dünya Kupası’ndan bir gol dahi atamadan elenen tek ülke unvanını İsviçre 2006’da elde etti.

Dünya Kupasının En Yaşlı Ve En Genç Oyuncuları

 • Dünya Kupası’nı kazanan en yaşlı futbolcu, 1982’de kupayı eline alan İtalyan kaleci Dino Zoff. Zoff, 1982’de 40 yaşındaydı.
 • Bu yıl 45 yaşındaki Mısırlı kaleci Essam El-Hadary dünya kupası en yaşlı oyuncusu olacak.
 • Kuzey İrlanda’nın eski milli futbolcusu Whiteside, Dünya Kupası organizasyonunda forma giyen en genç futbolcu olarak tarihe adını yazdırdı. Henüz 17 yaşındayken 82 Dünya Kupası’nda boy gösteren Whiteside, ilk tecrübesini 17 Haziran 1982 yılında Kuzey İrlanda’nın Yugaslavya ile oynadığı ve 0-0’lık eşitlikle tamamlanan müsabakada yaşadı.

 

Benzer Yazilar

Abdoulay Diaby Kimdir?

Editor

Nasıl Ağır Kaldırmalıyız?

Editor

Erkek Vücut Geliştirme Göğüs

Ahmet DOĞDU

Sigara ve Vücut Geliştir(ME)

Editor

Spora Başlamanın Tam Vakti

Editor

Protein Tozlarına Dair Bilinmesi Gerekenler

Ahmet DOĞDU