26.2 C
Istanbul, TR
Cuma, Tem 19, 2019
Erkek Sağlık

Elektronik Sigara İyi mi?

Günümüzün en büyük problemlerinden birisi sigara bağımlılığıdır. Kişiler sigaraya genelde çevresel faktörlerin etkileriyle başlamaktadır. Özellikle gençler, kendilerinin büyüdüğünü göstermek amacıyla sigara içemeye başlamaktadırlar. Sonra da sigara bağımlılığına sürüklenmektedirler. Yavaş yavaş sigaraya alışan vücut, belli bir noktadan sonra düzenli olarak nikotin gereksinimini duymaktadır. Fiziksel bir bağımlılığa dönüşen sigara bağımlılığı aynı zamanda stres zamanlarında da kendini hissettirmekte ve böylece psikolojik bağımlılığı da beraberinde getirmektedir. Bu bağımlılığa yakalanan birçok insan, sigarayı belli bir müddet sonra bırakmak istemekte, bunun için değişik yöntemler kullanmakta, kimileri başarılı olmakta kimileri ise de bağımlılıktan kurtulamamaktadır. Peki elektronik sigara ve normal sigara arasındaki fark nedir?

Elektronik Sigara ve Bağımlılıktan Kurtulmak

Elektronik sigaralar, pille çalışan ya da şarj edilebilen, şekil olarak sigarayı andıran, içerisine yerleştirile bir kartuş ile çalışan, birçoğunda ucundaki yapma köz ile sigaraya benzeyen elektronik aletlerdir. Genel kullanım amacı sigaranın psikolojik bağımlılığının yenilebilmesidir. Vücuda farklı şekillerde verilen nikotin ile değişik bırakma yöntemleri olmakta ancak dudağa alınmış bir cisim olmaması sebebiyle ve de içe çekilen ve sonrada üflenen bir dumanın bulunmamasıyla tam olarak o duygu yaşanmamış olunmaktadır. Elektronik sigaralar bu duygunun yaşanarak sigaradan kurtulmak için üretilmiştir ve bu elektronik sigaranın faydaları arasında sayılabilmektedir.

Elektronik Sigara Nasıl Çalışır ve Yararlı Olabilir mi?

Elektronik sigaralar içinde bir ya da iki kartuşla çalışmaktadır. Tek kartuş barındıranlar su ya da nikotin kapsülü şeklinde olmakta, iki kartuşu olanlar ise hem su hem nikotin kartuşu şeklinde olmaktadır. Yaşattığı sigara içme duygusu ile bu bağımlılığından kurutulabilen kişiler olmaktadır. Eğer elektronik sigarayı, nikotin ile kullanırsanız sigara kadar zararlı olmasa da yine de nikotin bağımlılığınız devam etmektedir. Ancak sadece su ile kullanırsanız nikotin almayacağınızdan, nikotin bağımlılığından da tamamen kurtulabilirsiniz. Çokça sorulan elektronik sigara mı zararlı normal sigara mı sorusuna bu bakış açısıyla bakmak gereklidir.

Benzer Yazilar

Erkeklerde uykunun cinsel yaşamdaki önemi

Erkek Sağlık

Erkeklerde Burun Estetiği

Editor

Her Gün Traş Olmak Cilde Zarar Veriyor Mu?

Editor

Her Çiftin Bilmesi Gereken Cinsellik Tüyoları

Erkekler İçin İstanbul’daki En İyi Epilasyon Merkezleri

Editor

Aşırı Kilolu Erkekler İş Dünyasında Nasıl Karşılanıyor?

Editor