Image default
Sportaküs

Efsane F1 Pilotu Niki Lauda Kimdir?

niki lauda, niki lauda kimdir, grand prix, formula 1, Mclaren, Niki lauda ne zaman, James Hunt

Andreas Nikolaus Lauda ya da kısaca “Niki Lauda”, 22 Şubat 1949 tarihinde Avusturya’nın Viyana şehrinde dünyaya geldi ve kendisini kısaca özetlemek gerekirse yalnızca bir cümle yeter: 3 kez Dünya Şampiyonu olan efsane F1 Pilotu.

Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden efsane pilot ve girişimci Niki Lauda hayatı ve başarılarıyla son günlerde merak konusu oldu.

niki lauda, niki lauda kimdir, grand prix, formula 1, Mclaren, Niki lauda ne zaman, James Hunt

Hem Trajik Hem de Başarılarla Dolu Bir Hayat

Niki Lauda, hayatı ve başarılarıyla oldukça ilgi çeken ve kendisinden sonra gelen birçok F1 pilotuna da rol model olmuş bir isim. Kendisi 3 kez F1 Dünya Şampiyonu olmuş ve bunların ilkini 1975 yılında yaşamıştır. Sonraki yılda da bütün otoriteler ve F1 sevenleri tarafından favori gösterilse de 1976 sezonunun Almanya’da düzenlenen ayağı Nürnberg Grand Prix’inde geçirdiği trajik kaza sonucu yüzünün bir kısmında ağır yanıklar oluştu ve hastanede tedavi altına alındı.

İşte Niki Lauda kazası sonrasında kimsenin beklemediği bir şey yaptı ve kazadan yalnızca 40 gün sonra aracının kokpitine geri döndü. Bu, birçok F1 otoritelerine göre, o dönemde inanılmaz ve mucize olarak nitelenen bir olaydı.

1976 sezonunun sonuna kadar geçirdiği kaza sonrasında görüşünde meydana gelen bozulma nedeniyle çok iyi yarışamasa da etkili performanslar göstererek puanlar topladı ve son yarışta çekilerek şampiyonluğu o dönemde kıyasıya yarıştığı rakibi McLaren pilotu James Hunt’a kaptırdı.

niki lauda, niki lauda kimdir, grand prix, formula 1, Mclaren, Niki lauda ne zaman, James Hunt

Hem Pilot Hem de Girişimci

  1. şampiyonluğu kaza geçirdiği sezonun hemen sonrasında 1977 sezonunda oldukça rahat bir şekilde kazanan Lauda, daha sonra Ferrari ile yollarını ayırma kararı aldı ve başka bir takıma geçti. Bu takımda da uzun süre tutunamayan Niki Lauda daha sonra emekli oldu.

Emekliliğinin üzerinden çok geçmeden 1982 yılında tekrardan piste dönen usta pilot bu dönüşünün ardından 1984 yılında tekrar McLaren ile F1 Dünya Şampiyonu oldu. Bu şampiyonluğun ardından tekrar emekli olan Niki Lauda, bu dönemde bir havayolu şirketi olan Lauda Havayolları’nı kurdu.  Bu şirketini ilerleyen yıllarda Avusturya Havayolları’na sattı. Niki Lauda hayatı ve yaşadıklarını, tecrübe ettiklerini yazdığı 4 farklı kitap da piyasaya çıkardı.

James Hunt ile Rekabeti Film Oldu

Yarıştığı dönemdeki en önemli ve kıyasıya yarıştığı rakibi James Hunt ile olan ilişkisi anlatan Rush isimli, Hollywood yapımı film 2013 yılında gösterime girdi ve Niki Lauda’nın hayatı ö dönemde de ilgi odağı oldu. Niki Lauda ayrıca 2017 yılında akciğer nakli de olmuştu. Niki Lauda, geçirdiği başarılar dolu hayatın ardından 20 Mayıs 2019 tarihinde 70 yaşında, yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle hayatını kaybetti.

Benzer Yazilar

Sevgilinizle Birlikte Yapabileceğiniz Sporlar

Ahmet DOĞDU

TEMPOLU ÇALIŞAN ERKEKLERE SPOR ÖNERİLERİ

Ahmet DOĞDU

Sihirbaz Pump’ın Sihirli Tesiri

Editor

Partner Yogayı Denediniz mi?

Ahmet DOĞDU

Spora Yeni Başlayanların Yaptığı 4 Hata

Protein Tozunun Gerçek Etkisi

Editor