Image default
Garaj

Elektirikli Araçların Tarihi

Günümüz dünyasında nüfusun hızla artması, insan ihtiyaçlarının ve gereksinimlerinin değişmesi, doğanın kirlenmesi ,tabiatta kullanılabilir enerjinin farklılaşması ve ilerleyen yıllarda petrol rezervlerinin tükenecek olması insanoğlunu yeni alternatiflere yöneltmektedir. Bu konuda en önemli gereksinimde otomobil dünyasında önümüze çıkmaktadır. Çünkü dünyadaki nüfus artışından kaynaklanan ulaşım sorunu her geçen gün trafiğe çıkan araç sayısını artırmaktadır. bu da doğal kaynaklardaki azalmalarına ve insanların maddi olarak zorlanmasına vesile olmakta bu bağlamda araba üreticileri bu gereksinimleri karşılama konusundaki başarıları da hiç göz ardı edilemez duruma gelmiştir. Her geçen gün insanların hayatını kolaylaştırma adına yeni bir teknolojiyle karşımıza çıkmaktadırlar, bu konudaki en güzel örnek te Elektikli Araç lardır.

Başlancıçta üretilen ilk otomobillerin elektirkle çalışan motora sahip oldukları, ilk arabaların Elektirikli Araçlar olduğunu bilmekteyiz. Ekeltirikli araç İlk olarak 1800 yıllarda üretilmeye başlanmış bu konunun ilk mucidinin de 1835 yılında Hollanda da Profesör Stratingh tarafından üretilmiş olduğu bilinmektedir. 18. YY ve 19. YY Avrupada kulanılan arabaların elektrikli motorla çalıştıklarını görmekteyiz , fakat günümüz teknolojisindeki gelişmeler , performans düşüklüğü , menzilinin kısa mesafe olması gibi sebeplerle araba üreticilerinin bu tür araba üretme işini rafa kaldırmalarına sebeb olmuştur. Ayrıca 20 YY başlarında revaş ta olan bu arabalar performans ve menzil kısalığı nedeniyle firmaların da bu konuda petrol kullanan araçların daha ucuz toplu üretim yapmalarına olanak sağlaması elektirk le çalışan otomobillerin sonunu getirmiştir . Fakat günümüzde sosyal sorumluluk projelerinin artması ve dünyamızın giderek hızla kirlenip doğal kaynakların kullanılmasında ve üretilmesinde çektiğimiz zorluklar, insan ihtiyaçlarının ve gereksinimlerinin artması ,ve araba üreticilerinin arasındaki rekabetin boyutlarının değişmesi nedeniyle öncelikle bu tür çevreye duyarlı motorlara, ve insanlar için alternatif araçlar sunulabilmesi tekrar Elektrikli Araç lara ihtiyaç duyulmasına neden olmuştur.

Türkiye de de bu konuda ilk Elektirik’ li otomobili , Osmanlı İmparatorluğu döneminde ülkemize 1888 yılında Abdülhamit Han tarafından İngiltere’den sipariş verdiği ve Yıldız Sarayın’ da Kendisi Tarafından kullanıldığı tarih belgelerinde yer almakta’ tır.

İçten yanmalı fosil yakıt tüketerek çalışan motorlara kıyaslanacak olursa bu tür araçlar da yakıt maliyetlerinde çok fazla düşüşe, çevre kirliğinin de azalmasına vesile olacaktır. Günümüz dünyasında hızla aratan nüfusun ihtiyaçlarının değişmesi , zamanın çok değerli olması ve mesafelerin en kısa sürede alınma zorunluluğu, teknolojide ki gelişmelerin arabanın insan hayatında ulaşım kolaylığı açısından bir gereksinim duyulmasına bu nedenle de arabaların bir ihtiyaç ve zorunluluk haline gelesine vesile olmuştur, bilim adamlarının çalışmaları neticesinde fosil yakıt rezervlerinin de 50 yıllık bir kullanım miktarı kaldığı konusundaki çalışmalar göz önünde bulunduracak olursak gelecekte elektrik’ le ve güneş enerjisiyle çalışan motorlu araçlara daha çok ihtiyaç duyulacağı, gelecek teknolojinin de bu tür yeni alternatif yakıtlar üzerinde çalışılmalarına sebep yaratmaktadır. Elektrikli araçların diğer içten yanmalı araçlarla arasındaki kıyaslamaya gelecek olursak Elektrik le çalışan arabaların ilk ve en önemli özelliği Çevre dostu olması doğayı kirletmemesi , Ulaştırmadan kaynaklanan maliyetlerin düşürülmesinden dolayı mal ve hizmetlerde sağlanacak ekonomik avantajlar bunun yanı sıra gürültü kirliliği olmaması ,arabaların boyutlarındaki küçülmelerden dolayı arazi kullanımında verimliliğin artması, petrol ve türevlerinin ulaşım dışında daha ucuza mal olması ve yaygınlaşmasına , ulaşımda kalitenin yükselmesi ve güvenli hale gelmesine, yeni iş olanaklarının artamsına vesile olacaktır. Bunun yanında dezavantajlarına gelecek olursak Ülkemizde ve dünyada KDV oranlarının yüksek olması alım maliyetlerini artırmasına, Batarya şarj edilebilecek altyapının olmaması , Batarya ömrünün en fazla 10 yılla sınırlandırılmasından dolayı yeni batarya maliyetinin de buna ek bir fiyat yüklemesi, Elektrik kullanımı daha fazla olacağından dolayı Elektrik santrallerin artırılması gereksinimden dolayı fazla tercih edilemiyordur. Son dönemlerde Ülkelerde bu tür araçların satışını artırmak için bir çok çalışma yapılmaktadır avantajları nın dezavantajlarından daha fazla olması ve en önemli özelliği çevre dostu olması sebebiyle Devletler bu Elektrikli Araç Satışını teşvik etmek üzere büyük gelişme göstermektedir. KDV Ve ÖTV Vergilerinde yapmış oldukları indirimler ve firmalara üretim için sağladığı teşviklerden dolayı önümüzdeki yıllara da bu araçların daha çok tercih edileceğini ve üretileceğini düşünüyoruz.

Sonuç Olarak Elektrik’ le çalışan araçları değişen dünyamıza olan uyumları çevreye olan duyarlılığı ve maliyetlerin düşmesine sebep olması ,İnsanlığa yeni iş olanakları sağlaması, Alternatif bir Pazar olması , Petrol Dışında alternatif bir yakıtın olması ve petrolün sadece ulaşımda değil diğer alanlarda kullanımını artırması nedeniyle önümüzdeki yıllarda bu alanda daha çok yenilik ve teknolojinin geliştirileceğine insan oğlunun hizmetine sunulacağına hiç şüphe yoktur.

Benzer Yazilar

Mercedes-Benz SLS AMG

Ahmet DOĞDU

Citroen C5 Yedi Finalistlerden Biri Olmayı Başardı

Editor

Ninebot Elektrikli Scooter İncelemesi

Editor

Aston Martin Dubai Satışlarında Zirvede

Editor

2019 Yılında Gözler Önüne Çıkacak En İyi 15 Otomobil

Editor

En Etkileyici 5 Spor Otomobil

Editor