Image default
Garaj

Elektrikli Arabaların Yaygınlaşma Sebepleri

Elektrikli arabalar gerek ülkemizde gerek yurt dışında yaygınlaşmaya başladı. Gerek elektrikli arabaların ucuzlaması, gerek büyük üreticilerin elektrikli araçlara yatırım yapmasıdır. Şimdi bu konuyu inceleyelim.

1.FİYAT UCUZLAMASI

Büyük firmaların elektrikli arabalara yatırım yapması ve bir çok şirketin araba üretmesiyle elektrikli arabalar yaygınlaşmaya başladı .Bunla birlikte çıkan bir çok model araçlar her sınıfa hitap etmeye başladı. Hem çok uygun fiyatlı araçlar hem de yüksek fiyatlı araçlar üretildi . Bunla birlikte bu araçlara ilgi arttı.

2.BENZİN FİYATLARININ PAHALI OLMASI

Ülkemiz ve bir çok ülkede giderek artan benzin ve mazot fiyatları insanları başka alternatifler armaya yönlendiriyor . Eskiden elektrikli araçların üretiminin zor olması ve fazla mesafe gidememeleri yüzünden fazla tercih edilmedi. Günümüz de elektrikli arabalar diğer arabalardan daha ucuza daha fazla mesafe gitmeye başladı. Bunun üzerine insanlar elektrikli arabalara yönelmeye başladı . Benzinden ve mazottan çok daha ucuza daha fazla mesafe giden elektrikli arabalar insanlar tarafından daha çok ilgi görmeye başladı.

3.TOPLUMUN GİDEREK YENİLENEBİLİR KAYNAKLAR TERCİH ETMESİ

Dünyanın bir çok ülkesinde yenilenebilir enerji kaynaklarına ilgi ve merak giderek artıyor. Karbon emisyonunu azaltmak için insanlar elektrikli araçları tercih etmeye başladı. Dünyamız giderek kirleniyor bunun bir sebebi de içten yanmalı araçlar ve egzozlarından çıkan kirli gazlar. İnsanlar bunu engellemek için elektrikli ve çevre dostu araçlara yönelmeye başladı.

4.İÇTEN YANMALI MOTORLU ARAÇLARIN SONUNUN YAKLAŞMASI

İçten yanmalı araçların yakıtlarının ham maddesinin petroldür petrol hem tükeniyor hem de dünyamıza zarar veriyor. Bilinçli insanlar ve toplumlar bu araçlardan kullanmaya önem gösteriyorlar.

5.ELEKTRİKLİ ARAÇLARIN DAHA GELİŞMİŞ OLMASI

Elektrikli araçlar diğer araçlara göre daha gelişmiş olması en önemli sebeblerin den bazıları şunlardır. Elektrik motoru kullanmasıdır .Elektrik motoru sayesinde havaya karbon salınımı yapmıyor. Elektrik motoru çok sessiz çalışırken diğer araçlar çok gürültülü çalışmaktadırlar ve ortam da ses kirliliği yaratırlar. Yani elektrikli araçlar hem daha gelişmiş hem de dünyamız ve geleceğimiz için daha sağlıklı daha güvenilirdir bu yüzden insanlar elektrikli araçları tercih ediyorlar ve edecekler.

Benzer Yazilar

Audi quattro Concept

Ahmet DOĞDU

Spor Arabaları Kullanmak Bir Sanattır

Ahmet DOĞDU

Auto Show 29 Ekim-7 Kasım 2010

Ahmet DOĞDU

Mercedes-Benz SF1 Concept

Ahmet DOĞDU

Dodge Challenger Drag Pak

Ahmet DOĞDU

Mini WRC

Ahmet DOĞDU