Image default
Erkek Sağlık

El Terlemesini Önlemenin Püf Noktaları

El terlemesi genellikle avuç içlerinde görülen ve terleme yaşayan kişilerde rahatsızlık uyandıran bir durumdur. El terlemesi kişinin yaşam kalitesini bozacak seviyedeyse, bu soruna aşırı terleme veya tıbbi adıyla hiperhidroz denir.

Eller Neden Terler?

Terleme aslında otonom sinir sisteminin örneğin sıcak havalarda veya spor yaparken vücut sıcaklığını dengelemek için uyguladığı normal bir işlevdir. Ancak bazı kişilerde çeşitli nedenlerle terleme, normal boyutların üzerine çıkarak bölgesel aşırı terlemeler görülebilir. Stres, bazı yiyecekler, bazı hastalıklar ve hatta ruh halimiz bile bu durumu etkileyebilmektedir.

Nasıl Tedavi Edilir

Neyse ki aşırı terleme sorununu önleyebilecek çeşitli yöntemler var. İşte terlemeyle başaçıkabilmenin püf noktaları…

Stresi Azaltın

Terlemenin en önemli nedenlerinden biri stres ve endişe. Stres anında otonom sinir sistemi vücudu korumak adına işlevini yerine getirirken siz terleme durumuyla karşı karşıya kalıyorsunuz. Bu durumda vücudun hemen her işlevine zarar veren stresten uzak durmak, belki de aşırı terlemeyi önlemenin en kolay yolu.

Dermatolojik Çözümler

Terlemenin çok şiddetli olmadığı durumlarda baskılayıcı krem ve losyonlar, pudra, sabun ve jel gibi ürünlerin düzenli uygulanması ellerdeki terlemeyi bastırabilmektedir. Ancak bu yöntemi kullanacaksanız, aşırıya kaçıp cildinizin tahriş olmamasına özen göstermeniz gerekir.

İlaç Tedavisi

İlaç tedavisi genellikle kişinin psikolojik durumunu rahatlatarak terlemenin nedenini engellemeyi amaçlamaktadır. Doktorlar bu gibi vakalara çeşitli anti-depresanlar, anti-enflamatuar ilaçları önerebilir.

Cerrahi Tedavi

Diğer tedavilerin cevap vermediği ileri aşamada el terlemesi sorunu yaşayanlara cerrahi tedavi önerilmektedir. Bu tedavide sempatik sinir uyarısının kesilmesi ile diğer sempatik aktiviteleri koruyarak el ve koltuk altı terlemesinin önlenmesi amaçlanır.

Siz de aşırı el terlemesi sorunu yaşıyorsanız, herhangi bir tedavi yöntemi belirlemeden önce mutlaka bir hekime danışmalı ve sizin için en doğru tedavi yöntemine hekiminizle beraber karar vermelisiniz.

Benzer Yazilar

Erkekler İçin Kaş Bakımı

Ahmet DOĞDU

Bağımlılıkla Mücadele İçin Neler Yapılabilir?

Editor

Erkekler En Çok Nerelerine Estetik Yaptırıyor?

Ahmet DOĞDU

Erkekler İçin Vücut Geliştirme Önerileri

Editor

Erkekler Lazer Epilasyon Yaptırabilir mi?

Editor

Hem kadınları hem de erkekleri rahatsız eden durumlar ne?

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz