Image default
Sportaküs

Dünyanın En Eski Oyunu Tavla

Dünyanın en eski oyunu olan Tavla, günümüzde online odalarda popülerliğini korumakta ve her geçen gün daha fazla oyuncu tarafından oynanılmaktadır. Tarihin bilinen en eski oyunu; karşılıklı atılan zar çiftlerine bağlı olarak oyuncuların pullarını ilerletmeleri, birbirlerinin pullarını kendi hanelerine toplamalarına mani olmaları ve en hızlı şekilde oyun pullarını toplamalarına dayanmaktadır. Basit kuralları, oyunun hızlı öğrenilmesini sağladığı gibi birçok farklı kesimden ve ülkeden insanında tavla oynamasını sağlamaktadır. Günümüzde online tavla lobilerinin bu denli kalabalık olmasının en önemli sebepleri bunlardır. Tavla tarihi ve oyunun diğer tüm oyunların atası durumunda oluşu. Eski ve bilinen bu oyun geçmişte ve günümüzde oynanıldığı gibi, gelecekte de dünyanın en çok oynanılan oyunu olacaktır.

Tavla; ilk etapta basit bir oyun gibi gözükse de, oyun içerisine girdikçe birçok komplike hamle olduğunu göreceksiniz. Zaten binlerce yıldır dünya üzerinde oynanılan ve tüm oyunların atası olarak gösterilen Tavla içinde basit demek yanlış olurdu. Satranç ile olan öyküsünü hemen hepimiz biliyoruzdur. Bir yerlerde kesinlikle okumuşuzdur. Eğer bilmiyorsanız Tavla oyununun icadı sayfasına veya tavla tarihi etiketli yazılarımıza bakarak bu oyunun icadını, nasıl bulunduğunu, satranç ile olan binlerce yıllık hikayesini öğrenebilir ve bu konularda merak ettiklerinizi giderebilirsiniz.

Oyun içerisindeki hamlelerin ve tavlanın oynanma stillerinin öğrenilmesinin ardından; tavla kuralları, stratejileri ve tecrübe faktörlerini benimsemeniz. En son olarakta yıllar sürecek olan tavla tecrübenizi oynayacağınız maçlarla kazanmanız sizleri, tüm oyunların atası tavla içerisinde usta ve yenilmez bir oyuncu yapmaya yetmiyecektir. Çünkü bu oyun içerisinde şans çok önemli ve belirsizliği belirleyen bir noktada durmaktadır.

Tabi ki tavla bulunduğu günden bu güne bu şekilde gelmedi. Tavla ve oyunun gelişim süreci uzun zamanlar aldı. 5000 yıldır dünya üzerinde birçok farklı ırk tarafından oynanılan bu oyuna, oynayan her millet bir hamle, bir strateji ve bir taktik geliştirdi. İki kişinin karşılıklı oynadığı bir savaş oyununu andıran tavlanın bu sayede birçok farklı oynama metodu icat edildi. Günümüzde tavla stratejileri incelenildiğinde, tüm bu gelişimin toplanması olarak gösterilebilinir. Online tavla oyunları içerisinde oynayarak farklı insanların oynama stratejileri hakkında bilgiler depolayabilir ve depoladıklarınızı daha sonra yapacağınız maçlarda hemen kullanabilirsiniz. Bu sayede usta bir tavla oyuncusu olmaya her geçen gün daha hızlı şekilde ulaşırsınız.

Tüm oyunların atası Tavla, dünyada farklı milletlere ve diğer oyunlarında icadına öncülük etmiştir. Bu sayede Tavla, her zaman diğer oyunlardan bir adım daha öndedir. Sadece bizim toplumumuzda değil, tüm toplumlarda tavla oyununun yeri ayrıdır. Çünkü bu oyun diğer tüm masa oyunlarının atası durumdadır. Tarih boyunca insanlar tarafından beğenilerek oynanılan tavlanın günümüzde bu kadar popüler olmasında ise, içerisindeki yapı taşlarının etkisi olduğunu söyleyebiliriz.

Tüm bu özelliklerin dışında tavlanın hayatla örtüşmesi, içerisinde hayata dair doneler taşıması, insanların bu oyunu oynamasında çok büyük rol oynamaktadır. Tavla oyna zekanı geliştir adlı makalemde bu konuya değinmiştim. İnsanlar sadece eğlenmek için tavla oynamazlar. Oyunların atası Tavla, oynarken insanın zekasının gelişmesini, insanların sosyalleşmesini, birçok farklı duygu yaşamasını, can sıkıntılarına son vermesi gibi nedenler yüklemektedir kendisine. Bu sayede tavla tarihi de günümüze en canlı, en coşkulu haliyle girmiştir. İnsanlar günümüzde geçmişteki gibi, eş dost ve tanıdıklarıyla değil, tüm dünyanın benimsediği Online Tavla yuvalarında bu oyunu oynuyorlar. Dünyanın en yaygın strateji ve beceri oyunu Tavla, mevcut online salonlarda inanılmaz oyuncu potansiyeliyle on binlere, milyonlara hitap etmektedir.

Durum böyle olunca, günümüz online tavla programları arasında inanılmaz bir rekabet başlamış oldu. Tüm dünya ülkelerinde hizmet veren ve tüm dünyayı aynı lobide buluşturan bu online hizmetler, yer kürenin en eski ve en çok oynanılan oyununu oynamak isteyenleri kendi bünyelerine ve programlarına dahil etmek adına her geçen gün daha kaliteli tavla oyunlarını piyasaya sunmaktadırlar. Dünyanın en büyük online tavla salonunu sitemizden hemen indirebilir ve gerçek kişilerle oynamaya başlayabilirsiniz.

Tüm oyunların atası Tavla; geçmişin esintilerini, geleceğe taşımaktadır. Atalarımızın, dedelerimizin ve bizlerin oynadığı bu oyun, dünya var oldukça üzerinde yaşayan insanlar tarafından oynanılacaktır. Çünkü Tavla Hayattır!


Benzer Yazilar

Sihirbaz Pump’ın Sihirli Tesiri

Editor

Fitness: Motivasyon İçin İpuçları

Editor

Yağ Yakıcılara Bir de Bu Yönden Bakın

Editor

Sporda Doğru Bilinen Yanlışlar

Ahmet DOĞDU

Sağlıklı Yaşam için Spor

Editor

Spor Salonları Hakkında Önemli Kurallar

Editor

Yorum Yaz